Asad naj bi ameriški sogovornici zagotovil, da je Srija sprejela arabsko iniciativo, katere cilj je mir. Foto: Reuters
Asad naj bi ameriški sogovornici zagotovil, da je Srija sprejela arabsko iniciativo, katere cilj je mir. Foto: Reuters
Pelosijeva po prihodu v Savdsko Arabijo
Pelosijevo je po obisku v Siriji odpotovala še v Savdsko Arabijo. Foto: Reuters
Nancy Pelosi na obisku v Siriji

To ji je med obiskom Damaska zagotovil sirski predsednik Bašir Al Asad, ki je od Pelosijeve prejel pismo izraelskega premierja Ehuda Olmerta. Slednji je v pismu izrazil pripravljenost za takšne pogovore, a le če Sirija ukine pomoč terorističnim skupinam. Pelosijeva je ob besedah sirskega voditelja izrazila veliko zadovoljstvo.

Pelosijeva je Al Asadu izrazila tudi zaskrbljenost nad tem, da iz Sirije v Irak prihajajo tudi tuji borci. Pri tem naj bi dobila zagotovilo, da bodo sirske oblasti Washingtonu pomagale doseči časten umik iz Iraka, vendar pa morajo ZDA na Izrael pritisniti, da se odpove Golanski planoti, ki jo je zasedel leta 1967.

Bela hiša obisku Pelosijeve v Damasku nasprotuje, saj je prepričana, da bodo z njenimi napori spodkopana prizadevanja ameriške administracije. Arabski svet pa obisk Pelosijeve v Damasku pozdravlja, saj pravi, da prinaša iz Washingtona prijateljski obraz.

ZDA so svojega veleposlanika iz Damaska odpoklicale februarja 2005, po umoru nekdanjega libanonskega premierja Rafika Haririja, za katerim naj bi stale prav sirske obveščevalne službe, kar pa uradni Damask ostro zanika.

Pelosijeva tudi v Savdsko Arabijo
Po pogovorih v Siriji je visoka predstavnica demokratov v ameriškem kongresu nadaljevala pot v Savdsko Arabijo, kjer naj bi v četrtek celo obiskala tamkajšnji parlament in se pri Riadu sešla s kraljem Abdulahom na njegovem ranču. Sicer dobri odnosi med ZDA in Savdsko Arabijo so se pretekli teden nekoliko zaostrili, ko je kralj Abdulah na arabskem vrhu ameriško okupacijo Iraka označil za nezakonito.

M. R.

Nancy Pelosi na obisku v Siriji