Jaka Blažič je bil s 26 točkami igralec tekme, s soigralci je vseeno parket zapustil sklonjene glave. Foto: KK Cedevita Olimpija/Tine Ružič

Ljubljančani letos v Evropi še niso zmagali, skupaj z zaključkom tekmovalne sezone 2022/23 pa v evropskih tekmovanjih niso slavili že na 18 zaporednih tekmah. Da bi še ohranili nekaj teoretičnih možnosti za napredovanje v končnico, so nujno potrebovali zmago, ki je bila v končnici tekme tudi na dosegu roke, a so bili gostitelji v odločilnih trenutkih premočni.

Karlo Matković je bil tretji najboljši strelec ljubljanskega kolektiva, dosegel je 17 točk, šest s prostih metov. Foto: KK Cedevita Olimpija/Tine Ružič

Cedevita Olimpija je v Rigo odpotovala zdesetkana. V Ljubljani sta ostala DJ Stewart in Luka Ščuka, ki sta zbolela, Aleksander Šaškov še vedno okreva po poškodbi, Jako Klobučarja pestijo bolečine v hrbtu, Amadou Sow pa zaradi poškodbe kolena v letošnji sezoni ne bo več stopil na parket. S člansko vrsto so na gostovanje tako odpotovali člani mladinske zasedbe, in sicer Filip Horvat, Alej Kump in Vukašin Todorović.

Olimpija vodila za šest, na odmor v zaostanku
Ljubljančani so se v prvi četrtini odlično zoperstavili gostiteljem, na vsak njihov nalet so imeli odgovor, večkrat so vodili za šest točk, nazadnje čisto ob koncu prvih desetih minut tekme. Najprej je Shawn Jones zadel s polrazdalje, nato je svoje dodal še Gregor Glas, ki je ob košu izsilil še osebno napako. Prosti met je uspešno izvedel za 24:30. V drugi četrtini so Ukrajinci za hip povedli, in sicer po slabih štirih minutah igre, ko je Gian Clavell najprej zadel za tri, nato je Issuf Sanon Prometej povedel v vodstvo z 42:41. Slabo minuto pred odmorom je Jaka Blažič še izenačil na 55, nato pa je za prednost petih točk poskrbel Clavell, vključno s trojko ob sireni (60:55).

Odlični predstavi Blažiča in Glasa
Čeprav so Ukrajinci v uvodnih minutah drugega polčasa povedli s 64:57 in nato še s 66:59, so se Ljubljančani hitro zbrali. Pozneje so z delnim izidom 7:0 povedli s 67:70, prav vse točke je dosegel Glas. Ta je v ključnih trenutkih vlekel voz ljubljanskega kolektiva, v zadnjo četrtino so Pianigianijevi fantje vstopili s točko zaostanka (78:77). Dve minuti so potrebovali Ljubljančani, da so gostitelje prisilili v minuto odmora, ko je iz kota trojko za 83:87 zadel Blažič. Prometeju je uspelo odgovoriti na pasivno obrambo nasprotnika, Clavell je ostajal nerešljiva uganka za Ljubljančane, Oleksander Lipovi je s trojko izenačil na 88.

Gregor Glas je 1:13 pred koncem tekme naredil osebno napako, po kateri je Prometej dosegel odločilno točko, prosti met je za 101:98 zadel Caleb Agada. Foto: KK Cedevita Olimpija/Tine Ružič

Naša predstava je bila dobra, pokazali smo svoje odlike in bili po statističnem podatku učinkovitosti celo boljši tekmec. Zato je tudi težko sprejeti poraz. Ponosen sem na odnos igralcev in vloženo delo. Vsi si zaslužijo čestitke, a še nas čaka delo. Lahko smo boljši. V regionalni ligi nas čakajo pomembne tekme, na katerih se moramo izkazati.

Simone Pianigiani, trener Cedevite Olimpije

Odločale so malenkosti, te na strani Ukrajincev
Obračun se je odločal v zadnjih petih minutah, v katerih je za enega izmed vrhuncev poskrbel Justin Cobbs. Po lepo odigrani akciji je s trojko izid izenačil na 96, imel je še priložnost za dodatno točko po osebni napaki Ronalda Marcha, a je ni izkoristil. Sledila je napeta končnica, v kateri so imeli nekaj več sreče in zbranosti gostitelji. Caleb Agada je zadel in izsilil osebno napako Glasa, v naslednjem napadu je po lepo uigrani akciji žogo skozi obroč položil še March (103:98). Dobre pol minute so imeli Ljubljančani na voljo, da rezultat spreobrnejo sebi v korist, a zaman. Prometej je pametno odigral zadnje sekunde srečanja in dosegel sedmo zmago v sezoni.

Najboljša strelca Cedevite Olimpije sta bila Blažič, ki je zbral 26 točk, in Cobbs, ki se je ustavil pri 23 točkah. Karlo Matković jih je dodal še 17, Jones 15, Glas 14. Pri gostiteljih sta bila najbolj razpoložena Clavell in Odiase, oba sta zbrala po 17 točk.

Pianigaini: Vsi si zaslužijo čestitke
"Nimam veliko reči o sami tekmi. Igralci so pokazali karakter in nanje sem lahko le ponosen. V Rigo smo prišli zdesetkani, poskusili varčevati z energijo z uporabo osebnih napak in igranjem cone v prvi polovici, izkoriščali smo ‘miss-matche’, čeprav je Prometej dobra ekipa," je po tekmi dejal glavni trener ljubljanskega kolektiva Simone Pianigiani in dodal: "Naša predstava je bila dobra, pokazali smo svoje odlike in bili po statističnem podatku učinkovitosti celo boljši tekmec. Zato je tudi težko sprejeti poraz. Ponosen sem na odnos igralcev in vloženo delo. Vsi si zaslužijo čestitke, a še nas čaka delo. Lahko smo boljši. V regionalni ligi nas čakajo pomembne tekme, na katerih se moramo izkazati."