Slovenija je ob polčasu vodila s 36:30, do konca tretje četrtine pa prednost povišala na 54:44. V zadnji četrtini so se Grkinje sicer nekajkrat približale na tri točke zaostanka, a preobrata niso zmogle. V ključnih trenutkih sta odgovornost prevzeli Nika Barič in Teja Oblak. Slovenke so tako dosegle izjemno pomembno zmago, ki jih je močno približala uvrstitvi na EP 2021. Foto: www.alesfevzer.com

Dekleta so pokazala pravi karakter, predvsem pa so se izkazale naše mlade punce. V prvi vrsti Teja Goršič, ki je vsaj zame odigrala tekmo kariere in pokazala, da je iz pravega testa. Tudi Tina Jakovina in Maruša Seničar sta bili odlični, da o najizkušenejših, Baričevi in Oblakovi, sploh ne govorim, saj sta odigrali izjemno v najpomembnejših trenutkih.

Damir Grgić

Teja Oblak je bila z 19 točkami najboljša strelka, izkazala se je tudi Zala Friškovec (12 točk in 5 skokov), ki je zadela štiri trojke od šestih poskusov. Zadnja od njenih trojk je sedem minut pred koncem prinesla prednost 59:47.

Selektor Damir Grgić ni mogel računati na poškodovani Evo Lisec in Shante Evans, odsotnost dveh visokih igralk pa so borbene Slovenke znale nadomestiti in so uravnotežile skok (31:33).

Ko je Tina Jakovina (12 točk) s trojko poskrbela za enajst točk prednosti (43:32), je sicer sledilo nekaj kriznih minut, kar so Grkinje, leta 2017 četrte na EP-ju, z delnim izidom 0:10 dodobra izkoristile. Toda Slovenke so zadnje minute tretje četrtine znova odigrale zbrano, Teja Goršič je vnovič poskrbela za deset točk naskoka (54:44), kar je zadoščalo za zadnjo četrtino.

Grkinje so se v 36. minuti približale na 61:58. Tri minute pred koncem je Nika Barič (12) zadela oba prosta meta, naslednja koša pa je dosegla Teja Oblak.

17. novembra bo Slovenija (ob 17.00) gostovale v Sofiji pri Bolgariji.

Slovenke se potegujejo za tretji zaporedni nastop na evropskem prvenstvu, v njihovi skupini pa je še Islandija. Na prvenstvo, ki bo v Španiji in Franciji, se bodo uvrstile zmagovalke devetih kvalifikacijskih skupin ter pet drugouvrščenih ekip.

Damir Grgić, selektor Slovenije: "Težko je igrati, če veš, da ti manjkata dve ključni igralki, ki na parketu preživita po trideset minut. A danes so dekleta pokazala pravi karakter, predvsem pa so se izkazale naše mlade punce. V prvi vrsti Teja Goršič, ki je vsaj zame odigrala tekmo kariere in pokazala, da je iz pravega testa. Tudi Tina Jakovina in Maruša Seničar sta bili odlični, da o najizkušenejših, Baričevi in Oblakovi, sploh ne govorim, saj sta odigrali izjemno v najpomembnejših trenutkih. Ne zavedamo se še, da je bila to verjetno najpomembnejša tekma v kvalifikacijah, vendar če ne bomo uspeha potrdili v nedeljo v Bolgariji, nismo nič naredili."

Teja Oblak: "Zmaga proti Grčiji je bila cilj, ko smo videli žreb in razpored tekem. A ko smo spoznale, da bomo igrale brez dveh visokih igralk, se je zadeva precej spremenila. Na srečo so igralke s klopi, predvsem Teja Goršič in Maruša Seničar, pokazale, da so iz pravega testa. To je hkrati dokaz, da imamo široko ekipo in da lahko na naslednjih tekmah razširimo nabor igralk."

KVALIFIKACIJE ZA EP 2021, skupina A
1. krog:

SLOVENIJA – GRČIJA
70:64 (18:19, 18:11, 18:14, 16:20)
Oblak 19, Barič, Jakovina in Friškovec po 12, Prezelj 7, Goršič 6, Trebec 2; Spanou 18, Gemelos 13, Pavlopoulou 12.

ISLANDIJA – BOLGARIJA
69:84 (15:19, 13:21, 24:24, 17:20)

2. krog, nedelja:
BOLGARIJA – SLOVENIJA
GRČIJA – ISLANDIJA

Na evropsko prvenstvo se uvrstijo zmagovalci skupin in pet najboljših drugouvrščenih iz devetih skupin.