Ukrajinske sile so po navedbah Kijeva odbile poskuse prodora ruskih vojakov proti središču Bahmuta. Foto: Reuters
Ukrajinske sile so po navedbah Kijeva odbile poskuse prodora ruskih vojakov proti središču Bahmuta. Foto: Reuters

Tako Ukrajina kot Rusija trdita, da je bilo v bojih za Bahmut v soboto ubitih na stotine vojakov nasprotne strani, medtem ko Kijev prosi Zahod za dodatno pomoč v strelivu in začetek urjenja ukrajinskih pilotov za zahodna bojna letala.

Bahmut v pokrajini Doneck je zadnjih šest mesecev prizorišče srditih bojev med ukrajinsko in rusko vojsko, a brez večjega uspeha za eno ali drugo stran. Ruskim silam je sicer v zadnjih tednih uspelo delno obkoliti mesto z južne, vzhodne in severne strani, a središče je še vedno v ukrajinskih rokah.

Tiskovni predstavnik ukrajinske vojske Sergij Čerevati je dejal, da je bilo v zadnjih 24 urah ubitih 221 ruskih vojakov in še več kot 300 ranjenih. Tudi Rusija navaja velike izgube na nasprotni strani in po navedbah ruskega obrambnega ministrstva je bilo na širšem območju Donecka ubitih najmanj 210 ukrajinskih vojakov.

Po podatkih britanskih vojaških obveščevalcev je ruska vojaška najemniška Wagnerjeva skupina prevzela nadzor nad večino vzhodnega dela Bahmuta, kar je v sredo zatrdil tudi vodja plačancev Jevgenij Prigožin. "V središču mesta zdaj reka Bahmutka označuje bojno črto," je zapisalo britansko obrambno ministrstvo v svojem dnevnem pregledu razmer na ukrajinskih bojiščih.

Prigožin je v soboto dejal, da so njegovi vojaki 1,2 kilometra oddaljeni od administrativnega središča mesta, ki je na zahodnem bregu Bahmutke.

Na posnetku stoji na strehi visoke stavbe in kaže proti poslopju v daljavi. "To je stavba mestne uprave, to je središče mesta. To je kilometer in 200 metrov stran," je dejal, medtem ko je v ozadju slišati bobnenje.

Ukrajina še naprej vztrajala, da je Bahmut v njenih rokah in da njene sile uspešno odbijajo ruske napade, pri čemer poveljnik ukrajinske obrambe mesta zatrjuje, da obramba mesta ključna za ukrajinski protiofenzivo. "Treba je pridobiti čas za kopičenje rezerv in začetek protiofenzive, ki ni daleč," je dejal generalpolkovnik Aleksander Sirski. "Največji junaki zdaj so branilci, ki držijo na svojih plečih vzhodno fronto in povzročajo največje možne izgube. Ne prizanašajo ne sebi ne sovražniku," je navedel v sobotnem sporočilu.

Zračni posnetek Bahmuta, na katerem je viden tudi dim od eksplozij, ki vsakodnevno pretresajo mesto. Foto: Reuters
Zračni posnetek Bahmuta, na katerem je viden tudi dim od eksplozij, ki vsakodnevno pretresajo mesto. Foto: Reuters

V Moskvi so prepričani, da bi zavzetje Bahmuta naredilo luknjo v ukrajinski obrambi in omogočilo zavzetje celotnega Doneškega bazena. V Kijevu so po drugi strani mnenja, da v bitki za mesto padajo najboljši ruski vojaki, kar pomeni, da jih Rusija ne more uporabiti na drugih bojiščih.

Britanski vojaški obveščevalci so zapisali, da je odprto območje, kjer teče Bahmutka, zdaj postalo polje smrti, kar verjetno predstavlja velik izziv za Wagnerjeve vojake pri prodiranju proti zahodu. Razmere so nevarne tudi za ukrajinske branitelje, saj njihove oskrbovalne linije na zahodu ostajajo ranljive ob nenehnih ruskih napadih.

Prigožin je pred dnevi napovedal, da se bo podal tudi v politiko in bo leta 2024 kandidiral za predsednika Ukrajine. Foto: Reuters
Prigožin je pred dnevi napovedal, da se bo podal tudi v politiko in bo leta 2024 kandidiral za predsednika Ukrajine. Foto: Reuters

Pomanjkanje streliva na obeh straneh

Po besedah Prigožina je trenutno najpomembneje, da dobijo več streliva, da se bodo lahko "premaknili naprej". Vodja Wagnerjeve skupine je sicer zaveznik ruskega predsednika Vladimirja Putina, a se je vpletel v merjenje moči z ruskim obrambnim ministrstvom. Večkrat je razglasil zmage na bojišču pred rusko vojsko in jo obtožil, da ne želi deliti streliva z Wagnerjevimi plačanci.

