Luka Dončić. Foto: Reuters

Clippersi so na tretji medsebojni tekmi v tej sezoni drugič ugnali Maverickse. Losangeleška zasedba decembra še ne pozna poraza, trenutno pa je najbolj vroča ekipa v ligi. Daljši niz zmag je nazadnje imela pred osmimi leti. Gostje so dobro ustavili Dončića. Slovenski košarkarski virtuoz je v povprečju proti Clippersom do zdaj dosegal skoraj 33 točk, 44 jih je dal ob zmagi v American Airlines Centru letos, tokrat pa so ga ves čas agresivno pokrivali in ga tudi uspešno omejili.

Ostal brez trojnega dvojčka

Sprva je bilo objavljeno, da je Luka Dončić dosegel trojnega dvojčka, poznejša revizija pa je pokazala, da je en skok dobil neupravičeno, s tem je imel devet skokov in je ostal brez tega dosežka.

24-letni Ljubljančan je prispeval 28 točk (met 9/25, trojke 2/11), od tega jih je 21 dal v prvem polčasu, 14 v drugi četrtini. Statistiko je napolnil še s po desetimi podajami in devetimi skoki, je pa izgubil pet žog. Tim Hardaway je dodal 21 točk, Derrick Jones 19, Dante Exum 16, Jaden Hardy pa 15. "Ko igraš proti tako odličnemu igralcu, ga ne moreš ves čas enako pokrivati. Moraš spreminjati obrambo. Če boš ves čas igral enako, te bo Luka raztrgal," je o Dončiću spregovoril gostujoči trener Tyronn Lue.

Clippersi so na začetku druge četrtine povedli za 22, toda Dallas se je vrnil v igro in v zadnji četrtini celo prevzel vodstvo, ki pa ni trajalo dolgo. Kawhi Leonard je tehtnico prevesil na gostujočo stran. Izkazal se je s 30 točkami, v odločilnih trenutkih pa je koš Mavsov polnil s prodori. V končnici obračuna, ko so Clippersi naredili ključno razliko, je Dončić zgrešil dva prosta meta in trojko.

"Na koncu nam ni uspelo ustaviti Kawhija. Vzel je vajeti igre v svoje roke. Ko smo ga podvajali, se je hitro izvlekel. Enostavno ga nismo mogli zadržati. Je premočen. Smo oslabljeni, toda fantje so se borili in bili v položaju, ko bi lahko zmagali. Malce je zmanjkalo. Ko smo zaigrali z nizko peterko, smo jih prisilili v prilagoditev. To je taka mala zmaga, da smo jih s tako postavo prisilili, da so iz igre potegnili svoje najvišje igralce," je dodal Jason Kidd, ki znova ni mogel računati na štiri pomembne košarkarje. Dallas je klonil tretjič na zadnjih štirih tekmah.

Na približno polovici uvodne četrtine je moral Kidd (po delnem izidu gostov 12:1) posredovati s "timeoutom", saj so si Clippersi priigrali osem točk naskoka. Toda naleta vrste iz Los Angelesa mu ni uspelo prekiniti. Po 12 minutah je vodila za 13, tudi v drugi četrtini pa nadaljevala v takšnem ritmu. Dončić je zgrešil prvih šest metov iz igre, v prvi četrtini pa je za sedem točk metal 2/9. Zbral je še tri podaje.

Že po dobrih treh minutah druge četrtine je domači trener znova vzel odmor, saj je razlika po petih zaporednih točkah Daniela Theisa narasla na 18, minuto pozneje pa je s črte prostih metov Harden prvič Clippersom zagotovil več kot 20 točk naskoka. Luka je po vrnitvi na parket hitro dosegel šest zaporednih točk, navdušil pa v 18. minuti, ko je najprej zadel z obrata prek Jamesa Hardna, v naslednjem napadu pa je bil uspešen še za tri. Dallas je znižal na -15, Lue pa je takoj posredoval z minuto odmora. Z zaporednima trojkama Hardawaya so Mavsi do polčasa znižali na 67:56.

Po petih minutah tretje četrtine je bila razlika le še točka, ko je Dallas drugi polčas odprl z delnim izidom 12:2. Gostiteljem se je nato ustavil met in tri minute zatem so Clippersi na krilih Leonarda znova ušli na dvomestno prednost. Exum je prekinil manjši nalet gostov, Dallas pa je četrtino končal z delnim izidom 10:2. Sireno je po ujeti odbiti žogi po metu izza črte Dončića prehitel Grant Williams za 83:85. Luka se v tretji četrtini ni vpisal med strelce. Zgrešil je tudi oba prosta meta.

