Omar Obama je v ZDA prišel leta 1963 kot študent iz Kenije s pomočjo predsednikovega očeta Baracka Obame starejšega, sicer svojega polbrata. Foto: Reuters
Omar Obama je v ZDA prišel leta 1963 kot študent iz Kenije s pomočjo predsednikovega očeta Baracka Obame starejšega, sicer svojega polbrata. Foto: Reuters

Sodnik Leonard Shapiro, ki je leta 2010 predsednikovi teti Zeituni Onyango podelil azil, je v torek predsednikovemu stricu Onyangu Omarju Obami tlakoval pot do zelene karte.

Omar Obama je v ZDA prišel leta 1963 kot študent iz Kenije s pomočjo predsednikovega očeta Baracka Obame starejšega, sicer svojega polbrata. Študij je kmalu opustil in začel delati. Danes 69-letni priseljenec iz Kenije je imel nazadnje trgovino z alkoholnimi pijačami v kraju Framingham v državi Massachusetts. Oblasti so mu leta 1986 naložile vrnitev v Kenijo, kar je Obama enostavno ignoriral, dokler ga niso leta 2011 v Framinghamu ustavili policisti zaradi vožnje v pijanem stanju.

Omar Obama je takrat policistom dejal, da bo morda moral poklicati v Belo hišo. Tega na koncu ni storil, ampak se je s tožilstvom dogovoril o letu dni pogojne kazni in opravljanju tečaja o nevarnosti alkohola. Po aretaciji so ga spet opazile oblasti in mu poslale nov nalog za izgon iz ZDA.

Omar Obama je najel odvetnika in se pritožil ter naletel na naklonjenega sodnika Shapira, ki je uporabil določilo zakona, po katerem lahko nezakoniti priseljenci ostanejo v ZDA in napredujejo do dovoljenja za delo in bivanje - tako imenovane zelene karte, če so v ZDA prišli pred letom 1972 in ne delajo težav. Sodnik ga je opredelil kot častnega gospoda in mu zaželel uradno dobrodošlico v ZDA, kjer je že pol stoletja.

Na zaslišanju je Omar Obama odgovarjal tudi na vprašanja o družini in omenil, da ima nečaka, ki je predsednik ZDA. Bela hiša je sicer sporočila, da se Omar in Barack mlajši nista nikoli srečala, stric pa je povedal, da je nečak pri njem stanoval kakšne tri tedne v 80. letih prejšnjega stoletja v Cambridgeu, ko je Barack Obama mlajši študiral pravo na Harvardu.

Na zaslišanju je bila za vsak primer tudi teta Zeituni Onyango, vendar se je sodnik Shapiro hitro odločil, da družini Obama ne bo delal težav. Bela hiša je ob tem tudi sporočila, da se ne bo vpletala in pričakuje postopek, kot velja za vse druge priseljence.