Od teh je bilo sprejetih 2248, zavrnjenih pa 35 kandidatov. Sprejeti kandidati se morajo v prvi letni vpisati do 20. avgusta, so danes sporočili z ministrstva za izobraževanje.

Navedli so, da je letos od 1816 kandidatov za redni študij, ki izpolnjujejo vpisne pogoje, sprejetih 1781 ali 98,1 odstotka, lani pa jih je bilo 97,4 odstotka. Od 467 kandidatov za izredni študij pa so bili vsi sprejeti, tako kot lani.

Letos je bil sprejet sklep o omejitvi vpisa na dveh šolah, in sicer na Inštitutu in akademiji za multimedije Ljubljana, program medijska produkcija ter Šolskemu centru Ljubljana za program mehatronika. Zato je bilo zavrnjenih 35 kandidatov. Lani so bile omejitve na treh šolah oz. treh programih, zavrnjenih pa je bilo 46 kandidatov.

Za redni študij je bilo s prvo željo sprejetih 98,5 odstotka kandidatov. Lani je bilo takšnih 99 odstotkov. Z drugo željo je bilo letos sprejetih 1,3 odstotka oz. 0,4 odstotka več kot leta 2020, s tretjo pa 0,2 odstotka (lani pa 0,1 odstotka). Za izredni študij je bilo s prvo željo sprejetih 98,3 odstotka kandidatov, kar je 0,3 odstotka več kot lani, z drugo 1,5 odstotka oz. pol odstotka manj kot lani, s tretjo pa 0,2 odstotka.

Podatki o prostih mestih bodo objavljeni 23. avgusta na spletni strani višješolske prijavne službe Šolskega centra Celje in na spletnih straneh višjih strokovnih šol.

Kandidati za vpis se lahko na prosta mesta prijavijo od 24. do 31. avgusta z elektronskim prijavnim obrazcem na spletni strani omenjene višješolske prijavne službe, izpolnjen prijavni obrazec natisnejo s spletne strani, ga podpišejo ter pošljejo s priporočeno pošiljko višješolski prijavni službi, na naslov. Oddati smejo samo eno prijavo, napišejo pa lahko tri študijske želje.

Izbirni postopek za vpis v višje strokovno izobraževanje v prvem prijavnem roku v študijskem letu 2021/2022 je za vse prijavljene kandidate opravila višješolska prijavna služba Šolskega centra Celje. Do srede bodo kandidati prejeli pisno obvestilo o izidu izbirnega postopka. Vsi podatki o tem so bili poslani tudi višjim strokovnim šolam. Sprejeti kandidati se morajo v prvi letnik vpisati do 20. avgusta, o datumu vpisa jih bodo pisno obvestile višje strokovne šole.

Od spremembe zakona o višjem strokovnem izobraževanju imajo v primeru omejitve prednost pri vpisu v redni študij kandidati, ki pred tem še niso bili vpisani v redni študij v višjem strokovnem ali visokošolskem izobraževanju v Sloveniji. Prav tako se ne morejo vpisati v redni študij v višjem strokovnem izobraževanju kandidati, ki so že bili tri leta vpisani v študijski program visokega šolstva.