Preložitev odločitve je sodišče utemeljilo s tem, da so bili predstavljeni novi vidiki, sodniki pa potrebujejo čas, da jih preučijo, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Poljsko ustavno sodišče bo tako predvidoma 30. septembra odločilo o t. i. načelu primarnosti prava Evropske unije, ki temelji na tem, da v primeru navzkrižij med vidikom prava EU-ja in vidikom nacionalnega prava prevlada prvo.

Sodišče to vprašanje obravnava, potem ko ga je poljski premier Mateusz Morawiecki pozval, naj preuči odločitev Sodišča EU-ja iz marca letos. To je ugotovilo, da bi lahko postopek imenovanja poljskih vrhovnih sodnikov predstavljal kršitev prava EU-ja.

Sodišče s sedežem v Luxembourgu je končno odločitev prepustilo pristojnemu poljskemu sodišču. Če bo to dejansko ugotovilo kršitve prava Unije, mu načelo primarnosti evropskega prava nalaga, da teh sprememb ne uporabi. To velja ne glede na to, ali so spremembe zakonodajne ali ustavne, je zapisalo Sodišče EU-ja.

To je razburilo poljske poslance, ki so sodišču Unije očitali, da je preseglo svoje pristojnosti in kršilo pogodbe EU-ja.

Varšava in Bruselj sta zaradi poljskih pravosodnih reform že več let v sporu. Poljska vlada trdi, da so reforme nujne za spopad s korupcijo in prekinitev zapuščine komunističnega obdobja v poljskem pravosodju. Evropska komisija na drugi strani meni, da to spodkopava vladavino prava.