25-letni Norvežan Rune Velta se je razveselil svoje prve zlate medalje na svetovnih prvenstvih. Leta 2012 je bil Velta srebrn na svetovnem prvenstvu v poletih, kjer je prvak postal Robi Kranjec. Norveška ima na letošnjem svetovnem prvenstvu (po sedmih disciplinah) že štiri zlate medalje, eno srebrno in dve bronasti. Foto: Reuters
Peter Prevc
Petru Prevcu ni uspelo ubraniti brona s SP-ja 2013, kar pa smo lahko slutili že po skokih za trening in po petkovih kvalifikacijah. Slovenski as se nikakor ni uspel spoprijateljiti s specifično skakalnico. Foto: Reuters
Slovencem male skakalnice ne ležijio
Prvak Rune Velta, Prevc 13.
"Ko ti ne gre, je res zelo težko skakat"
Skoki Prevca in najboljših treh v drugi seriji Faluna

Prevc, vodilni v svetovnem pokalu, je bil na specifični, zelo majhni skakalnici, po prvi seriji šesti, potem ko mu je z 92 metri uspel najboljši skok v Falunu. Z brezhibnim drugim nastopom bi morda lahko ubranil bron iz Val di Fiemmeja 2013, toda pristal je le pri 87,5 metra in nazadoval na 13. mesto. Razočaranja na svojem obrazu ni mogel skriti in seveda je slaba tolažba, da bo imel še tri priložnosti za medaljo, prvo že v nedeljo, ko bo tekma mešanih ekip.

Prevc končal serijo osvajanja medalj
"Prvi skok mi je še kar uspel, pred finalom pa sem si rekel: nič, treba bo nekaj dodati, vendar se ni izšlo. Razočaran sem, a po drugi strani vesel, da je tekme konec, ker je bilo že včeraj mučno. Ko ne gre, ne gre. Zgornji radius je pri tej skakalnici dolg, tudi miza je malce daljša in hitro se pripeti napaka," je za TV Slovenija komentiral 22-letni Prevc, ki po seriji medalj na velikih tekmovanjih (dve medalji na svetovnem prvenstvu, dve na olimpijskih igrah in še medalja na svetovnem prvenstvu v poletih) tokrat ni izpolnil visokih pričakovanj.

DALJAVE SLOVENCEV1. serija2. serija
Nejc DEŽMAN89,5 m88,0 m
Jurij TEPEŠ83,5 m-
Jernej DAMJAN87,5 m90,5 m
Peter PREVC92,0 m87,5 m

Velta odbil napad Freunda
Da se slovenski skakalci nikakor niso mogli spoprijateljiti s skakalnico, dokazujejo tudi besede Jerneja Damjana, ki je osvojil 23. mesto: "Kar koli sem poskušal, nič ni delovalo." Še najbolj zadovoljen je bil lahko Nejc Dežman, ki je bil 20. Jurij Tepeš se ni prebil v finale. V boju za zlato medaljo so odločale malenkosti. Norvežan Rune Velta, ki je vodil že po prvi seriji, je za štiri desetinke točke premagal Severina Freunda (v finalu je imel skok dneva: 96 metrov) in nasledil svojega rojaka Andersa Bardala. Njegova zmaga je presenečenje, saj to sezono niti enkrat ni bil na odru za zmagovalce. Svojo prvo medaljo na velikih tekmovanjih, bronasto, je osvojil Avstrijec Stefan Kraft.

Velta že po poskusni seriji z zmagovitim občutkom
Velta, ki je imel vedno več uspeha na letalnicah, na tekmah svetovnega pokala pa nima še nobene zmage, kar ni mogel verjeti, kaj je dosegel. Morda bi njegov podvig lahko primerjali kar z zlato medaljo Roka Benkovič pred desetimi leti. "Pred tekmo ne bi verjel, da je to lahko mogoče, toda po poskusni seriji sem imel res dober občutek, ki sem ga prenesel tudi na tekmo," je povedal Velta. Tudi srebrni Freund, ki je naslov prvaka izgubil zaradi slabšega doskoka v prvi seriji, je žarel: "Zelo sem vesel. Moj finalni skok je bil eden mojih najboljših v zadnjih tednih."