Veselje Luke Dončića po odločilni trojki. Foto: Reuters

Zdelo se je, da so Kelti znova popolnoma popustili v zadnji četrtini. Namreč Mavsi so si priigrali že 12 točk naskoka, toda prednost so v zadnjih štirih minutah zapravili. Vendarle pa je zadnjo besedo imel košarkarski genialec iz Ljubljane, ki je v izjemno izenačenem obračunu 15 sekund pred koncem zadel izza črte, s čimer sta se moštvi 25. zamenjali v vodstvu. Po izenačenju Bostona je ostalo še dobrih devet sekund, Luka pa je hladnokrvno s še eno imenitno trojko, praktično z enakega položaja kot lani v končnici proti Clippersom, prehitel sireno in zabil zadnji žebelj v krsto slovite franšize iz Massachusettsa.

21-letni virtuoz, ki je bil iz osmih poskusov šestkrat natančen za tri, je v statistiko vpisal 31 točk, deset skokov in osem podaj, s čimer je bil najzaslužnejši za sedmo zmago Dallasa na zadnjih devetih tekmah. Mavsi, ki so izgubili zadnje tri medsebojne obračune s Celticsi, so odigrali 30. dvoboj in so zdaj po skoraj mesecu dni znova polovično uspešni. Boston je imel pred tem dvobojem takšen izkupiček, zdaj pa je torej po dolgem času prvič padel pod 50-odstotkov. Kelti so na gostovanjih klonili petič zapored. Dallas je igral brez Maxija Kleberja in Kristapsa Porzingisa. Pojavljajo se govorice, da bi teksaška franšiza rada menjala Latvijca.

Takole je Dončić metal za zmago. Foto: Reuters

22 točk je pristavil Jalen Brunson, ki je zadel pet trojk, 16 Josh Richardson, 14 pa Tim Hardaway, ki je, potem ko je bil pred enim dnevom ob zmagi nad Memphisom sedemkrat uspešen izza črte, tokrat zgrešil vseh osem trojk. Pri Bostonu sta bila znova najboljša Jaylen Brown z 29 in Jayson Tatum, ki je ves čas agresivno pokrival Dončića, z 28 točkami. 21 jih je dodal Kemba Walker. "To je le nekaj, kar delam oziroma poskušam delati. Včasih takšne mete zgrešiš, kot sem ga na tekmi s Portlandom, kdaj pa zadeneš," je bil zadovoljen Dončić.

"Premagala sta nad dva izjemna meta odličnega igralca," je po tekmi dejal gostujoči trener Brad Stevens, prvi mož Dallasove stroke Rick Carlisle pa je o Dončićevi predstavi dodal: "Je zelo unikaten košarkar in unikatna oseba. Luka Dončić, Michael Jordan, LeBron James, Larry Bird in Kobe Bryant imajo oziroma so imeli v takšnih situacijah neverjeten fokus. Težko je razložiti, kako deluje njihov um in kako delujejo njihovi možgani."

Znani rezervisti za tekmo zvezd

Trenerji so izbrali po sedem košarkarjev iz vsake conference, ki bodo tekmo zvezd začeli kot rezervisti. Na Vzhodu so to Jayson Tatum (Boston), Ben Simmons (Philadelphia), Julius Randle (New York), James Harden (Brooklyn), Jaylen Brown (Boston), Zach LaVine (Chicago) in Nikola Vučević (Orlando), na Zahodu pa Anthony Davis (LA Lakers), Paul George (LA Clippers), Zion Williamson (New Orleans), Damian Lillard (Portland), Donovan Mitchell (Utah), Chris Paul (Phoenix) in Rudy Gobert (Utah).

Trojka, ki jo je zadel 15 sekund pred koncem pred Daniela Theisa. Foto: Reuters

Po udarnem začetku Tatuma in Browna se je Dončić, ki je bil na parketu vso uvodno četrtino, ob koncu tretje minute prvič vpisal med strelce. S trojko je približal na 9:11, a je takoj odgovoril Walker in Carlisle je posredoval z minuto odmora. Dallas je prvič povedel po šestih minutah, ko se je Luka z elegantnim "euro stepom" sprehodil mimo Paytona Pritcharda pod obroč. Zatem je slovenski košarkar kar nekajkrat lepo sodeloval s srbskim orjakom Bobanom Marjanovićem, ki je v šestih minutah prve četrtine vpisal po šest točk in šest skokov. Z 11 točkami je bil v domači vrsti uspešnejši le Luka, ki se je ob zvoku sirene lepo otresel Browna in od table zadel za 34:31.

V 15. minuti je Pritchard s trojko Bostonu znova zagotovil prednost. Po posredovanju Carlisla s "timeoutom" je izza črte odgovoril Richardson, ki je tako kot Dončić v prvem polčasu prispeval 14 točk, nato pa je z zabijanjem navdušil še Hardaway. Zatem se je v igro vrnil Luka, ki je takoj našel samega na trojki Doriana Finneyja -Smitha, a je ta zgrešil, nato pa še Richardsona, ki je znova zadel. V izjemnem dvoboju mladih zvezdnikov je Dončić delil podaje soigralcem, Kelti pa so za vrat Dallasu dihali po zaslugi Tatuma in Browna. Dve minuti pred koncem polčasa je Tatum s "floaterjem" vrnil goste v vodstvo, v zadnji minuti pa se je izkazal še z dvema blokadama Dončiću, tako da so Celticsi po polovici srečanja vodili s 56:55.

