Pamela velja za eno najdejavnejših zagovornic pravic živali med znanimi. Foto: Reuters
Pamela velja za eno najdejavnejših zagovornic pravic živali med znanimi. Foto: Reuters

48-letno igralko in manekenko, rojeno v Kanadi, so si mnogi zapomnili po njeni vlogi v nanizanki Obalna straža, znana pa je tudi po fotografijah v reviji Playboy. Na njeni naslovnici se je namreč pojavila večkrat kot katera koli druga ženska.

Andersonova pa je tudi dejavna članica neprofitne mednarodne organizacije za etično ravnanje z živalmi Peta, v okviru katere pogosto sodeluje pri raznih kampanjah za pravice živali. Prav zato sta jo Fundacija Brigitte Bardot in ekološka zelena stranka EELV povabili, naj jim pomaga pri sprejemanju zakona proti pitanju gosi in rac.

Jetra pitanih gosi in rac oziroma gosja in račja pašteta (foie gras) veljajo za delikateso. Živali namenoma pitajo, da pridobijo do štirikrat povečana mastna jetra. Zaradi pitanja sicer živali naj ne bi trpele, a kljub temu je postopek v Nemčiji, Italiji, Švici in na Poljskem z zakonom prepovedan.

V Franciji pitanje zaščiteno
V nasprotju s temi državami v Franciji pitanje ni le dovoljeno, ampak je celo zaščiteno na najvišji ravni. Prav zato kljub prisotnosti Andersonove sprejetje tovrstnega zakona v Franciji nima nobenih možnosti, saj mu nasprotujejo skoraj vse stranke.

Francija letno izdela 20.000 ton gosje paštete in jo izvaža v številne države, največ na Japonsko, v Španijo in Belgijo. "Kot Kanadčanko me je sram zaradi brutalnega ubijanja mladičev tjulnjev in čutim empatijo do številnih Francozov, ki jih je sram ob trpljenju gosi," je med drugim dejala Andersonova.