Dallas je s 26 zmagami in 23 porazi na osmem mestu Zahoda, Milwaukee pa je drugi na Vzhodu. Foto: Reuters

V središču pozornosti je bil dvoboj evropskih superzvezdnikov Luke Dončića in Janisa Andetokumba. Kapetan slovenske izbrane vrste se je izkazal s 40 točkami in 11 podajami, le en skok mu je zmanjkal do trojnega dvojčka, je pa izgubil kar devet žog. Z 48 točkami je bil pri gostih neustavljiv Greek Freak, ki je podelil tudi deset podaj. Devetič sta se pomerila izvrstna košarkarja, še sedmič pa je bil uspešnejši grški reprezentant, ki je že novembra na prvem medsebojnem dvoboju letošnje sezone k zmagi pristavil 40 točk.

LaVine že končal sezono

Košarkar Chicaga Zach LaVine bo moral na operacijo desnega stopala in bo posledično okreval od štiri do šest mesecev, je razkrila njegova ekipa.

Četrtič zapored je Dallas klonil pred Milwaukeejem. Foto: Reuters

Dallas je tokrat pogrešal Kyrieja Irvinga, Danteja Exuma in Derecka Livelyja, Milwaukee pa Brooka Lopeza. Poleg Janisa je odlično igral tudi Damian Lillard, ki je prispeval 30 točk, le enkrat pa je zgrešil iz igre. Gostje so na tretji tekmi pod taktirko Doca Riversa prvič zmagali. Pri Mavericksih je bil z 21 točkami razigran Maxi Kleber, ki je odigral najboljšo tekmo v tej sezoni, 20 jih je pristavil Josh Green, 18 pa Tim Hardaway.

"Izgubljene žoge so nas drago stale. Nismo bili dovolj zbrani. V tem pogledu moramo biti boljši. Prvi polčas je bila energija prava. Zadevali smo izza črte, zgrešili pa smo nekaj lahkih metov po prodorih. Derrick Jones na primer dve zabijanji. Ko Lillard le enkrat zgreši iz igre, Andetokumbo pa meče 20/28, si v težavah. Še enkrat poudarjam, da bi morali bolje kontrolirati žogo. Prevečkrat smo jo izgubili, kar ekipa, kot je Milwaukee, zna kaznovati," je povedal trener Dallasa Jason Kidd.

20 točk so Mavericksi vodili še dve minuti pred koncem polčasa, nato pa so do odmora gostje naredili serijo 15:0. Skupaj jim je uspel delni izid 38:10 in v tretji četrtini so povedli. Za kratek čas se je Dallas vrnil v vodstvo, toda Bucksi so prevzeli pobudo in v zadnji četrtini na koncu zanesljivo slavili zmago. Domača vrsta je izgubila kar 21 žog, največ v tej sezoni – devet več od tekmeca, ki je po zapravljenih žogah Mavsov dosegel 25 točk, Dallas pa po izgubljenih žogah Milwaukeeja le štiri. Bucksi so prevladovali v raketi, kjer so dali 64 točk. Milwaukee naslednja tekma čaka že čez 24 ur, ko bo gostoval v Salt Lake Cityju pri Utahu, Dallas pa bo v noči na torek po slovenskem času začel miniturnejo po vzhodni obali. Najprej se bo pomeril s Philadelphio.

Bucksi so po večjem preobratu v tej sezoni zmagali le novembra proti Portlandu, ko so zaostajali že za 26. Foto: Reuters

V prvi četrtini so domači košarkarji zadeli devet trojk iz 14 poskusov in si priigrali visoko prednost. Že začetek je bil udaren, saj so bili natančni pri prvih petih metih izza črte. Kleber in Green sta zadela po dvakrat, enkrat pa še Luka. V peti minuti mu je žogo ukradel Andetokumbo, ob tem pa je Dončiću malce obrnilo desni gleženj, s katerim je imel težave v zadnjem času. Ljubljančan je zapustil igrišče in za kratek čas odšel iz dvorane. Po slabih treh minutah je bil že na parketu in takoj uspešno končal prodor. Zatem je bil dvakrat natančen za tri, skupaj pa je prispeval kar 11 točk zapored in prednost Dallasa je narasla na več kot 20 točk. 44:20 so Mavsi vodili po prvih 12 minutah. 27:4 je bil delni izid v zadnjih osmih minutah uvodne četrtine.

Dončić je na začetku druge četrtine povišal prednost na 25, na kar je Milwaukee naredil 8:0. Po minuti odmora je s trojko nalet prekinil Hardaway, ki je v uvodni četrtini, ko je bil dvakrat natančen za tri, presegel 10000 točk v karieri. 7:0 je bil odgovor Mavsov in po trojki oziroma 26. točki Dončića dve minuti pred koncem polčasa je razlika znašala 20 točk, ki pa jo je Bucksom ekspresno uspelo konkretno stopiti. Na krilih Janisa so drugo četrtino sklenili s serijo 15:0. Grški košarkar je ob enem izmed prodorov nenamerno brcnil Dončića, česar sodniki kljub ogledu posnetka niso kaznovali. Slovenski zvezdnik, ki je medtem dobil tehnično napako, je prehitro končal zadnji napad, tako da je gostom ostalo še dovolj sekund za eno akcijo in Lillard je s trojko približal na le pet točk (65:60).