Dobro je Dončić začel drugi polčas, ko je prispeval pet zaporednih točk, toda nato je sledil strelski mrk Dallasa, ki je trajal več kot pet minut. Boston je medtem po zaslugi Tatuma in Browna povedel s petimi točkami razlike, kolikor je bila tudi najvišja prednost obeh moštev v izenačenem prvem delu. Sicer tudi Kelti tri minute niso dali koša. Mavsi so zgrešili kar devet metov zapored, nato pa je bil vendarle uspešen Hardaway. 15 minut pred koncem je Brunson s trojko izenačil na 71, minuto pozneje pa je Hardaway povedel Dallas v vodstvo. Da so gostitelji po treh četrtinah vodili z 80:76, pa je poskrbel Dončić, ki je izza črte zadel prek roke Tatuma.

V zadnjo četrtino so bolje vstopili gostje, ki so s petimi zaporednimi točkami Walkerja povedli, toda Dallas je hitro odgovoril in ob vrnitvi Dončića je Brunson zadel izza črte, nato pa je Luka uspešno prodrl za do tedaj najvišje vodstvo na tekmi (93:87). Razigran je bil Brunson, ki je v zadnji četrtini prispeval kar 16 točk. S trojko po Dončićevi podaji je dokončal delni izid 14:2, po katerem je Dallas štiri minute pred koncem povedel za 12. Toda Celticsi so hitro stopili zaostanek. Walker in Tatum sta bila natančna z razdalje, tako da je dobri dve minuti pozneje domača vrsta vodila le še za točko. Brunson je nato izgubil žogo, a jo je na drugi strani ukradel Dončić, ki je našel Brunsona samega v kotu, toda na trojki se mu je zatresla roka, Brown pa je 37 sekund pred koncem zadel za vodstvo Bostona (104:105). Stvari je v svoje roke vzel Dončića. Po prevzemanju je pred njega stopil Brown, ki ga je odlično pokril. Toda še enkrat so morali gostje prevzemati, ob Danielu Theisu pa je Dončić po koraku nazaj zadel za tri. Brown je s prodorom izenačil, zadnjo besedo pa je imel Luka z neverjetno trojko prek Walkerja in Aaron Nesmitha.

Dončić znova prvi mož odločitve

Tekme 23. februarja:
DALLAS – BOSTON
110:107 (34:31, 21:25, 25:20, 30:31)
Dončić 31 (5/15 za dve, 6/8 za tri), 10 skokov in 8 podaj v 38 minutah, Brunson 22, Richardson 16, Hardaway Jr. 14 (0/8 za tri), Marjanović 10, Johnson 8, Cauley-Stein 5, Powell 4; Brown 29, Tatum 28, Walker 21, Thompson (10 skokov) in Ojeleye po 8, Pritchard 7, Williams III 4, Theis 2.

CLEVELAND – ATLANTA 112:111
Sexton 29, Garland 17, Windler 15, Allen 13 in 14 skokov, Osman 11; Young 28 in 12 podaj, Huerter 22, Collins 13, Capela 12 in 17 skokov, Snell 11.

ORLANDO – DETROIT 93:105
Vučević 20, Fournier 14, Ross 13, Carter-Williams 11; Lee 21, Jackson 18, Grant 17, Smith Jr. 14, Bey 10.

BROOKLYN – SACRAMENTO 127:118
Harden (14 podaj) in Brown po 29, Irving 21, Harris 18, Jordan 10; Fox 27, Haliburton 23, Holmes (11 skokov) in Barnes po 18, Bagley III 12 in 10 skokov, Hield 11.

NEW YORK – GOLDEN STATE 106:114
Randle 25 in 10 skokov, Payton 20, Rose 16; Curry 37 (7/14 za tri), Oubre Jr. 19, Wiggins 16, Wiseman 14.

TORONTO – PHILADELPHIA 102:109
Powell 24, Siakam 22, VanVleet 12, Baynes 11, Anunoby in Boucher po 10; Harris 23, Korkmaz 19, Embiid 18 in 12 skokov, Simmons 15, Green in Milton po 11.

MILWAUKEE – MINNESOTA 139:112
G. Antetokounmpo 37 (13/18 iz igre), Forbes 23, Middleton in Lopez po 15, Portis 14, DiVincenzo 13, Augustin 10; Towns (11 podaj) in Beasley po 26, Nowell 13, Rubio 12.

DENVER – PORTLAND 111:106
Jokić 41, Murray 24, Čančar ni igral; Lillard 25 in 13 podaj, Anthony 24.

LA CLIPPERS – WASHINGTON 135:116
Leonard 32, George 30, Jackson 17; Beal 28 in 10 podaj, Westbrook 20, 10 podaj in 9 skokov.