Za prekop in pokop preminulih iz Hude jame naj bi bilo po besedah Marka Štrovsa z ministrstva, ki je tudi član komisije za evidentiranje prikritih grobišč, potrebnih 400.000 evrov. Foto: MMC RTV SLO
Za prekop in pokop preminulih iz Hude jame naj bi bilo po besedah Marka Štrovsa z ministrstva, ki je tudi član komisije za evidentiranje prikritih grobišč, potrebnih 400.000 evrov. Foto: MMC RTV SLO
Dan, ko se spominjamo umrlih



Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve so zavrnili trditev zgodovinarja in vodje evidentiranja prikritih grobišč Mitje Ferenca, da v proračunih za leto 2010 in 2011 ni niti evra za ureditev Barbara rova in kostnice na Teharjih.

Na ministrstvu pojasnjujejo, da je v proračunu za prihodnje leto poleg že omenjenih sredstev za urejanje grobišč predvidenih še 550.566 evrov za vzdrževanje grobov v Sloveniji. Ta sredstva pa vključujejo tudi sredstva za ureditev Barbara rova v Hudi Jami pri Laškem.

Poleg tega bo vlada v proračunu za prihodnje leto zagotovila tudi ustrezna sredstva za izvajanje obeh letos sprejetih novel vojnih zakonov - novele zakona o vojnih grobiščih in novele zakona o žrtvah vojnega nasilja. Za to bo zagotovljeno 2,5 milijona evrov, so še pojasnili na ministrstvu.

Kot je znano, je Ferenc ob robu nedeljskega polaganja venca ob vhodu v Barbarin rov s strani predsednika republike Danila Türka, premierja Boruta Pahorja in predsednika DZ-ja Pavla Gantarja opozoril, da država za ureditev rova v prihodnjih dveh letih ni namenila niti evra, po njegovih navedbah pa bi za to in za ureditev kostnice na Teharjah potrebovali vsaj milijon evrov.

Ferenc: Denar ni zagotovljen
Ferenc je v kasnejšem pismu za medije posredoval zapisnik seje komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč z dne 20. oktobra in izpostavlja sklep komisije, v katerem ta "z zaskrbljenostjo ugotavlja, da je prišlo do zaostankov pri izvajanju del v Hudi jami", in sicer niso odobrena niti dela, za katera so bili že pred meseci opravljeni javni razpisi. Poleg tega komisija v sklepu tudi ugotavlja, da v predlogu proračuna za leti 2010 in 2011 niso zagotovljena sredstva za ureditev grobišča v Hudi jami.

Komisija ugotavlja, da je utečeno delo pri evidentiranju, sondiranju in urejanju prikritih morišč in grobišč zastalo. Komisija izraža zaskrbljenost, da bodo opuščeni že doseženi strokovni standardi.

Poleg tega je iz zapisnika razvidno tudi, da je komisija obravnavala kritične pripombe Ferenca v zvezi z zastojem pri evidentiranju in sondiranju prikritih grobišč. Člane komisije je opozoril, da od maja ni več evidentiranja in sondiranja, ni geodetskih odmer sondiranih grobišč, ni urejanja sondiranih in geodetsko odmerjenih grobišč. Ne upoštevajo se več
standardi, ki so bili sprejeti s sklepi komisije in po zakonskih in strokovnih določilih.

Iz zapisnika omenjene seje je še razvidno, da je tudi član komisije Marko Štrovs, sicer predstavnik ministrstva za delo, navedel, da v predlogih proračunov za leti 2010 in 2011 ni potrebnih dodatnih sredstev za prekop in pokop žrtev ter ureditev pokopališča zunaj jame in izvedbo drugih potrebnih del.

Štrovs je, kot izhaja iz zapisnika, še navedel, da so bili stroški za ureditev vojnega grobišča v Hudi jami na lokaciji pred vhodom ocenjeni na 400.000 evrov. Proračun za leti 2010 in 2011 pa ni zagotovil sredstev za ta namen. Po predlogu proračuna za leti 2010 in 2011 se tudi sredstva za druga vojna grobišča zmanjšujejo, je po zapisniku seje komisije še pojasnil Štrovs.

Dan, ko se spominjamo umrlih