Milwaukee je prvič po letu 1971 prvak Lige NBA. V sezoni 2013/14 so Bucksi zasedli zadnje mesto s 15 zmagami in 67 porazi. To je bila prva sezona Giannisa Antetokounmpa, ki je bil 15. izbor na naboru. Foto: AP

Milwaukee je dobil finalno serijo s 4:2 v zmagah, potem ko je izgubil uvodni tekmi v Arizoni. Petič v zgodovini se je v finalni seriji zgodila vrnitev po zaostanku z 0:2 v zmagah. Bucksom je v končnici drugič uspel tak podvig, v polfinalu Vzhoda so proti Brooklynu dobili sedmo tekmo po podaljšku, potem ko so zaostajali z 0:2 v zmagah.

Giannis Antetokounmpo je najboljšo predstavo privarčeval za zadnjo tekmo sezone. V drugem polčasu je zbral kar 33 točk. Foto: Reuters

Antetokounmpo zadel 17 od 19 prostih metov
Antetokounmpo je postal prvi igralec po Bobu Pettitu leta 1958, ki je na odločilni tekmi za naslov prvaka nasul 50 točk. Michael Jordan jih je leta 1998 v Salt Lake Cityju zbral 45.

Grk je bil razred zase na parketu. Zadel je 16 od 25 metov in kar 17 od 19 prostih metov. V končnici je proste mete izvajal le 55,6-odstotno, večkrat je zgrešil celoten obroč, tokrat pa je bil izjemen v vseh elementih igre.

Njegova blokada na četrti tekmi, ko je ustavil Deandreja Aytona, je pomenila preobrat v finalni seriji. Trikrat je presegel 40 točk in komisar lige Adam Silver je poudaril, da tokrat res ni bilo nobenega dvoma, kdo je MVP finala.

"Deer District" pred dvorano Fiserv Forumu še nikoli ni bil tako poln. Foto: AP

Booker zgrešil vseh sedem trojk
Pri prvakih se je izkazal tudi Khris Middleton s 17 točkami, Bobby Portis je odigral najboljšo tekmo finala in zbral 16 točk. Pri osmoljencih finalne serije iz Arizone sta bila najučinkovitejša Chris Paul s 26 in Devin Booker (zgrešil je vseh sedem metov izza črte) z 19 točkami. Gostitelji so dobili skok s 53:37. Celotna ekipa Sunsov je izvajala toliko prostih metov kot Antetokounmpo (19).

65.000 navijačev napolnilo "Deer District"
Na šesti tekmi je bil Fiserv Forumu nabito poln, zbralo se je 17.397 gledalcev. Pred dvorano se je zbralo rekordno število navijačev. Priljubljeni "Deer District" še nikoli ni bil tako poln, organizatorji so sporočili, da se je nagnetlo več kot 65.000 gledalcev, ki so noreli od navdušenja. Nekateri so viseli z dreves in luči.

Chris Paul in Devin Booker ostaja brez šampionskega prstana. Phoenix je tretjič izgubil v finalu, neuspešen je bil tudi v letih 1976 in 1993. Tokrat je bil najbližje. Booker je bil na novinarski konferenci zelo razočaran. Zdaj ga čaka dolga pot na olimpijske igre v Tokio. Foto: Reuters

Sunsi po katastrofalnem štartu do preobrata
Ključna je bila peta tekma finala, ko je Milwaukee prišel do edine gostujoče zmage v tej seriji. Zalet so Bucksi prenesli tudi na šesto tekmo. Prvo četrtino so dobili z 29:16. Sunsi so bili popolnoma razglašeni, dosegli so najmanj točk v uvodni četrtini v letošnji končnici.

Na začetku druge četrtine je Phoenix odgovoril z desetimi zaporednimi točkami. Razigral se je Cameron Payne. Paul je s polaganjem izenačil na 33:33, Deandre Ayton pa je celo poskrbel za vodstvo Sunsov. Ob odmoru so imeli gostje iz Arizone pet točk naskoka (42:47).

Giannis razred zase v drugem polčasu
V tretji četrtini je bil Antetokounmpo neustavljiv. Zadel je tudi trojko, v raketi je prevladoval in bil natančen s črte prostih metov, kar sicer res ni njegova odlika. Nasul je kar 20 točk in po 36 minutah je bil izenačen (77:77).

Tudi v zadnji četrtini je Giannis sijajno izvajal proste mete. Zadel je štiri zapored za vodstvo z 90:84. Dve minuti in pol pred koncem je bil natančen po podaji Holidaya. Milwaukee je povedel s 100:92. V zadnji minuti je izjemen koš z desne strani zadel še Middleton in dodal še dva prosta meta za potrditev zmage.

Vsi trije bratje ima prstan
"Zahvaljujem se vodstvu kluba, ki je vseskozi verjelo vame. Zahvaljujem se soigralcem, ker so na vsaki tekmi garali skupaj z menoj. Nikoli si nisem mislil, da bom pri 26 letih osvojil naslov prvaka in naziv MVP-ja finala," je povedal Antetokounmpo. Zdaj imajo vsi trije bratje naslov.

