Slavje slovenskih rokometašev po koncu tekme. Foto: EPA
David Špiler
David Špiler je v 51. minuti dosegel zelo pomemben zadetek za vodstvo z 31:26. Foto: EPA
Gorazd Škof
V odločilnih trenutkih je dobro branil tudi Gorazd Škof. Foto: EPA
Miha Žvižej, Robert Gunnarsson in Dragan Gajić
Miha Žvižej in Dragan Gajić ustavljata islandskega orjaka, krožnega napadalca Roberta Gunnarssona. Foto: EPA
Boris Denič
Boris Denič je z mlado ekipo dosegel osnovni cilj - uvrstitev v drugi del. Foto: EPA
Gudmundur Pordur Gudmundsson
Islandski selektor Gudmundur Pordur Gudmundsson daje napotke svojim rokometašem ob igrišču. Foto: EPA
Slovenci ob pravem trenutku pokazali zobe

Naprej se je namreč uvrstila tudi Islandija, saj je Norveška izgubila proti Hrvaški z 20:26 in bila najslabša v krogu treh ekip.
Slovenija, v skupini D je zasedla drugo mesto, je pokazala najboljšo predstavo, ko je bilo najbolj potrebno. Po porazih proti Norveški in Hrvaški jo je med 12 najboljših vodila le zmaga.
Po prvem polčasu je bilo v Vršcu 17:13. Islandci so vodili le enkrat - z 1:2. Varovanci Borisa Deniča so za dva zadetka prvič povedli v 13. minuti (8:6), minuto pozneje pa še za gol več (9:6). Izid polčasa in najvišje dotedanje vodstvo je po minuti odmora dve sekundi pred koncem Sloveniji zagotovil kapetan Uroš Zorman.

"Cepelin" Miklavčiča
V prvi postavi je priložnost dobil tudi David Miklavčič, ki je v 20. minuti poskrbel za najlepšo potezo večera. Zadel je namreč s "cepelinom" po podaji Matjaža Brumna.
V vratih je Gorazd Škof do odmora zbral šest obramb. Islandska vratarja nista bila tako razpoložena, saj sta ubranila zgolj tri strele. Pohvale so si Slovenci zaslužili predvsem za agresivnost v obrambi 6-0. Tudi v napadu jim je po nekaj zgrešenih "zicerjih" na začetku steklo. Štiri zadetke je pred lepim številom glasnih navijačev dosegel Dragan Gajić, tri pa Sebastian Skube.
Najvišje vodstvo +7
Slovenci so dobro začeli tudi drugi polčas, v 36. minuti je bilo po dveh zaporednih golih izjemno razpoloženega Gajića 22:16. Skube in Jure Dolenec sta pozneje povišala že na 23:16 in 24:17, kar je bila tudi najvišja prednost na tekmi.
Sedem zadetkov je prednost znašala tudi pri izidu 25:18, v naslednjih minutah pa je malo zaškripalo v obrambi, zato se je Islandija približala na 25:21. V 44. minuti so imeli "severnjaki" napad za znižanje na 26:23, vendar so ga zapravili, Miha Žvižej pa je dosegel zelo pomemben gol za vodstvo s 27:22.
Skube dokončno nagnil tehtnico
Prednost petih zadetkov sta kljub novim težavam v obrambi zadržala Dolenec s strelom z devetih metrov (to je bil že njegov šesti zadetek) in Jure Dobelšek s svojim prvim golom na tekmi (29:24). David Špiler je zadel za 31:26, nato je z dvema zaporednima obrambama zablestel Škof, ki je v 54. minuti ohranil tudi vodstvo z 32:28.
V 57. minuti so Islandci po hitrem protinapadu sicer znižali na 32:30, vendar je nato Skube ob igri z igralcem manj tehtnico dokončno nagnil na stran Slovenije. Po zapravljenem napadu Islandije je povišal še na 34:30 in pri sedmih golih ujel Gajića, v zadnjih minutah pa so Slovenci brez težav zadržali prednost. Pravzaprav so tekmecem "podarili" dva zadetka, saj jim je bolj ustrezalo, da je Islandija na končni lestvici pred Norveško.
V drugem delu prvenstva se bo Slovenija v nedeljo, torek in sredo po vrsti pomerila s Francijo, Madžarsko in Španijo. Termini tekem bodo znani v soboto zjutraj po sestanku televizij.