Na 17. medsebojni tekmi rednega dela se je Luka Dončić veselil 12. zmage nad Golden Statom. Foto: Reuters

Nastop 24-letnega Ljubljančana je bil zaradi težav s stegensko mišico vprašljiv. Izpustil je zadnje srečanje Dallasa, ki je bil brez njega nemočen proti prvi ekipi Zahoda – Minneosti. V Kaliforniji je kapetan slovenske reprezentance vendarle zaigral in znova blestel. 23. v sezoni (odigral je 30 tekem) je dosegel več kot 30 točk, postal je prvi košarkar letos, ki jih je dal več kot 1000, na koncu pa sta mu le dva skoka zmanjkala do trojnega dvojčka. 25 točk je dal v drugem polčasu. Za njim je izjemno uspešen december. Na 13 tekmah je drugi strelec lige v povprečju dosegal 37,5 točke, devet skokov in 11 podaj. “Bolje meče z razdalje. Predtem je bil njegov met za tri 34-odstoten. Verjel si v te številke in si rekel, bo zadel, ampak s takim odstotkom še gre. Zdaj pa je 38-odstoten, kar je precejšnja razlika. Ker ob vsem, kar že ves čas počne, tudi konstantno zadeva trojke, igra verjetno najbolje do zdaj,“ je na vprašanje, kaj je največja razlika glede Luke to sezono odgovoril trener Warriorsov Steve Kerr.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

"Velika ekipna zmaga. V tej dvorani ni lahko zmagati. Ekipa, kot je Golden State, bo naredila serijo. Pomembno je, da ostanemo zbrani in zaupamo eden v drugega, da potem nalet ustavimo. Mislim, da je bila tokrat odlična naša klop. Luksuz je, ko imaš v ekipi Luko, ki tako igra "pick and roll" in ga nasprotnik praktično ves čas podvaja. Ključno je, da igramo kot ekipa. V napadu smo zelo agresivni in nesebični," je pristavil trener Dallasa Jason Kidd. 19 točk je ob novi dobri predstavi dodal Dante Exum, 18 Josh Green, 16 Tim Hardaway, Dereck Lively pa je ob 12 točkah ujel še 14 odbitih žog. Dallas, ki je 12. zapored igral brez Kyrieja Irvinga (kmalu naj bi se sicer vrnil na parket), je z 19. zmago na 33. tekmah šesti na Zahodu. Naslednja tekma ga čaka v noči na torek po slovenskem času, ko bo gostoval v Salt Lake Cityju pri Utahu.

Golden State, ki je na poti do naslova lani Dallas ugnal v konferenčnem finalu, je klonil tretjič zapored. Za uspeh ni bilo dovolj niti 19 trojk (16 so jih zadeli Mavericksi). Po šest sta jih dala Steph Curry, ki je bil s 25 točkami prvi domači strelec, in Chris Paul, ki je zbral točko manj. Izkušeni organizator igre je postal 37. košarkar, ki je v karieri dosegel več kot 22.000 točk. Gostje so dobro ustavili Klaya Thompsona, ki je ob metu iz igre 1/11 prispeval le tri točke.

Dončić leto 2023 zaključil v svojem slogu
Chris Paul je v tretji četrtini presegel mejo 22.000 točk v karieri, kar je do zdaj uspelo še 36 košarkarjem. Foto: Reuters

V prvi četrtini je Dallas pobudo prevzel s serijo 7:0, ki jo je z uspešnim prvim metom izza črte zaključil Dončić. Ko je v četrtem poskusu za tri zadel tretjič, je bila razlika prvič dvomestna (20:30), največ pa je v uvodni četrtini teksaška zasedba vodila za 12. Luka je igral vseh 12 minut in prispeval 11 točk, štiri skoke in tri podaje.

Golden State je na začetku druge četrtine naredil serijo 7:0. Dario Šarić je metal trojko za izenačenje, nato pa je sledil silovit odgovor Dallasa. Gostje so zadeli tri trojke zapored – dvakrat je bil natančen Grant Williams –, tudi minuta odmora Kerra pa ni prekinila naleta. 13:0 so naredili Mavsi, potem ko gostiteljem več kot štiri minute ni uspelo zadeti. Ko je trojko zadel Curry, pa se je začela serija Golden Stata, ki je z 12:0 prišel na -4. Dončić, ki je v drugi četrtini odigral zadnjih pet minut, je s košem in dodatnim prostim metom prekinil serijo Warriorsov. Na odmor so gostje, ki so v prvem polčasu zadeli deset trojk, odšli s prednostjo 63:54.

Anunoby v New York, Barrett v Toronto

New York je kar nekaj časa skušal v svoje vrste pripeljati OG Anunobyja, zdaj pa mu je le uspelo. Britanski krilni košarkar, ki je bil v minuli sezoni najboljši v ukradenih žogah v ligi, bo poleti prost igralec, Knicksi pa bodo z njim po sezoni podpisali novo pogodbo, poroča ESPN. V New York prihajata tudi Precious Achiuwa in Malachi Flynn, v Toronto pa se selitav RJ Barrett in Immanuel Quickley, v posel pa je vključen še izbor drugega kroga drafta prihodnje leto.

