Nogometaši Olimpije so dobili še zadnji letošnji prvenstveni derbi – to sezono so slavili zmago na treh, Mariborčani na enem. Današnja zmaga pa je še kako sladka, saj so osvojili naslov državnih prvakov v nogometu. Lani so bili prvaki nogometaši Maribora. Foto: www.alesfevzer.com

V najvišjem rangu slovenskega nogometa so bili prvaki zadnje tri sezone znani šele v zadnjem krogu, letos pa je Olimpija odločno zakorakala proti predčasnemu naslovu, prvemu po sezoni 2017/18.

Naslov so potrdili na najlepši način – z zmago na derbiju proti večnim tekmecem, Mariborčanom.

Olimpija ima zdaj 15 točk naskoka pred vijoličastimi, ki jih pa zaradi slabšega medsebojnega izkupička ne morejo več ujeti.

Zeleno-beli so ulovili tretji naslov državnih prvakov v nogometu v zadnjih sedmih letih po vrnitvi v Prvo ligo – prvaki so bili še leta 2016 in 2018. Pred propadom kluba so bili nogometaši Olimpije prvaki še v letih 1992, 1993, 1994, 1995.

Sualehe s prvoligaškim prvencem zmaje povedel v vodstvo
V prvem delu prvega polčasa so imeli več priložnosti Mariborčani, v drugem delu pa so bili konkretnejši zmaji, ki so ob koncu polčasa proslavili tudi vodilni gol.

V 4. minuti je Svit Sešlar streljal z roba kazenskega prostora, naravnost v roke Ažbetu Jugu. V 8. minuti je Jan Repas poskusil z okoli 18 m, Matevžu Vidovšku pa je uspelo ukrotiti žogo. Mario Kvesić je v 12. minuti streljal od daleč, ampak strel ni bil dovolj natančen. Za Maribor je tik zatem poskusil Josip Iličić, a njegov poskus so nogometaši Olimpije ustavili.

V 19. minuti je Ivan Brnić zatresel ljubljansko mrežo, toda predtem je Žan Vipotnik naredil prekršek nad Vidovškom, tako da je ostalo pri 0:0. Brnić je minuto zatem neuspešno skušal presenetiti vratarja ljubljanske ekipe, Aljaž Krefl pa je na drugi strani z levico streljal diagonalno, Jug je pravočasno posredoval.

V 25. minuti je sledila najlepša priložnost na tekmi do tistega trenutka – Brnić je izvedel kot, Đorđe Crnomarković je bil najvišji v kazenskem prostoru, zadel pa je vratnico. Vidovšek je nato začasno zapustil vrata, toda vrnil se je pravočasno in preprečil veselje Marku Toliću. Kapetan zmajev Timi Max Elšnik, ki je igral danes 100. tekmo za zeleno-bele, je nato streljal z 20 m, branil je Jug.

V 28. minuti se je zaiskrilo med nogometaši, toda vse skupaj se je hitro umirilo. V 36. minuti je sodnik prekinil tekmo za trenutek zaradi dimne zavese, ki so jo na tribunah prižgali navijači Olimpije.

Navijači zmajev so v 44. minuti imeli razlog za slavje. Portugalec David Sualehe je svoj prvoligaški prvenec dosegel na derbiju. Izmenjal si je dvojno podajo z Aldairjem, Sualehe pa je z natančnim strelom s približno 20 m žogo poslal v levi spodnji kot (1:0).

Kot se za večni derbi spodobi, je bilo vzdušje na tekmi odlično. V Stožicah se je zbralo 9129 gledalcev. Foto: www.alesfevzer.com

Rezervist potrdil zmago Olimpije
Začetek drugega polčasa je bil mirnejši. Prvi nevarni strel je v 55. minuti sprožil Elšnik, streljal je z vrha kazenskega prostora, Jug pa se je izkazal z obrambo. V 58. minuti je Tolić poskušal presenetiti Vidovška in Olimpijino obrambo s strelom z 18 m, njegov poskus je končal mimo vrat. V 70. minuti je Iličić z globinsko podajo zaposlil Vipotnika, a Vidovšek je spremljal akcijo in ni dovolil presenečenja.

V 74. minuti je v igro vstopil Admir Bristrić, kar se je izkazalo za odlično potezo Alberta Riere. Dve minuti pozneje je namreč povišal vodstvo Olimpije na 2:0. Akcijo je začel Sešlar, ki je streljal od blizu, Jug je branil, a do odbitka je prišel Bristrić, ki je žogo brez težav pospravil v mrežo.

Kmalu zatem je moral sodnik spet prekiniti igro zaradi nemirov navijačev, tokrat na obeh straneh tribun. Do konca dvoboja ekipi nista bili več tako nevarni, še najbližje zadetku je bil tik ob koncu dvoboja Bristrić, a je sprožil mimo.

