Ena izmed dokumentiranih fotografij aleksandrink. Foto: Produkcijska hiša Vertigo
Ena izmed dokumentiranih fotografij aleksandrink. Foto: Produkcijska hiša Vertigo

Premiera projekta Milk Voices je del dogodka Moste Open, ko Španski borci začenjajo gledališko sezono 2020/2021. Projekt se bo po Ljubljani predstavil še na Reki in v Berlinu.

Zgodba poguma brez oziranja na tradicijo in družino
Projekt Milk Voices navdih črpa iz zgodbe o aleksandrinkah, ki je zgodba poguma brez oziranja na tradicijo, družino ter kulturne in osebne spomine. Pomen zgodbe presega okvirje individualne izkušnje – to je zgodba premagovanja mej. Ženske, ki so otrokom tudi pele, so v otroški domišljiji s tem ustvarjale spomine na njihovo domovino, ki so jo ti otroci mnogo pozneje obiskali kot "domovino", ki je niso nikoli poprej poznali. Ta skoraj pozabljena zgodba je izhodišče za odpiranje vprašanja identitete, domovine in domoljubja, so zapisali v najavi.

Preizpraševanje dominantne percepcije domoljubja
"Kdo smo kot posamezniki kot skupnost, kako se ideja identitete in pripadnosti oblikuje? Ali se domoljubje neizbežno povezuje z rodno grudo, nacijo, nacionalizmom?" so vprašanja projekta, ki preizprašuje dominantno percepcijo domoljubja, ki kolektivno identiteto definira s strogo razmejitvijo med "nami" in "njimi", pri čemer je jasno opredeljeno, kdo "mi" nismo. Izključujoče razumevanje patriotizma domovino primarno pojmuje kot očetnjavo s temelji v etničnem, domnevno "naravnem" načelu "krvi in zemlje" ter izključuje neprave," še beremo na spletni strani Španskih borcev.

Mednarodna plesna skupina En-knap Group ima od leta 2009 svoj domači oder v Centru kulture Španski borci v Mostah. Foto: Španski borci
Mednarodna plesna skupina En-knap Group ima od leta 2009 svoj domači oder v Centru kulture Španski borci v Mostah. Foto: Španski borci

Skupina z domicilom v Španskih borcih
V ljubljanski različici je projekt Milk Voices nastal v sodelovanju edine slovenske stalne sodobno-plesne skupine En-knap Group, ženskega pevskega zbora Kombinat in Irene Z. Tomažin, koproducenta pa sta Zavod En-knap in Goethe-Institut.

Idejno zasnovo projekta in koreografijo podpisuje Iztok Kovač, družboslovno konceptualizacijo Aleš Črnič, Catherine Milliken je skladateljica in raziskovalka. Plešejo Luke Thomas Dunne, Tamas Tuza, Giorgia Belotti, Rada Kovačević, Radoslav Piovarči in Katja Kolarič, sicer člani skupine En-knap Group.

Drevišnjo premiero, ki se v Centru kulture Španski borci začne ob 18. uri, je mogoče obiskati brezplačno.