Preizkus alkoholiziranosti bodo policisti odredili za vse voznike, ki jih bodo zalotili pri cestnoprometnih prekrških. Foto: Policija
Preizkus alkoholiziranosti bodo policisti odredili za vse voznike, ki jih bodo zalotili pri cestnoprometnih prekrških. Foto: Policija
Policija
Namen akcije 0,0 šofer je zmanjšati število prometnih nesreč in njihovih posledic ter zmanjšati delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč. Foto: Policija
Na vinskih poteh tudi policija

Policisti voznike opozarjajo na tragične posledice vožnje pod vplivom alkohola in jih pozivajo k previdni, odgovorni in trezni vožnji. Namen akcije 0,0 šofer (prvi del je potekal junija), ki jo vodi ministrstvo za zdravje, je zmanjšati število prometnih nesreč in njihovih posledic ter zmanjšati delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč.

Prav med martinovim je problematika alkohola na cestah precej pereča, saj mnogo ljudi praznuje ob alkoholnih pijačah. Bliža se tudi veseli december, ki je zaradi nesreč, povezanih z alkoholom, med najbolj kritičnimi obdobji v letu. Policija namerava zato izvesti številne dejavnosti za večjo varnost udeležencev v prometu.

Policisti bodo pri voznikih vseh vrst vozil preverjali psihofizično stanje, merili bodo hitrost in ugotavljali druge kršitve. Preizkus alkoholiziranosti bodo policisti odredili za vse voznike, ki jih bodo zalotili pri cestnoprometnih prekrških.

Policisti sporočajo:
- Vozniki, pred in med vožnjo ne uživajte alkoholnih pijač, mamil in psihoaktivnih zdravil. Vozite le trezni!
- Če ste uživali alkohol, mamila in psihoaktivna zdravila, naj vozi kdo, ki teh substanc ni užival, ali uporabite javna prevozna sredstva.
- Upoštevajte to, da alkohol v organizmu ostane tudi do 12 ur in več po zaužitju, kar je odvisno od količine zaužite pijače. Zato na primer celo naslednje jutro po uživanju alkoholnih pijač še vedno nismo sposobni za varno vožnjo oziroma je lahko pri preizkusu alkoholiziranosti stopnja koncentracije alkohola še vedno nad dovoljeno.
- Pešci naj hodijo po levi strani vozišča povsod, kjer ni pločnikov, ponoči in ob zmanjšani vidljivosti pa naj uporabljajo odsevna telesa, baterijske svetilke idr.
-Vozniki enoslednih vozil naj upoštevajo spremenjene vozne razmere (vlažne in ohlajene ceste), saj je oprijem pnevmatik takrat bistveno slabši.
- Udeleženci naj upoštevajo vsa cestnoprometna pravila, še posebej pravila o hitrosti, prednosti, prehitevanju, uporabi varnostnih pasov in mobilnih telefonov ter o varnostni razdalji, spoštujejo naj tudi luč na semaforjih.
- Posebej opozarjamo vse lastnike gostinskih lokalov in organizatorje različnih javnih prireditev, naj spoštujejo Zakon o omejevanju porabe alkohola. Ne točite alkoholnih pijač tistim, ki so že pod vplivom alkohola, mladoletnim, še posebej pa tistim, za katere veste, da bodo zatem sedli v vozila.

Lani je bilo med preizkušenimi vozniki 3,4 odstotka takšnih, ki so imeli v organizmu večjo kolilčino alkohola od dovoljene
V podobni lanski akciji so policisti v desetih dneh ustavili in preizkusili 25.692 voznikov. 868 jih je imelo v krvi večjo količino alkohola od dovoljene. Pri 151 voznikih je bila ugotovljena koncentracija alkohola v organizmu višja od 0,76 mg/l izdihanega zraka. 44 voznikom so policisti odredili strokovni pregled, ali imajo v organizmu mamila in zdravila, in 28 od teh je bilo pozitivnih. Na podlagi zakona o varnosti cestnega prometa so pridržali 310 voznikov, zasegli 28 vozil in odredili 11 izrednih tehničnih pregledov.

Na vinskih poteh tudi policija