Izgube sta prinesla neuspešna gradbena projekta nakupovalnega središča in urbanih vil na atraktivnih lokacijah sredi Zagreba, ki so ju začeli pred desetletjem. Foto: EPA
Izgube sta prinesla neuspešna gradbena projekta nakupovalnega središča in urbanih vil na atraktivnih lokacijah sredi Zagreba, ki so ju začeli pred desetletjem. Foto: EPA

Zagrebška nadškofija je potrdila, da so proti članom t. i. zbora prebendarjev (zbor duhovnikov, ki so člani gospodarskega sveta škofije in nadzirajo upravo premoženja), ki upravlja cerkveno premoženje, sprožili kanonski administrativni kazenski postopek. V tiskovnem uradu zagrebške nadškofije primera niso želeli komentirati, napovedali so le, da se bodo uradno odzvali po koncu postopka proti članom zbora, ki so ga tudi razpustili.

Razpustitev zbora prebendarjev je sledila priporočilu vatikanske kongregacije za kler, je v torek poročal hrvaški tednik Nacional. Po pisanju časopisa so prebendarji s svojimi poslovnimi potezami s cerkvenimi nepremičninami Katoliško cerkev oškodovali za okoli 50 milijonov evrov.

Neuspeh z nakupovalnim središčem in vilami
Izgube sta prinesla neuspešna gradbena projekta nakupovalnega središča in urbanih vil na uglednih lokacijah sredi Zagreba, ki so ju začeli pred desetletjem.

"Finančni minister" Katoliške cerkve na Hrvaškem in dosedanji dekan prebendarskega zbora Mijo Gabrić je sredi lanskega leta v pismu zagrebškemu nadškofu Josipu Bozaniću priznal svojo odgovornost, ker je vlagateljem omogočal hipotekarne pogodbe na cerkveno premoženje. S tem so bili sicer seznanjeni v zboru prebendarjev, ne pa tudi v nadškofiji.

Investitorji v stečaj, breme Cerkvi
Odvetnik pri medškofijskih sodiščih v Zagrebu Ivica Ivanković Radak je pojasnil, da posamezni prebendarji niso odtujili omenjenega denarja, temveč da gre za znesek, ki ga je več investitorjev vložilo v objekte na cerkvenem zemljišču, potem ko so prebendarji odobrili hipoteko in gradbena dela. Kot so še objavili na spletni strani zagrebške nadškofije, so hipotekarna posojila delno ostala v breme Cerkve, potem ko so šli investitorji v stečaj zaradi gospodarske in finančne krize.

Med neuspešnimi investitorji na cerkvenih zemljiščih je bil tudi upokojeni hrvaški general Vladimir Zagorec, ki je bil obsojen na večletno zaporno kazen zaradi kraje približno pet milijonov dolarjev vrednih draguljev iz sefa hrvaškega ministrstva za obrambo, medtem ko je bil pomočnik obrambnega ministra.