Williams je na začetku zadnje četrtine metal trojko za vodstvo, potem ps so Clippersi odgovorili s šestimi točkami zapored. Dallasova reakcija je bila hitra in Dončić je s črte prostih metov izenačil na 92, v naslednjem napadu pa je Exum s trojko iz kota gostitelje popeljal v prvo vodstvo po rezultatu 11:10. Šest minut pred koncem je Luka prvič v drugem polčasu zadel iz igre. Ko se je zdelo, da so Mavsi po zaslugi dobre obrambe prevzeli pobudo, sta Norman Powell in Leonard z uspešnimi prodori, ko sta ostali še dve minuti, priigrala gostom šest točk naskoka. Luka je nato zadel, ko je popravil svoj zgrešeni met, toda koš ni veljal, za nameček pa se mu je zatresla še roka na črti prostih metov. Po novem prodoru Leonarda je Dončić zgrešil še trojko, Kawhi pa je v zadnji minuti poskrbel za +10 in odločil srečanje.

LA Clippersi v končnici do zmage v Dallasu

Embiid ob zmagi nad Minnesoto dosegel 51 točk

Minnesota ni našla rešitve za Joela Embiida. Foto: Reuters

Philadelphia je z izjemnim Joelom Embiidom s 127:113 ugnala najboljšo ekipo Zahoda Minnesoto. Sixersi so slavili zmago sedmič na zadnjih osmih tekmah. Kamerunski center je blestel z 51 točkami, ob tem pa je zbral še 12 skokov. Sedmič v karieri je dosegel vsaj 50 točk, 12. v nizu pa mu je uspelo v statistiko vpisati vsaj 30 točk in deset skokov. Nazadnje je večkrat, natančneje 16-krat zapored, to storil Kareem Abdul-Jabbar v sezoni 1971/72.

Dvomestno število točk je prispeval le še Tyrese Maxey, ki jih je dal 35, od tega 15 v zadnji četrtini, ki so jo gostitelji dobili s 37:26. Anthony Edwards je bil s 27 točkami najboljši pri Volkovih, 23 jih je dodal Karl-Anhony Twons, 21 pa Jaden McDaniels.

Tekme 20. decembra:
DALLAS – LA CLIPPERS
111:120 (22:35, 34:32, 27:18, 28:35)
Dončić 28 (met 9/25, 2/11 za tri, 8/14 PM), 9 skokov in 10 podaj v 44 minutah, Hardaway 21, Jones 19, Exum 16, Hardy 15, Williams 9, Powell 3; Leonard 30 (met 12/22) in 10 skokov, Powell 21, Harden 17 in 11 podaj, Zubac in Coffey po 12, Theis 11, Westbrook 10, Mann 7.

CLEVELAND – UTAH 124:116
Merrill 27, LeVert 23, Strus 18, Allen 17, Niang 15, Thompson 10; Markkanen 26 in 10 skokov, Sexton 20, Horton-Tucker 19 in 11 podaj, Collins 16, Kessler 10.

INDIANA - CHARLOTTE 144:113
Hield 25, Haliburton (13 podaj) in Nesmith po 19, Turner 18, Mathurin 14, Jackson in Smith po 10; Rozier 25, Miller 21, Bridges 19, Washington 12, Hayward 11.

ORLANDO – MIAMI 106:115
Anthony 20, F. Wagner 15, Suggs in M. Wagner po 11, Banchero 10; Herro 28, Adebayo 18, Highsmith 15, Robinson, Bryant in Richardson po 12, Jaquez 10.

PHILADELPHIA – MINNESOTA 127:113
Embiid 51 (17/25 iz igre, 17/18 PM) in 12 skokov, Maxey 35 (met 12/24); Edwards 27, Towns 23 in 13 skokov, McDaniels 21, Reid 10.

BROOKLYN – NEW YORK 102:121
Thomas in Johnson po 20, Bridges 15, Dinwiddie in Finney-Smith po 10; Randle 26, DiVincenzo 23, Quickley 19, Brunson 16, Barrett 14, Hart 10.

TORONTO – DENVER 104:113
Barnes 30 (met 13/21) in 10 skokov, Siakam 18, Achiuwa 13, Trent 12; Jokić 31 (met 13/23) in 15 skokov, Murray 20, Gordon in Porter po 12, Watson 11, Caldwell-Pope 10.

CHICAGO – LA LAKERS 124:108
DeRozan 27, White 17, Williams in Caruso po 15, Dosunmu 14, Vučević 13 in 10 skokov, Drummond 11, Carter 10; James 25 in 10 skokov, Reaes 21, Davis 19 in 14 skokov, Prince 16, Reddish 13.

HOUSTON – ATLANTA 127:134
Smith 34 (met 8/14) in 13 skokov, VanVleet 32 (met 10/20) in 15 podaj, Brooks 19, Ja. Green 16, Sengun 14; Young 30 (met 10/18) in 14 podaj, Bogdanović 22, Murray 21, Okongwu 19 in 11 skokov, Capela 15, Hunter 11.