Hrvat Ivan Rakitić je iz izjemno ozkega kota z dvignjeno žogo ukanil Belgijca Thibauta Courtoisa, kapetan Reala Sergio Ramos pa je bil prekratek, da bi preprečil vodstvo Barcelone. Foto: Reuters

Po 87 letih je Barca spet pred Realom. Pred sobotnim el clasicom sta oba španska velikana na najbolj odmevnem nogometnem derbiju na svetu slavila po 95-krat, 51-krat pa ni bilo zmagovalca. Z novo zmago Blaugrane v španski prestolnici so Katalonci prvič po daljnem letu 1932 prešli v vodstvo v medsebojni seriji z izkupičkom 96-51-95.

Barca je dobila že četrti zaporedni ligaški el clasico v domovanju Reala Madrida. Po zmagi v superpokalu 2017 Real na zadnjih šestih derbijih še ni premagal Barce, ki je v tem času dobila štiri najprestižnejše obračune. Foto: Reuters

Barca boljša kot v sredo, Real še bolj impotenten
"Nocoj smo bili veliko boljši – tako v obrambi kot v napadu – kot v sredo,
" je na novinarski konferenci po drugi zmagi v štirih dneh na Santiago Bernabeuu poudaril trener Barcelone Ernesto Valverde, ki pa vseeno ni želel razpredati, da je špansko prvenstvo že odločeno. "Pred nami je še veliko nogometa. Vemo, da Madrid lahko naniza veliko zmag, tudi Atletico je še zraven. Dokler ni matematično odločeno, se moramo boriti."

Na drugi strani je moral Realov trener Santi Solari priznati nemoč: "Manjkal nam je zaključek za priložnosti, ki smo si jih ustvarili. Poskušali smo vse, a nismo mogli do gola. La Liga je vedno pomembna, pri čemer se boriš vse do konca vsake tekme, ne glede na zaostanek."

Kar ni uspelo Messiju, je zadel Rakitić
Real Madrid je po pričakovanjih začel napadalno, a brez resnih priložnosti. Barcelona je hitro začela groziti iz protinapadov, prvi je dlani Thibauta Courtoisa ogrel sredin junak Luis Suarez, po domiselni dvojni podaji z Urugvajcem je bil Lionel Messi malce nenatančen pri lobu. A sredi 1. polčasa je Sergio Roberto po desni strani proti golu poslal Ivana Rakitića, ki mu je pod pritiskom Sergia Ramosa uspelo matirati Courtoisa.

Po udarcu Ramosa je Lionel Messi kazal okrvavljena usta sodniku, a kapetan Reala jo je odnesel brez kartona. Foto: Reuters

Ramos pred odmorom pokosil Messija
Do konca bi lahko Katalonci še podvojili vodstvo, a se je proslavil belgijski vratar. Strasti so zavrele ob koncu polčasa, ko je kapetan Reala Ramos ob prestrezanju žoge po nepotrebnem in mogoče kar namerno udaril po obrazu Messija. Gostje so zahtevali izključitev, argentinski superzvezdnik je kazal okrvavljena usta, a sodnik Alberto Undiano Mallenco je menil, da sploh ni bilo prekrška.

Drugi del ni prinesel spremembe izida. Real je pritiskal in kombiniral ter se zapletal. Vsi prodori Viniciusa Juniorja so šli v prazno, beli balet je poskušal s 17 streli, gostje le z 10. Pri natančnosti je Barca spet prekosila gostitelje s 4:3 v strelih v okvir, ves čas pa so imeli Katalonci nevarnejše priložnosti, saj je bil Marc-Andre ter Stegen v gostujočih vratih znova na pravem mestu.

Nisem misli zadeti Messija, ki pa jo je slabo odnesel.

Sergio Ramos v prvi izjavi po tekmi.

Še največjo priložnost za izenačenje se je ponudila Karimu Benzemaju, a je po predložku iz bližine zgrešil, povrhu vsega pa je bil tudi v prepovedanem položaju. Ob koncu je bila četa Ernesta Valverdeja bližje podvojitvi prednosti kot izbranci Santija Solarija izenačenju. A so se gostje ob vidno načetem Messiju preveč zapletali z zaključki.

