Ivo Sanader je napovedal nadaljevanje dialoga glede ERC-ja z Evropsko komisijo, Italijo in Slovenijo. Foto: MMC RTV SLO
Ivo Sanader je napovedal nadaljevanje dialoga glede ERC-ja z Evropsko komisijo, Italijo in Slovenijo. Foto: MMC RTV SLO
Janez Janša
Premier se je odzval na vzpostavitev hrvaške ekološko-ribolovne cone. Foto: MMC RTV SLO
Po prvih odzivih s Hrvaške nič ne kaže, da bo Hrvaška odstopila od že uveljavljenega ERC-ja. Foto: EPA
Janša okrcal Hrvaško
Odziv premierja na ERC

Sanader se je tako odzval na izjavo slovenskega premierja Janeza Janše, da bo, če Hrvaška ne bo spoštovala dogovorov o ERC-ju, mogoča tudi blokada pristopnih pogajanj. Z morebitnimi koalicijskimi partnerji pa delijo mnenje, da je potrebno zaščiti hrvaško pravico do uveljavitve ERC-ja kot tudi vstopa v EU.

Na tiskovni konferenci je Janša še opozoril, da bi bila to bolj kot poteza Slovenije ali Evropske unije prostovoljna odločitev Hrvaške, ki je privolila v pogoje, zdaj pa jih ne izpolnjuje.

Hrvaška naj spoštuje dogovor iz leta 2004
Slovenija po njegovih besedah upošteva trenutno stanje na Hrvaškem in pričakuje, da bo Hrvaška vprašanje ERC-ja rešila po prisegi vlade. Meni, da je edina rešitev, da Hrvaška drži besedo in spoštuje dogovor z Italijo, Slovenijo in EU-jem iz leta 2004, razen če se bodo vse strani strinjale s kakšno novo rešitvijo.

Na potezi je Hrvaška, in ne Slovenija ali EU
Za našo državo je dogovor iz leta 2004 dober in sprejemljiv, je dejal Janša in poudaril, da vprašanja ERC-ja ne bo mogoče odlagati v nedogled. Zdaj je na potezi Hrvaška, in ne Slovenija ali Evropska komisija. Hrvaška mora problem rešiti takoj, ko bo oblikovana nova vlada, in to je rok tako za slovensko vlado kot za Evropsko komisijo. Premier je še napovedal, da bo Slovenijo povrnila vso vmesno škodo, ki bi jo zaradi uveljavitve ERC-ja za članice povezave imeli slovenski ribiči.

Friščić: Izvajanje ERC-ja ne bo preloženo
Predsednik Hrvaške kmečke stranke (HSS), ki bo tudi del nove hrvaške koalicije, Josip Friščić pa je že napovedal, da izvajanje ERC-ja s strani Hrvaške ne bo vnovič preloženo. Obenem pa kljub temu priznava, da je to v teoriji mogoče. Če bi stranka hrvaškega premierja Iva Sanaderja Hrvaška demokratična skupnost (HDZ) vendarle premaknila uveljavitev ERC-ja, bi HSS temu močno nasprotoval, saj naj bi to za našo sosedo pomenilo izgubo časa, denarja in kadra. Friščić rešitev vidi v sestanku Janše in Sanaderja, na katerem bi predsedinka obeh vlad dosegla sporazum o ribištvu.

Odzivi slovenskih strank enotni
Včeraj so se na hrvaško potezo odzvale tudi vse slovenske stranke. V SDS-u napovedujejo možnost sprožitve nekaterih postopkov proti Hrvaški. LDS zahteva razveljavitev zakona o ERC-ju. SD svari Hrvaško pred izgubo zaveznika - Slovenije -, NSi opozarja, da si Hrvati sami zapirajo pot v EU, DeSUS pa od sabora ne pričakuje veliko.

SNS grozi z referendumom o vstopu Hrvaške v EU, Zares pa je kritičen do mlačnega odziva zunanjega ministra Rupla. V SLS-u menijo, da je dozorel čas za sprejetje resolucije o meji s Hrvaško.

Rupel: Hrvaški še ena priložnost
Zunanji minister Dimitrij Rupel je po uveljavitvi ekološko-ribolovne cone dejal, da je treba Hrvaški dati še eno možnost. Kot je poudaril, "smo pripravljeni ali celo dolžni počakati, da se (hrvaški) parlament konstituira in da damo Hrvaški še eno možnost, da nekaj ukrene." Kot neutemeljene pa je ministrstvo za zunanje zadeve zavrnilo očitke nekaterih strank, da je vlada pri tem vprašanju preveč popustljiva. Po njihovih besedah je prav odločna politika Slovenije pripomogla k temu, da je vprašanje ERC-ja postalo del odnosov med Hrvaško in EU-jem, zaradi česar sedaj vseh 27 članic Unije solidarno ščiti interese, ki sicer zadevajo predvsem Slovenijo in Italijo.

Cona kljub drugačnemu dogovoru
Hrvaška je s 1. januarjem zaščitno ekološko-ribolovno cono (ERC) uveljavila tudi za članice Evropske unije, in to kljub dogovoru s Slovenijo in Italijo ob navzočnosti Evropske komisije iz leta 2004, v katerem se je zavezala, da cone za članice Unije ne bo uveljavila brez soglasja z njimi. Bruselj je Hrvaško v zadnjih mesecih, nazadnje še v nedeljo, opozarjal na morebitne negativne posledice takšnega koraka za njeno nadaljnje približevanje Uniji.

Janša okrcal Hrvaško
Odziv premierja na ERC