LeBron James je dvignil pokal in ga dodal k bogati zbirki. Osvojil je že štiri naslove prvaka Lige NBA. Najboljši strelec v zgodovini lige želi osvojiti še peti naslov pred koncem kariere, a konkurenca na Zahodu je res velika. Foto: AP

Lakersi so dobili vseh sedem tekem v pokalnem tekmovanju. Na zaključnem turnirju v T-Mobile Areni so bili razred zase. Bili so izjemno motivirani. James in Davis sta bila zagrizena kot na tekmah končnice. Decembra navijači še nikoli niso uživali v tako intenzivni tekmi.

Jezerniki so zelo zavzeto igrali v obrambi, prevladovali pa so v skoku (55:32). Večino točk so dosegli iz rakete, zadeli so le dve trojki. V razprodani dvorani se je zbralo 19.020 gledalcev. Velika večina navijačev je stiskala pesti za Lakerse, ki so v Las Vegasu izjemno priljubljeni.

Anthony Davis je najboljšo predstavo v letošnji sezoni prikazal na finalni tekmi. V drugem polčasu je dosegel kar 24 točk. Foto: AP

Vsi igralci zmagovalne ekipe bodo prejeli po 500.000 ameriških dolarjev nagrade. S to vsoto bodo žepe okrepili tudi vsi člani strokovnega štaba. Pri poražencih bo vsak posameznik prejel 200.000 zelencev.

James upa, da bodo v Las Vegasu kmalu imeli ekipo v Ligi NBA
James, ki bo 30. decembra dopolnil 39 let, je dosegel 21 točk. Zbral je tudi 11 skokov, na parketu je bil 35 minut. Imel je težave z osebnimi napakami v prvem polčasu, zato mu ni uspelo ponoviti imenitne četrtkove predstave proti New Orleansu.

Celoten konec tedna je poudarjal, da mora Las Vegas dobiti franšizo v Ligi NBA. V Ligi NHL je Vegas junija postal prvak, ima pa tudi ekipo v Ligi NFL.

38-letni James je bil izjemno motiviran. Na obeh tekmah v Las Vegasu je zagrizeno igral v obrambi. Foto: AP

Indiana sijajna v napadu, a preslaba v obrambi
Pacersi so že s prebojem v finale presegli vsa pričakovanja. Izločili so najboljši ekipi Vzhoda Boston in Milwaukee. Tyrese Haliburton je bil znova najboljši strelec z 20 točkami, a so ga Lakersi odlično zaustavili. Ni imel veliko odprtih metov. Tudi Benjamin Mathurin je dosegel 20 točk. Trener Rick Carlisle ima na voljo zelo mlado zasedbo, ki hitro napreduje. V napadu so Pacersi sijajni, precej pa škripa v obrambi, to pa se je na finalni tekmi zelo poznalo.

Reaves blestel v prvem polčasu
V prvem polčasu so imeli Lakersi vseskozi minimalno prednost. Blestel je Austin Reaves, ki je do odmora zbral 22 točk. S hitrimi prodori je povzročal velike težave obrambi Indiane. Veliko akcij je zaključil s polaganji, odlično je tudi izvajal proste mete. James si je hitro nabral tri osebne napake in moral je na klop. Davis je prispeval 17 točk in 11 skokov, Jezerniki pa so imeli po prvem polčasu pet točk naskoka (65:60).

Tyrese Haliburton je potopil Boston v četrtfinalu in Milwaukee v polfinalu. Na finalni tekmi so ga Lakersi zelo dobro pokrivali. Ni imel veliko odprtih metov. Zadel je le dve trojki. Foto: AP

Žilavi Pacersi držali priključek do sredine zadnje četrtine
V tretji četrtini je trener Darvin Ham čutil, da si lahko zagotovi odločilno prednost. James in Davis nista veliko počivala. Lakersi so imeli nekajkrat enajst točk naskoka. Pacersom je vedno uspelo odgovoriti. Mathurin je s trojko prehitel sireno ob koncu tretje četrtine in po 36 minutah je bilo še vse odprto (90:82).