Leo je v redu.

Trener Valverde o načetem Messiju.

Real ob -12 dokončno odpadel iz boja za naslov
Po srednem pokalnem slavju Barcelone na Santiago Bernabeuu je bil pritisk na Realu. Los Blancos bi z uspehom na derbiju tako popravili vtis po izpadu v pokalnem polfinalu kot si povrnili upanje, da še ni vse odločeno v boju za prvaka Španije. A z novim uspehom Blaugrane Real za vodilno Barco pred zadnjo tretjino prvenstva oz. 12 krogi za branilci naslova zaostaja za 12 točk.

Barcelona ima začasno kar 10 točk prednosti pred drugim Atleticom, ki z Janom Oblakom v vratih v nedeljo gostuje pri Real Sociedadu. Foto: Reuters

V Madridu se Barcelona v eri Lionela Messija počuti kot doma: v zadnjih 10 letih so dosegli še deseto zmago na Santiago Bernabeuu. Pred letom 2003 je Barca v Madridu dobila zgolj 13 od 74 derbijev, od takrat pa jih je dobila 13 od 25. Med drugim so z Messijem v glavni vlogi poskrbeli za nepozabnih 6:2 leta 2009 in 4:0 leta 2015. Lani je bilo v Realovem domovanju 0:3 za njihove največje tekmece.

Prvi ligaški el clasico je bil usoden za Julena Lopeteguija, ki je bil po ponižanju s 5:1 na Camp Nouu hitro odstavljen. S hat-trickom je že konec oktobra blestel Luis Suarez.

Pri belih dve menjavi
Po prestani kazni se je pri Madridu vrnil kapetan Sergio Ramos, zato pa zaradi nabranih kartonov ni bil na voljo Nacho. Kljub hudemu srednemu porazu sta bili samo dve spremembi: v vratih Thibaut Courtois namesto Kelyorja Navasa in na desni strani napada Gareth Bale v zameno za Lucasa Vazqueza.

Arthur v prvi postavi, Umititi na klopi
Pri Barceloni je spet v prvi postavi vezist Arthur. Če je trener Ernesto Valverde malce tvegal z vsestransko koristnim Brazilcem, pa ni v prvo postavo uvrstil Samuela Umititija, tako da v osrčju obrambe ostaja Clemente Lenglet. Hitronogega Viniciusa Juniorja je namesto Nelsona Semeda tokrat krotil Sergio Roberto.

alvaro Morata je bil junak zmage nad Sociedadom. Foto: Reuters

Morata zagotovil Atleticu tri točke
Atletico je z 2:0 slavil v San Sebastianu. Oba zadetka za zmago nad Sociedadom je zabil Alvaro Morata, ki je goste v vodstvo popeljal v 30. minuti. Po kotu je Diego Godin podaljšal žogo, z glavo pa jo je v mrežo pospravil Morata. Napadalec, ki je v zimskem prestopnem roku prišel v vrsto Diega Simeoneja, je prednost povišal tri minute kasneje, ko je Koke izvedel prosti strel z desne strani, Morata pa je bil znova uspešen z glavo. Koke je sicer v 62. minuti zaradi drugega rumenega kartona predčasno zapustil zelenico. Jan Oblak je torej znova ohranil mrežo nedotaknjeno, izvrstna pa je bila njegova parada v 76. minuti, ko je zaustavil strel z glavo Mikela Merina.

26. krog:

REAL MADRID - BARCELONA 0:1 (0:1)
Rakitić 26.

Real Madrid: Courtois; Carvajal, Varane, Ramos, Reguilon; Modrić, Casemiro (76./Isco), Kroos (55./Valverde); Bale (62./Asensio), Benzema, Vinicius.

Barcelona: ter Stegen; Roberto, Pique, Lenglet, Alba; Arthur (71. Vidal), Busquets (92./Semedo), Rakitić; Messi, Suarez, Dembele (78./Coutinho).

Sodnik: Alberto Undiano Mallenco

Sorodna novica Učinkovita Barcelona kaznovala številne zapravljene priložnosti Reala

RAYO VALLECANO - GIRONA 0:2 (0:1)