Po oktobrskem porazu z Albanijo je predsednik Čeferin še podpiral Stojanovića, po novembrskem porazu z Makedonijo pa so glasovi podpore utihnili, kar je zdaj pripeljalo do "sporazumne prekinitve pogodbe". Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Možnosti slovenske nogometne reprezentance za SP 2014
Možnosti slovenske nogometne reprezentance za SP 2014 po principu metanja kovanca. (Za povečavo kliknite na sliko.) Foto: MMC RTV SLO
Tim Matavž
Slovenija ima v svojih vrstah izjemnega strelca Tima Matavža, ki v letošnji sezoni v dresu PSV-ja zabija na 86 minut (15 golov/19 tekmah). Foto: EPA

. Novi selektor ima le slabih 10 odstotkov možnosti, da vidi Brazilijo!

Slovenska nogometna reprezentanca je pod vodstvom Slaviše Stojanovića v kvalifikacijah za SP na štirih tekmah osvojila tri točke, do konca bojev v evropski skupini E pa je še šest tekem. NZS in njen predsednik Aleksander Čeferin, ki se že nekaj časa pogaja s Srečkom Katancem, pa je uvrsitev na SP po izžrebani "lahki" skupini celo označil za nujo za nogometno zvezo.

Kaj vzamete: 9,3 ali 2,6 odstotka?
A morebitnega sedmega selektorja Slovenije (ali pa tretjega, če se vrne Katanec) čaka zahtevno delo. Če vzamemo princip kovanca (50-50), nam statistika razkrije, da ima Slovenija le še 9,3 odstotne možnosti za osvojitev enega izmed prvih dveh mest. Zaokroženo imajo Slovenci 3-odstotne možnosti za prvo mesto in neposredno pot v Brazilijo, za dobro znano 2. mesto in dodatne kvalifikacije pa je še okoli sedem odstotkov možnosti.

Še bolj je črna slika, če vzamemo princip uteži, kjer se upoštevajo prednost domačega igrišča in dozdajšnji izidi v obračunih Švice, Norveške, Albanije, Islandije, Slovenije in Cipra. Verjetnost, da se bo slovenska izbrana vrsta potegovala za tretji nastop na SP-jih, se zmanjša na le 2,6 odstotka! Skratka, vsakdo, ki bo sprejel izziv Slovenije, se bo znašel pred "misijo nemogoče", ki se bo razpletla v letu 2013.

Samo dve zmagi na devetih tekmah
Med čakanjem na odločitev NZS-ja si oglejmo zapuščino odhajajočega selektorja Stojanovića, ki naj bi za popotnico ob sporazumni prekinitvi pogodbe prejel tri mesečne plače.

"Slave" je na devetih tekmah zmagal le dvakrat in kar petkrat izgubil, skupna razlika v golih pa je znašala 13:17, v oči bode dejstvo, da reprezentanca ni niti na eni tekmi ohranila mreže nedotaknjene. Za primerjavo: na 14 tekmah po SP-ju v Južni Afriki je Slovenija pod Matjažem Kekom odigrala 14 tekem in 6-krat ni prejela gola.

V obrambi kljub luknjam najmanj sprememb
Stojanović je v člansko reprezentanco v svojem 13-mesečnem mandatu na sedmih reprezentačnih akcijah vpoklical 37 igralcev, med njimi je bilo 13 novincev, kar 11 pa jih je tudi debitiralo. Kljub prepišnosti obrambe je bilo ravno v njej najmanj sprememb, saj je od 10 vpoklicanih branilcev zaigrala le sedmerica, pa še pri tem je bila standardna četverica trdno "zacementirana".

Največ iskanja je bilo na sredini igrišča - 16 vpoklicanih, od katerih jih osmerica ni nabrala niti za eno celo tekmo igralnih minut. V napadu, ki je prispeval 8 od 13 golov, se je predvsem iskalo partnerja za Tima Matavža, ki pa je bil v osnovni postavitvi 4-2-3-1 edini pravi napadalec, medtem ko so drugi igrali kot krilni napadalci.

Deseterica, na kateri je slonela igra
Več kot polovico razpoložljivega časa (405 minut) je odigralo 10 igralcev, ki predstavljajo ogrodje Stojanovićeve reprezentance. Največji prispevek igram Slovenije v preteklem letu so dali Matavž s štirimi goli in Dedić ter Kirm s po dvema goloma in podajama.

Presek Stojanovićeve reprezentance z 10 člani: S. Handanović; Brečko, Cesar, Šuler, Jokić; Radosavljević, Kurtić, Kirm, Iličić, ?; Matavž.

SLOVENSKA NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Slaviše Stojanovića (37)
Ime, priimekKlub (država)Tekem pod Stojanovićem (št. reprezentačnih nastopopov)

Rio Ave (POR)1 tekma (1)
90' (1 /)prejel 2 gola, debitiral

3 tekme (4)
160' (2 1)

/
Andraž StrunaCracovia (POL II)2 tekmi (2)

180' (2 /)

debitiral
Marko ŠulerGent (BEL)
Hapoel Tel Aviv (IZR)
Legia Varšava (POL)
9 tekem (38)

747' (8 1)

, 2 x

VEZISTI (16)

Armin Bačinović
Palermo (ITA)
Verona (ITA II)
4 tekme (12)
241' (3 1)

/

Valter Birsa
Genoa (ITA)
Torino (ITA
)
6 tekem (57)
299' (4 2)

3 tekme (3)

82' (2 1)debitiral
Andraž Kirm
Wisla Krakov (POL)
Groningen
(NIZ)
8 tekem (50)
628' (7 1)2 x , 2 x podaja, 3 x
Rene Krhin
Bologna (ITA)

3 tekme (8)

197' (2 1)1. vso tekmo po poškodbi; /