Cedevita Olimpija je v Ligi ABA na kolena spravila Partizan in Budućnost, zdaj pa je izgubila prvo tekmo, na kateri je bila absolutni favorit. Foto: www.alesfevzer.com

To je tretji poraz zmajev na desetih tekmah jadranske lige. Pred tem so klonili na gostovanju pri Crveni zvezdi in Igokei. Sicer so odigrali 23. uradno srečanje sezone in izgubili že 15. Potem ko imajo izjemno slabe rezultate v Evropskem pokalu, kjer so v prvi polovici skupinskega dela izgubili vseh devet obračunov, so si zdaj privoščili tudi prvi večji spodrsljaj v Ligi ABA. Zadar so pričakali po petih zaporednih zmagah, toda po slabi predstavi so Ljubljano dvignjenih glav zapustili Dalmatinci, ki so zdaj polovično uspešni.

Rok Radović je edini zmaj, ki si za predstavo proti Zadru zasluži pozitivno oceno. Foto: www.alesfevzer.com

Prvi polčas je Zadar dobil s 36:31. Pobudo je prevzel ob koncu uvodne četrtine, v prvi polovici obračuna pa so gostitelji s kar 23:13 dobili skok. Velika razlika je bila predvsem v ofenzivnem skoku, saj so varovanci Danijela Jusupa ujeli osem odbitih žog v napadu, vrsta, ki jo vodi Simone Pianigiani, pa le eno. Da razlika ni bila višja, gredo glavne zasluge Roku Radoviću, ki je v prvem delu dosegel 11 točk, izza črte metal 3/4, dobro delo pa opravljal tudi pri pokrivanju Luke Božića, lanskega MVP-ja lige, ki je tudi letos najučinkovitejši posameznik tekmovanja.

Po štiri točke je v prvem polčasu prispevalo še po pet zmajev, posebej razigran pa v drugem delu ni bil nihče. Radović jih je pristavil še štiri in s 15 odigral svojo najboljšo tekmo v Ligi ABA do zdaj, toda imel je težave z osebnimi napakami. Je bil pa zato v drugem polčasu zelo razpoložen Božić, ki jih je skupaj dal 32, v drugem delu 23. Zadel je vseh 11 prostih metov.

Vedeli smo, da nas čaka težka tekma. Po vseh močeh smo se trudili, da smo bili pripravljeni na tekmo. Po poškodbi Jonesa se je vrnil Matković, Šaškov je bil na klopi, prav tako Ščuka. V tem položaju smo vedeli, da nas čakajo težki neposredni obračuni. Veliko je bilo taktične igre. Ni nam uspelo zadeti nekaterih metov, ki bi nam dali energijo, tudi zato, da bi lahko po tem napadali koš in si priigrali proste mete. To nam ni uspelo, razlika v številu prostih metov pa je tudi odločila tekmo. Nekatere igralce uporabljamo preveč, zato pride do manka energije. V tem tednu, ko smo doma, moramo najti to energijo, saj so nekateri že na meji, vseeno pa vseskozi kažejo veliko željo.

Simone Pianigiani

Cedevita Olimpija, pri kateri se je na parket vrnil prvi center Karlo Matković, je pa ostala brez Shawna Jonesa, ki bo zaradi poškodbe prepone počival deset do 14 dni, je v tretji četrtini zaostajala za sedem, toda pred zadnjo četrtino popolnoma ujela tekmeca in dobrih sedem minut pred koncem, ko je bil izza črte natančen Justin Cobbs, povedla.

Po prostem metu Amadouja Sowa in vodstvu zmajev za tri so Zadrčani naredili serijo 6:0. Izza črte je Klemen Prepelič, ko sta ostali še slabi dve minuti, znižal na 68:70, v naslednjem napadu pa je zgrešil trojko za vodstvo. Po košu Marka Ramljaka je bil za tri nenatančen še Sow, zmago pa je na drugi strani s trojko potrdil Božić.

Cobbs in Radović sta bila s po 15 točkami prva strelca Ljubljančanov. Deset jih je dodal Prepelič, devet Matković, po osem pa DJ Stewart, Sow in Jaka Blažič. Zmaji bodo v sredo na deseti tekmi lovili svojo prvo zmago v Evropskem pokalu. Gostili bodo Hapoel, ki jih je v Tel Avivu v uvodnem krogu nadigral s 100:73.