Antetokounmpo je podelil tudi pet blokad.  Foto: Reuters
Antetokounmpo je podelil tudi pet blokad. Foto: Reuters

"Lani so se mi vsi smejali, ko je Kostas prišel na večerjo s šampionskim prstanom, potem ko so Lakersi osvojili naslov. Zdaj ga bova dobila tudi midva s Thanasisom," je bil navdušen MVP finala.

Budenholzer: Ključna je bila tretja tekma proti Brooklynu
"Po velikem razočaranju v lanski končnici smo bili še bolj zagrizeni. Vsi igralci so bili pripravljeni za trdo delo. Zelo so se izboljšali. Ni bilo težko voditi te ekipe. Zelo dojemljivi so za nasvete, radi poslušajo. Ključna je bila tretja tekma proti Brooklynu, ko smo v obrambni bitki zmagali s 86:83 in znižali na 1:2 v zmagah. Uspelo se nam je vrniti po zaostanku z 0:2 v zmagah proti Netsom in tudi v finalni seriji sem po dveh porazih igralcem sporočil, da je še vse mogoče," je bil navdušen trener Mike Budenholzer.

V finalni seriji je imel Grk povprečje 35,2 točke, 13,2 skoka in 5 podaj na tekmo.Foto: AP

Pred pol stoletja blestel Abdul-Jabbar
Milwaukee je prvi naslov naslov osvojil že po treh letih po ustanovitvi. To je bilo leta 1971, ko je bil MVP finala Lew Alcindor oziroma Kareem Abdul-Jabbar, kot se je preimenoval po prehodu v islam. Leta 1974 so Bucksi znova prišli do finala, a so izgubili sedmo tekmo proti Bostonu.

Paul: Moralne zmage ne štejejo
"Imeli smo odlično sezono, a občutek po tem porazu je res grenek. Bili smo blizu, zato smo popolnoma na tleh. V garderobi je tišina. Nihče še pred dvema mesecema ni pričakoval, da bomo igrali v finalu. Moralne zmage ne štejejo. Pokala nimamo in čaka nas še veliko dela," je na novinarki konferenci poudaril Paul.

Finale, šesta tekma:
MILWAUKEE ‒ Phoenix 4:2
105:98 (29:16, 13:31, 35:30, 28:21)
17.397; Antetokounmpo 50 (16/25 iz igre, 1/3 za tri, prosti meti 17/19), 14 skokov in 5 blokad v 42 minutah, Middleton 17 (6/13 iz igre), Portis 16 (6/10 iz igre), Holiday 12 (4/19 iz igre), 11 podaj in 9 skokov, B. Lopez 10; Paul 26 (11/19 iz igre), Booker 19 (8/22 iz igre, 0/7 za tri), Crowder 15 in 13 skokov, Ayton 12 (4/12 iz igre), Payne 10 (2/2 za tri), Bridges 7, Kaminsky 6, C. Johnson 3.

Met iz igre: 37/82; 38/86
Met za tri točke: 6/27; 6/25
Prosti meti: 25/29; 16/19
Skoki: 53; 37
Podaje: 20; 14

Izid v zmagah je v krepkem tisku. Igrali so na štiri zmage po sistemu 2-2-1-1-1.

Izjemni Antetokounmpo zagotovil Milwaukeeju prvi naslov po 50 letih

Vsi izidi in MVP-ji finalnih serij v zadnjih 20 letih:
1999-00: Los Angeles Lakers – Indiana Pacers 4:2; MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2000-01: Los Angeles Lakers – Philadelphia 76ers 4:1; MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2001-02: Los Angeles Lakers – New Jersey Nets 4:0; MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2002-03: San Antonio Spurs – New Jersey Nets 4:2; MVP: Tim Duncan, San Antonio
2003-04: Detroit Pistons – Los Angeles Lakers 4:1; MVP: Chauncey Billups, Detroit
2004-05: San Antonio Spurs – Detroit Pistons 4:3; MVP: Tim Duncan, San Antonio
2005-06: Miami Heat – Dallas Mavericks 4:2; MVP: Dwyane Wade, Miami
2006-07: San Antonio Spurs – Cleveland Cavaliers 4:0; MVP: Tony Parker, San Antonio
2013-14: San Antonio Spurs – Miami Heat 4:1; MVP: Kawhi Leonard, San Antonio
2014-15: Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers 4:2; MVP: Andre Iguodala, G. State
2015-16: Cleveland Cavaliers – Golden State Warriors 4:3; MVP: LeBron James, Cleveland
2016-17: Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers 4:1; MVP: Kevin Durant, G. State
2018-19: Toronto Raptors – Golden State Warriors 4:2; MVP: Kawhi Leonard, Toronto
2019-20: Los Angeles Lakers – Miami Heat 4:2; MVP: LeBron James, LA Lakers
2020-21: Milwaukee Bucks – Phoenix Suns 4:2; MVP: Giannis Antetokounmpo, Milwaukee