Sindikati pravijo, da so popustili toliko kot vlada. Foto: BoBo
Sindikati pravijo, da so popustili toliko kot vlada. Foto: BoBo

Za sindikate je izhodišče dogovor iz leta 2014, ki predvideva, da se zdaj veljavni ukrepi s prihodnjim letom sprostijo. Tudi v svojem zadnjem predlogu naj bi sindikati še vedno vztrajali, da se o nižjem regresu in podaljšanju ukrepov iz zakona za uravnoteženje javnih financ sploh niso pripravljeni pogajati.

Pristali pa bi na desetodstotno znižanje premij za dodatno pokojninsko zavarovanje, pri plačni lestvici pa na mesec zamika, da bi se torej zdaj znižana plačna lestvica namesto z januarjem sprostila s februarjem prihodnje leto.

Tudi vlada je pri plačni lestvici popustila za mesec dni. Če je sprva želela podaljšanje veljavnosti znižane plačne lestvice še celo leto 2016, je zdaj privolila, da bi se plačna lestvica sprostila z decembrom prihodnje leto. Sindikatom je ponudila sicer še vedno znižan, a glede na letos nekoliko višji regres.

Pogajanja so nato prekinili, saj je vlada ugotovila, da nima več mandata za njihovo nadaljevanje. Po besedah ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja je sindikalna stran popustila le za "štiri, pet milijonov evrov". Zato gredo na vlado po odgovor na vprašanje, "za koliko morebiti še lahko povečamo maso za plače in kako to pokriti".

Pogajanja bodo nadaljevali v ponedeljek.