Kapetan Manuel Neuer je
Kapetan Manuel Neuer je "solatni krožnik" predal v roke Rafinhi, Robbnu in Riberyju, ki po finalu pokala proti Leipzigu naslednjo soboto zapuščajo München. Foto: Reuters

Gostje iz Frankfurta, ki so se prebili vse do polfinala Evropske lige, so na začetku drugega polčasa izenačili na 1:1, nato pa so jih Bavarci povozili in se veselili prvega naslova na Allianz Areni. Zadnjič so ga na domači zelenici potrdili leta 2000 na olimpijskem stadionu. Dortmundčani so zmagali v Mönchengladbachu (0:2), a to ni bilo dovolj za prvi naslov po maju 2012. Končali so na drugem mestu, dve točki so zaostali za Bayernom.

Prehodna sezona v Münchnu ni bila lahka, saj se je vodstvo kluba lani odločilo, da ne bo pripeljalo okrepitev, ker je kader dovolj širok. To je bila zadnja sezona za Robbna, Riberyja in Rafinho, poleti pa se obetajo številne okrepitve.

Bayern proti Eintrachtu potrdil sedmi zaporedni naslov
Arjen Robben je
Arjen Robben je "stuširal" Kovača s pivom. Foto: Reuters

Pred pol leta devet točk zaostanka
24. novembra je bil Niko Kovač na izhodnih vratih. Po remiju s Fortuno iz Düsseldorfa na Allianz Areni (3:3) so imeli Bavarci kar devet točk zaostanka za vodilno dortmundsko Borussio. Spomladi so si črno-rumeni privoščili preveč spodrsljajev, v Műnchnu pa so 6. aprila prejeli "petardo". Bayern je prevzel vodstvo in ga ni več izpustil.

Coman napovedal gladko zmago
Kovač je napovedal napad od prve minute in že v 4. minuti si je lahko malce oddahnil. Thomas Müller je na levi strani kazenskega prostora zaposlil Kingsleyja Comana, ki je z desnico s 15 metrov zatresel mrežo. Vratar Eintrachta Kevin Trapp je imel ogromno dela, kar nekajkrat se je izkazal v prvem polčasu.

V 26. minuti je Serge Gnabry povišal na 2:0 po podaji Davida Alabe, a je posredoval videosodnik in razveljavil zadetek, saj je bil Robert Lewandowski v prepovedanem položaju.

Joker Haller presenetljivo izenačil
Na začetku drugega polčasa je trener gostov Adi Hütter v igro poslal Sebastiana Hallerja in napadalec je iz bližine potisnil žogo v mrežo v 51. minuti, potem ko je David Abraham zadel prečko.

Izjemni spomladanski del za nogometaše Bayerna, ki so prvič potrdili naslov na Allianz Areni. Lepotico v Fröttmaningu so odprli leta 2005. Foto: Reuters

Alaba in Sanches takoj odgovorila
Le dve minuti so bili gostitelji zaskrbljeni. V 53. minuti je Müller streljal z roba kazenskega prostora, Trapp je žogo le odbil, Alaba pa je pritekel in jo potisnil v prazno mrežo. Pet minut zatem je Renato Sanches (vstopil je v 38. minuti namesto poškodovanega Leona Goretzke) povišal na 3:1 po lepem prodoru po levi strani, Trapp je znova posredoval slabo.

Evrogol Riberyja za 4:1
Navijači so zahtevali, da vstopita Ribery in Robben. Francoz je po uri igre zamenjal Comana, Robben pa je bil že pošteno nestrpen, priložnost je dobil v 67. minuti.

V 72. minuti je Ribery v značilnem slogu švignil mimo branilcev Eintrachta z leve strani in poslal žogo prek Trappa v mrežo. Izjemen lob za piko na i po 12 nepozabnih sezonah v Münchnu,

Navijači so pripravili posebno koreografijo za najboljša igralca zadnjega desetletja. Ribery je prišel v München iz Marseilla poleti leta 2007, dve leti zatem pa je Louis van Gaal pripeljal še Robbna. Foto: Reuters

"Gospod Wembley" končal v svojem slogu
Seveda ni smel manjkati zadetek Robbna, ki je odločil finale Lige prvakov 25. maja 2013 proti dortmundski Borussii (2:1). "Gospod Wembley" je v 78. minuti postavil končni izid iz bližine po podaji Alabe. Predsednik Uli Hoeness je točil solze na častni tribuni. Dva taka velemojstra bo zelo težko nadomestiti.

Kovač prepričan, da bo ostal trener
"Prepričan sem, da bom tudi v prihodnji sezoni trener Bayerna. Imam zagotovilo vodstva kluba. Res nam ni bilo lahko, jeseni so nas že vsi odpisali," je poudaril Kovač, ki so ga igralci polili s pivom, kar je že tradicija ob naslovih prvaka.