V tretji četrtini sta moštvi skupaj dosegli kar 73 točk. Gostje so zadeli še pet trojk, domača vrsta pa šest. Na krilih Dončića, ki je v tej četrtini dodal 14 točk in štiri podaje, so Mavsi hitro znova pobegnili na dvomestno razliko. Golden State kljub učinkovitemu napadu zaostanka ni uspel znižati. Williams je s prostima metoma izenačil najvišjo razliko na tekmi, da prednost Teksašanov ni bila previsoka, pa je z dvema trojkama ob koncu četrtine poskrbel Brandin Podziemski.

Osem minut pred koncem je Curry s trojko približal na -7. Dončić je v naslednjem napadu s svojo deseto podajo našel Derricka Jonesa, zatem pa v prodoru dosegel še 30. točko in Dallas je znova lažje zadihal. A le za kratko. Ko je ostalo še šest minut, je bil Jonathan Kuminga natančen za tri, zaostanek Golden Stata pa je znašal še šest. Mavsi so odgovorili s petimi zaporednimi točkami. Za 119:108 je s polrazdalje zadel Luka, toda še enkrat so se Bojevniki približali. Curry in Paul sta zapored zadela izza črte. Razlika je bila le pet, odgovor pa je našel Dončić, ki je ohranil mirno kri na črti prostih metov in tako zaustavil zadnji domači poskus preobrata.

Detroit prekinil serijo 28 porazov

Cade Cunningham in soigralci so bili na zadnjih tekmah že nekajkrat blizu prekinitvi niza porazov, zdaj pa jim je le uspelo. Foto: Reuters

Prvič po 28. oktobru so košarkarji Detroita le zmagali. S 129:127 so bili boljši od Toronta in prekinili niz 28. porazov, s čimer so izenačili neslavni rekord lige. Toliko porazov je zbrala le še Philadelphia med sezonama 2014/15 in 2015/16. Najbolj zaslužena za prekinitev negativne serije sta bila Cade Cunningham, ki je 30 točkam dodal še 12 podaj, in Jalen Duren, ki je ob 18 točkah zbral še 17 skokov. “Občutek je neverjeten. Ves čas smo se borili. Bila je res dolga serija teh porazov. Vesel sem, da sem del ekipe, ki ni odnehala,“ je bil zadovoljen Cunningham.

Ko sta z Jadenom Iveyjem zapored zadela za tri, so Pistonsi pet minut pred koncem povedli za 11. Na krilih Scottieja Barnesa so Raptorsi naredili delni izid 8:2, toda Cunningham je poskrbel, da je bila razlika minuto in pol pred koncem znova devet. Toronto se je sicer tik pred iztekom rednega dela povsem približal, vendar je za preobrat zmanjkalo časa. Pascal Siakam je bil sicer s 35 točkami prvi strelec tekme, Dennis Schröder pa jih je dodal 30.

Detroit prekinil niz 28 porazov

Haliburton v družbi Magica in Stocktona

Indiana je s 140:126 premagala New York. Znova je imenitno napad Pacersov vodil Tyrese Haliburton, ki je prispeval 22 točk in kar 23 podaj. S tem je izenačil klubski rekord Jamaala Tinsleyja iz leta 2001. Haliburton je že na prejšnji tekmi proti Chicagu dosegel po več kot 20 točk in 20 podaj. Edina, ki jima je to uspelo na zaporednih tekmah, sta le še legendarna Magic Johnson in John Stockton. S povprečjem 12,8 asistence je prvi podajalec lige, ob 23 podajah na zadnjih dveh obračunih pa je izgubil le dve žogi.

Tekme 30. decembra:
GOLDEN STATE – DALLAS
122:132 (26:34, 28:29, 35:38, 33:31)
Curry 25 (6/15 za tri), Paul 24 (6/9 za tri), Jackson-Davis 17, Kuminga 16, Wiggins 14, Podziemski 13, Looney 5, Thompson in Šarić po 3, Payton 2; Dončić 39 (14/29 iz igre, 5/13 za tri, 6/7 PM), 8 skokov in 10 podaj v 38 minutah, Exum 19, Green 18, Hardaway 16, Lively 12 in 14 skokov, Williams 10, Hardy 9, Jones 7, Powell 2.

UTAH – MIAMI 117:109
Sexton 22, George 21, Olynyk 19 in 10 podaj, Markkanen in Fontecchio po 12, Collins in Kessler po 10; Adebayo 28 in 16 skokov, Herro 15, Love 12, Robinson 11.

DETROIT – TORONTO 129:127
Cunningham 30 (met 9/20) in 12 podaj, Bogdanović 19, Duren 18 in 17 skokov, Knox 17, Burks 16, Ivey 12; Siakam 35 (met 14/24), Schröder 30 (met 11/18), Trent 24, Barnes 22.

INDIANA – NEW YORK 140:126
Turner 28, Nesmith 25, Haliburton 22 in 23 podaj, Mathurin 20, Nembhard 14; DiVincenzo 38 (met 15/21), Randle (12 skokov) in Brunson po 28, Hart (10 skokov) in Fournier po 10.

CHICAGO – PHILADELPHIA 105:92
DeRozan 24, White 20, Drummond 15 in 23 skokov, Caruso 14, Williams 13; Maxey 20, Harris 15, Reed in Oubre po 11.

MINNESOTA – LA LAKERS 108:106
Edwards 31 (met 10/23), Reid 21, Conley 15, Gobert 13 in 13 skokov; Davis 33 (met 12/17) in 17 skokov, James 26.