Dončić razočaran po porazu proti Milwaukeeju

V 29. minuti je Dallas še vodil za pet, potem pa so Bucksi naredili serijo 13:0. Khris Middleton je dosegel pet zaporednih točk, vse po podajah Andetokumba, in na polovici tretje četrtine so gostje povedli. Middleton je zadel izza črte za 75:78. Po zaostanku za 20 so do vodstva gostje naredili delni izid 31:8. Priigrali so si že osem točk naskoka, nalet pa je po minuti odmora prekinil Dončić, ki je v tretji četrtini dodal štiri točke in tri podaje. Po dveh imenitnih asistencah Hardawayu in Kleberju so Mavsi znova povedli, ko so naredili delni izid 11:2. Nemški košarkar je tik pred koncem tretje četrtine zadel za tri, toda v le treh sekundah je Janisu uspelo priti čez igrišče za 92:93 pred zadnjimi 12 minutami.

16 točk je dvakratni MVP lige dal v zadnji četrtini. Zadeval je tudi Dončić, vendar je praktično po vsakem njegovem košu na drugi strani zadela tudi zasedba iz Wisconsina. Sedem minut pred koncem je s šestimi zaporednimi točkami – Andetokumbo je dosegel koš in zadel dodatni prosti met, Lillard pa je bil natančen izza črte – povedla za osem. Luka je Dallas, ki je v obrambi postavil cono, ohranjal v igri, potem pa se je, ko so ostale še dobre tri minute, Malik Beasley lepo otresel Greena in s trojko Milwaukeeju priigral prvo dvomestno prednost. Kleber je zadel za tri, Andetokumbo je bil uspešen pod obročem, Mavsi pa so nato zapravili žogo. Lillard je iz kota prek roke Dončića zadel izza črte in dve minuti pred koncem ob vodstvu za 12 dokončno pokopal domače upe.

60 točk Curryja premalo za zmago nad Atlanto

Steph Curry je bil po porazu v Atlanti zelo razočaran. Foto: Reuters

Teden dni po Dončićevi simultanki v Atlanti s 73 točkami jih je v State Farm Areni 60 nasul Steph Curry, a so Hawksi vseeno zmagali. Golden State so po podaljšku premagali s 141:134. Izkušeni ostrostrelec je v podaljšku dosegel osem točk in le za dve zaostal za osebnim rekordom. Ob Kobeju Bryantu je zdaj edini, ki je 60 točk dosegel po 35. letu. 22 točk je prispeval v zadnji četrtini, 14 sekund pred koncem popeljal Warriorse v vodstvo, toda Dejounte Murray je izsilil podaljšek. Murray je sedem točk zapored dal v dodatku, ko so gostitelji naredili serijo 11:0. Prvič v tej sezoni so zmagali štirikrat zapored. Domača vrsta je imela več razigranih posameznikov. Trae Young je bil s 35 tičkami najboljši. Murray jih je dal 19, Onyeka Okongwu je z 22 dosegel osebni rekord. Ob tem je ujel še 16 odbitih žog, 21 točk pa je dodal Jalen Johnson.

Lakersi prekinili niz zmag New Yorka

Lakersi so s 113:105 zmagali v Madison Square Gardnu in prekinili serijo devetih zmag New Yorka. Zadnjo četrtino so gostje dobili s 33:19. Ključen je bil delni izid 11:0, ko Knicksi šest minut in 49 sekund niso dosegli točke. LeBron James je bil s 24 točkami prvi strelec Jezernikov. Austin Reaves jih je dodal 22, Anthony Davis pa je ob 12 točkah ujel kar 18 odbitih žog, čeprav je New York skok dobil z 51:38. Prvi strelec srečanja je bil s 36 točkami Jalen Brunson. Lakersi so izgubili le pet žog, Knicksi sedem, po katerih so gostje dosegli 12 točk, Newyorčani pa po tekmečevih zapravljenih nobene.

Tekme 3. februarja:
DALLAS - MILWAUKEE

Grafiko zagotavlja sofascore.com

117:129 (44:20, 21:40, 27:33, 25:36)
Dončić 40 (13/26 iz igre, 4/12 za tri, 10/11 PM), 9 skokov in 11 podaj v 42 minutah, Kleber 21, Green 20, Hardaway 18, Jones 8, Powell in Hardy po 4, Williams 2; J. Andetokumbo 48 (20/28 iz igre) in 10 podaj, Lillard 30 (10/11 iz igre), Middleton 13, Portis 12, Beasley 9, Crowder 8, Green 5, R. Lopez in Connaughton po 2.

PHILADELPHIA - BROOKLYN 121:136
Maxey 23, Smith 17, Oubre 16, Martin in Springer po 11, Korkmaz 10; Thomas 40 (14/26 iz igre), Bridges 23, Walker 20, Johnson 13, Claxton 12 in 15 skokov.

ATLANTA - GOLDEN STATE 141:134 - po podaljšku
Young 35 (12/21 iz igre), 7/11 za tri), Okongwu 22, Johnson 21 in 13 skokov, Murray 19, Capela 17 in 15 skokov, Bogdanović 13; Curry 60 (22/38 iz igre, 10/23 za tri), Quinones 17, Kuminga 16, Podziemski 15, Thompson 10.

CHICAGO - SACRAMENTO 115:123
White 26, Vučević (12 skokov) in DeRozan po 24, Dosunmu 18; Fox 41 (13/24 iz igre), Monk 22, Lyles 16, Sabonis 13 , 14 skokov in 10 podaj, Barnes 11.

NEW YORK - LA LAKERS 105:113
Brunson 36 (15/31 iz igre) in 10 podaj, DiVincenzo 26, Hart 12 in 11 skokov, Achiuwa in McBride po 10; James 24, Reaves 22, Russell in Prince po 16, Davis 11 in 18 skokov, Hayes 10.

SAN ANTONIO – CLEVELAND 101:117
Vassell 22, Wembanyama 19 in 14 skokov, Johnson 17, Collins 10; Mitchell 31 (12/20 iz igre), Mobley 28 in 10 skokov, Allen 26 in 16 skokov, LeVert 10.