Le Beckenbauer prvak kot igralec in trener
"Ne vem, ali je kdo že postal nemški prvak po zaostanku devetih točk. Popolnoma sem izčrpan, zelo veliko energije sem vložil v zadnjih mesecih. Nekaj posebnega je, da postaneš prvak z ekipo, v kateri si bil prej igralec. To je res velik dan zame. V Münchnu štejejo le lovorike in imamo priložnost še za eno prihodnji teden. Podpora navijačev na današnji tekmi mi bo seveda ostala v spominu," je poudaril Kovač, ki je postal drugi trener v 119-letni zgodovini kluba z naslovom, potem ko je bil prvak tudi kot igralec Bayerna leta 2003. Pred njim je to uspelo le "Kaiserju" Franzu Beckenbauerju. Navijači so v zadnjih minutah vzklikali ime Hrvata, ki je bil tega še posebej vesel.

Robert Lewandowski je že četrtič postal najboljši strelec nemškega prvenstva. Leta 2014 mu je to uspelo še v dresu dortmundske Borussie, v letih 2016, 2018 in 2019 pa z Bayernom. Prestižno lovoriko Torjägerkanone je večkrat osvojil le Gerd Müller. Kar sedem jih ima v vitrini, v sezoni 1971/72 je dosegel 40 golov. Foto: Reuters

Edini spodrsljaj povratna tekma proti Liverpoolu
Spomladi si je privoščil le en spodrsljaj. Na povratni tekmi osmine finala Lige prvakov je izgubil proti Liverpoolu z 1:3. Redsi so odigrali odlično sezono, v polfinalu so odpravili Barcelono kar s 4:0 in so tudi favoriti za zmago v finalu v Madridu. Če bo Kovač prihodnjo soboto v Berlinu dvignil še pokalno lovoriko, bo to zelo uspešna prva sezona na klopi bavarskega velikana. Lani je v pokalnem finalu z Eintrachtom ugnal Bayern s 3:1.

Robben želel še stoti gol v prvenstvu
"Ključno je bilo, da sem lahko še enkrat igral na domačem stadionu. Ves teden sem se veselil te tekme. Toliko čustev nisem pričakoval. Težko je opisati vse skupaj. Imel sem celo priložnost za 100. gol v Bundesligi, vendar nisem najbolje zadel žoge. Tudi 99 je lepa številka, ne bom se jezil," je povedal 35-letni Robben, ki je odigral 201. tekmo v Bundesligi.

Franck Ribery je prvi nogometaš, ki je kar devetkrat osvojil naslov nemškega prvaka (2008, 2010, 2013-19). Foto: Reuters

Ribery ima najlepše spomine na trojno krono
36-letni Ribery je imel na Allianz Areni vso družino, povabil je tudi številne prijatelje iz Francije: "V Münchnu nisem igral dve leti, ampak 12. Spomini so izjemni, najlepši seveda iz leta 2013, ko smo osvojili trojno krono. Tega ne bom pozabil nikoli."

Favre: Smo razočarani, saj smo večino sezone vodili
Številni navijači Dortmundčanov so upali na čudež. Na Borussia Parku je završalo na začetku drugega polčasa, ko se je na velikem semaforju izpisal izid 1:1. Upanje je bilo kratkotrajno.

"Ko sem slišal, da je v Münchnu 1:1, sem malce upal. Seveda smo razočarani, saj smo večino sezone vodili. Pred začetkom prvenstva si nihče ni niti pomisliti upal, da bomo zbrali 76 točk," je povedal trener Borussie Lucien Favre.

Marco Reus in Jadon Sancho sta zadela za zmago Dortmunda, ki pa ni bila dovolj za naslov. Foto: Reuters

Farmacevti v Ligi prvakov
V Ligi prvakov sta igrala še Leipzig in Bayer Leverkusen, ki je v Berlinu razbil Herto (1:5) in prehitel Borussio iz Mönchengladbacha in Eintracht. V Evropsko ligo sta neposredno uvrščena Borussia Mönchengladbach in Wolfsburg. Mainz je z velikim preobratom odpravil Hoffenheim s 4:2, kar pomeni, da bo Eintracht igral v kvalifikacijah za Evropsko ligo.

Köln in Paderborn v Bundesligi, Hamburg pogorel
Izpadla sta Hannover in Nürnberg, Stuttgart pa bo igral dodatne kvalifikacije za obstanek proti Unionu iz Berlina. Prva tekma bo v četrtek v Stuttgartu. Med elito se vrača Köln, ki je že krog pred koncem zmagal v drugi ligi. Paderborn se je iz tretje lige v dveh letih prebil v Bundesligo, Hamburger SV pa je razočaral s četrtim mestom v drugi ligi.