Elšnik: To je nogomet, za to se živi!
Glavna misel Ljubljančanov pred derbijem je bila, kot je za Val 202 povedal kapetan zmajev Timi Max Elšnik: "Gremo danes na 100 odstotkov, tudi če je treba umreti za ta klub, za ta grb. Enostavno smo si tega bolj želeli, takšen je zaključni občutek po tekmi. Presrečen sem, ker sem tri leta lovil naslov in zdaj mi je končno uspelo in lahko rečem, da sem prvak Slovenije. Ljubljana je prvak! Noro vzdušje v Stožicah, to je nogomet, za to se živi, to ti da dodatno motivacijo. Nepozabna tekma, ki bo absolutno ostala v mojem srcu do konca kariere kot ena najlepših, če ne celo najlepša."

"Verjetno se ti enkrat v življenju ponudi takšna priložnost, da doma proti največjemu tekmecu lahko osvojiš prvenstvo. Preprosto tega nismo smeli izpustiti iz rok. Maribor je imel pobudo prvih 10, 15 minut, ampak nas to nekako ni vrglo iz tira. Kasneje smo mi začeli vedno bolj prevladovati. Zadetek Davida nam je absolutno dal veter v jadra in potem je bilo lažje nadzorovati srečanje. V drugem polčasu pa so me v taboru Maribora malo presenetili. Pričakoval sem povsem drugačno reakcijo, da nas poskušajo stisniti, da nas poskušajo narediti živčne, nervozne, da nas provocirajo. Oni so se pa povlekli na svojo polovico in čakali, ampak vsi vemo, da nam to ustreza, da nas nasprotnik čaka, ker potem najlažje držimo žogo. Izkoristili smo ponujeno. Tri zmage imamo letos proti njim, mislim, da zdaj ni več dvoma, kdo je letos gospodar v Sloveniji."

Albert Riera, trener Olimpije: "Ponosen – to je verjetno beseda za to skupino igralcev. Pred sezono ne bi mogli prositi za več. Bila je posebna tekma, prva priložnost, da lahko osvojimo naslov. In to proti komu? Večnemu tekmecu na derbiju. Dve najboljši ekipi, tega ne pravim samo jaz, to pravijo lestvica, številke. Dober nasprotnik. Če opišem tekmo, to je nekaj, kar Olimpija počne to sezono. Zmagali smo z 2:0 in tekmo končali z žogo v posesti. Za mene, ko govorimo o nogometu, potrebuješ žogo. Da premagaš nasprotnika, potrebuješ žogo, da si boljši od nasprotnika, potrebuješ žogo. In zdaj mogoče razumete, zakaj. Ko govorim, kako je treba igrati, je to zelo pomembno. Ker si bližje zmagi na tekmi. Ponavljam, 2:0 in končali z žogo. Ker igramo samo z eno žogo, pomeni, da nasprotnik nima žoge. Tako da se še vedno lahko braniš z žogo. Zato sem rekel to besedo, ponosen, ker ti igralci verjamejo v tak način igre."

Albert Riera je v soboto praznoval 41. rojstni dan. Slavje pa nadaljuje tudi danes, saj so njegovi varovanci postali državni prvaki. Foto: www.alesfevzer.com

Damir Krznar, trener Maribora: "No, najprej se bom pridružil čestitkam Olimpiji za dobro partijo, tekmo in osvojeni naslov. Kar se tiče tekme, dva različna polčasa. Kar se tiče nas, smo začeli zelo dobro prve pol ure. Mislim, da nas je ta prvi gol presekal. Ni nam ostalo drugega, kot da tvegamo. Težko se je odpreti proti Olimpiji. V drugi polčas smo krenili tako, da smo jih pet, deset minut še čakali, potem smo začeli tvegati, dvignili dva igralca visoko, poskušali smo s presingom. Preprosto so imeli preveč časa, ni nam uspelo zapreti vseh medprostorov, lukenj. Lahko rečem, da je bil drugi polčas z naše strani precej slab."

Sven Šoštarič Karič, nogometaš Maribora: "Tako kot je povedal že trener, smo prvih 30 minut imeli svoje priložnosti, bili boljša ekipa, imeli vse pod nadzorom. Potem pa kar iz nekega razloga nismo več igrali te svoje igre. Ni nam dobesedno uspelo podati dvakrat in samozavest smo dali Olimpiji. Potem pa na koncu polčasa lep gol, kaj naj rečem. Takšna ekipa, kot smo mi, si tega ne sme dopustiti. Moramo stati boljše, poskušati vse narediti, da ne dobimo takšnih golov. Žal nas je to drago stalo."