Obi Toppin je na začetku zadnje četrtine zadel izza črte, nato pa je Mathurin po protinapadu znižal na 92:90. Jezni trener Ham je vzel minuto odmora. Sredi zadnje četrtine so imeli Lakersi le tri točke prednosti (102:99).

Davis zrežiral delni izid 13:0
Ključen je bil delni izid 13:0. Indiana tri minute in 20 sekund ni dosegla točke. Cam Reddish je začel serijo s trojko z levega kota, naslednjih 10 točk pa je prispeval neustavljivi Davis. Tri minute pred koncem je povišal na 115:99. V zadnji minuti so na parket stopili rezervisti.

James: Davis dominiral kot Shauqille O'Neal v najboljših časih
"V finalu je Davis dominiral kot Shauqille O'Neal v najboljših časih. Ni pomembno, kdo je MVP tega turnirja. Pomembno je, da smo mi prvi zmagovalci. Nihče ne bo izbrisal tega naslova iz zgodovinskih knjig. Le ena ekipa osvoji prvi naslov in to je vedno nekaj posebnega. Soigralci so se tudi že šalili, kdaj jim bodo nakazali pol milijona dolarjev," je povedal najstarejši igralec v Ligi NBA v tej sezoni James. Čez tri tedne bo dopolnil 39 let, a v Las Vegasu je bil videti kakšnih deset let mlajši.

James je bil že štirikrat MVP finala, zdaj pa je postal še prvi MVP pokalnega tekmovanja. Foto: AP

"Nekaj posebnega je, da smo prvi zmagovalci pokalnega tekmovanja. Finalna tekma ni bila lahka, Indiana ima mlade igralce, ki so bili zelo zagrizeni. Vložili smo ogromno energije. Vsi se zavedamo, da to ni pokal Larryja O'Briena, a zmaga je zelo sladka. Vsi smo želeli igrati na teh tekmah v Las Vegasu, o denarni nagradi pa se nismo pogovarjali, vsak pa jo bo rad vzel," je poudaril Davis.

Haliburton: Daleč smo prišli, zadnji korak pa nam ni uspel
"Zelo smo razočarani. Daleč smo prišli, zadnji korak do naslova pa nam ni uspel. Zgrešili smo preveč odprtih metov za tri točke. Zadeli smo le deset trojk, kar je veliko premalo za našo ekipo. To je bila tekma na ravni končnice. Davis in James sta bila vseskozi na parketu, kar se nikoli ne zgodi na tekmi rednega dela sezone. Prav čuden občutek je, da moramo že kmalu na letalo, saj v ponedeljek gostujemo v Detroitu," je na novinarski konferenci povedal Haliburton, ki pričakuje, da se bodo ekipe zdaj precej bolje pripravile na njih.

Pokalne tekme zelo popestrile uvodni del sezone
Vodstvo Lige NBA je z novim tekmovanjem zadelo v polno. Komisar Adam Silver, ki je podeljeval pokale, je bil nasmejan do ušes. Novembrske tekme so bile velikokrat dolgočasne, zdaj pa je bil vložek poseben in vse ekipe, ki so se prebile v četrtfinale, so prikazale odlične predstave. Vsi predstavniki medijev so se strinjali, da je bila to velika popestritev uvodnega dela maratonskega rednega dela sezone.

Lakersi osvojili prvo pokalno lovoriko Lige NBA

Pokal Lige NBA, finale, Las Vegas:
LA LAKERS – Indiana
123:109 (34:29, 31:31, 25:22, 33:27)
19.021; Davis 41 (16/24 iz igre, prosti meti 9/13) in 20 skokov v 41 minutah, Reaves 28 (9/15 iz igre, prosti meti 10/12), James 24 (10/21 iz igre) in 11 skokov v 35 minutah, Russell 13, Reddish 9, Prince 6, Christie 2; Haliburton (8/14 iz igre, 2/4 za tri in 11 podaj) in Mathurin (prosti meti 9/9) po 20, Nesmith 15, Toppin 13, Turner in Jackson po 10, McConnell in Hield po 8, Brown 4, Tshiebwe 1.

Met iz igre: 47/88; 35/95
Met za tri točke: 2/13; 10/41
Prosti meti: 27/35; 29/33
Skoki: 55; 32
Podaje: 25; 27