Streliva manjka tudi ukrajinski strani. Poveljnik ukrajinskih oboroženih sil Valerij Zalužni je telefoniral načelniku štaba združenih poveljstev oboroženih sil ZDA Marku Milleyju, da bi ga opozoril na nujno potrebno dostavo streliva in tehnične opreme. Poleg tega je treba okrepiti zračno obrambo države, je dejal.

Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je v pogovoru za nemški tednik Bild am Sonntag pozval Nemčijo k pospešitvi dobav streliva in začetku urjenja ukrajinskih pilotov. Po njegovih besedah je pomanjkanje streliva težava "številka ena" v spopadih ukrajinske vojske z ruskimi silami. "Nemčija bi res lahko bolj pomagala s strelivom. S topniškim strelivom," je dejal.

Števila padlih vojakov na obeh straneh ni mogoče neodvisno preveriti. Foto: Reuters
Števila padlih vojakov na obeh straneh ni mogoče neodvisno preveriti. Foto: Reuters

Kuleba je dejal, da je varnostni konferenci prejšnji mesec v Münchnu od proizvajalcev dobil zagotovila o pripravljenosti za dobave streliva, vendar čakajo na podpis pogodb pri nemški vladi. "Torej je težava v vladi," je prepričan Kuleba.

Ukrajinski minister je tudi jasno povedal, da v bližnji prihodnosti ne pričakuje dobav bojnih letal z Zahoda, vendar meni, da je treba ukrajinske pilote vseeno že začeti usposabljati, da bodo pripravljeni, ko bo ta odločitev sprejeta. Če bo Nemčija začela uriti ukrajinske pilote, bo to jasno sporočilo njene angažiranosti, je prepričan.

Glede Bahmuta je Kuleba zatrdil, da bo ukrajinska vojska še naprej branila mesto. "Če se umaknemo iz Bahmuta, kaj bi to spremenilo? Rusija bi zavzela Bahmut in nato nadaljevala svojo ofenzivo proti Časiv Jaru, tako da bi lahko vsako mesto za Bahmutom doživelo enako usodo," je dejal.

Krvava borba za Bahmut

Obstreljevanje Hersona

O streljanju pa poročajo tudi iz mesta Herson na jugu Ukrajine. Po ruskem umiku konec lanskega leta ruska vojska po ukrajinskih navedbah še vedno redno obstreljuje mesto. Pri tem so umrli trije ljudje, dve osebi sta bili ranjeni, so v soboto sporočili ukrajinski predstavniki.

Herson je glavno mesto ene od regij, ki si jih je Rusija septembra lani enostransko priključila, a jih še ne nadzira v celoti. Separatistični župan regije Doneck Aleksej Kulemzin je v soboto sporočil, da sta bili v ukrajinskem obstreljevanju ubita dva človeka.

Britansko poročilo: Glavno breme vojne nosijo ruski vzhod in manjšine

Ruske oblasti v veliki meri ščitijo bogatejše sloje in prebivalce velikih mest pred posledicami vojne v Ukrajini, kaže najnovejše poročilo britanskega obrambnega ministrstva. Število ubitih vojakov iz vzhodnih regij Rusije je verjetno več kot 30-krat večje kot tistih iz Moskve. Posebno prizadete naj bi bile etnične manjšine.

Poročilo, ki ga je danes objavilo britansko ministrstvo, kaže, da so najbogatejšima mestoma Moskvi in Sankt Peterburgu prizanesene "izjemno velike izgube". "To še posebej velja za družine državne elite," navaja. "Največje posledice so za etnične manjšine. V Astrahanu je okoli 75 odstotkov ubitih vojakov iz manjšinskih skupnosti Kazakov in Tatarov."

Zaščita premožnejših in vplivnejših delov prebivalstva bo po ocenah britanskih obveščevalnih služb verjetno ostala glavna skrb ruskega vojaškega vodstva.

Britansko obrambno ministrstvo od začetka ruske invazije v Ukrajini pred več kot letom dni dnevno objavlja najnovejše informacije o poteku vojne, pri čemer se sklicuje na obveščevalne podatke. Moskva London obtožuje ciljno usmerjene dezinformacijske kampanje.

Ukrajinska vojska je močno odvisna od zahodnih dobav orožja in streliva. Foto: Reuters
Ukrajinska vojska je močno odvisna od zahodnih dobav orožja in streliva. Foto: Reuters