V 63. minuti bi lahko bilo vsega konec, če ne bi David De Gea takole mojstrsko ukrotil tretjega strelskega poskusa Kyliana Mbappeja. Foto: Reuters

Prvi polčas v nogometnem gledališču sanj je bil dolgočasen ‒ vsega 6 poskusov strelov. Manj je bilo v tekoči sezoni Lige prvakov poskusov le na sočasni uvodni tekmi osmine finala v Rimu na Olimpijskem stadionu, kjer sta Roma in Porto zmogla 5 poskusov strelov. A če je bilo v prvih 45 minutah čutiti zarjavelost in previdnost pred usodno napadko, se je v nadaljevanju vse spremenilo.

Sorodna novica Kimpembe in Mbappe junaka na Old Traffordu, Zaniolo zagotovil prednost Romi

Bodiček in žvižgi razvneli Di Mario
V Manchestru je bil prvi ključni trenutek hokejski bodiček domačega kapetana Ashleyja Younga nad Angelom Di Mario, ki v sezoni 2014/15 kot rdeči vrag ni prepričal navijačev. Ob bučnih žvižgih Old Trafforda se je Argentinec razigral, PSG je prevzel pobudo in ravno Di Maria je podal za oba zadetka gostov. Pri čemer je bilo končnih 0:2 še čisto znosnih za Angleže.

Mbappe že ujel Zidana, Ronalda in Kloseja
"Nismo čisto zadovoljni, ker vemo, da bi moral doseči še tretji gol. Mislim, da bi s tretjim golom bilo vsega konec. Sam se bom pripravil, da bom zadel še enkrat na povratni tekmi,"
je po tekmi obramba Davida de Gee iz 63. minute vidno žrla Kyliana Mbappeja. 20-letni francoski čudežni fant je na 20. tekmi Lige prvakov v karieri dosegel že 14. gol, kolikor so jih v svoji celotni karieri dosegli takšne legende, kot so Zinedine Zidane (80 tekem), Ronaldo (40 tekem) in Miroslav Klose (39 tekem)!

Kylian Mbappe še naprej premika mejnike, pri čemer je 20. decembra dopolnil komaj 20 let. Na 10 tekmah izločilnih bojev v Ligi prvakov je dosegel že 7 golov, več so jih od Francozov dosegli le Zidane, Henry in Benzema. Foto: Reuters

United prvič doma izgubil več kot za gol
Druga točka preloma v Manchestru so bile poškodbe: če se je pred tekmo napovedovalo, da so Parižani brez Neymarja, Edisona Cavanija in Thomasa Meunierja usodno oslabljeni, sta v resnici poškodbi Jesseja Lingarda in Anthonyja Martiala ob koncu 1. polčasa odvzele Unitedu ključno orožje ‒ hitrost, širino in prebojnost. Ole Gunnar Solskjear ni mogel ubežati prvemu porazu v vlogi trenerja Man Uniteda: po 10 zmagah in v sodniškem podaljšku priborjenem remiju je prišel celo najhujši poraz v dolgi zgodovini MUFC-ja, Manchester United pred 12. februarjem 2019 doma v evropskih tekmovanjih še nikoli ni izgubil več kot za en gol!

"Ne moreš se predati in reči, da je že konec. Nocoj je bilo to soočenje z realnostjo elitnih moštev. To je raven, ki jo želimo doseči. Biti med prvimi štirimi (v Angliji) je ena stvar, a United bi moral biti na vrhu," je po prvem porazu razmišljal 45-letni Norvežan, ki je v dveh mesecih sicer popolnoma prerodil rdeče vrage. Angleži so Manchestrov izziv, kot da mora preplezati visoko goro, na kar je Solskjear odgovoril: "Gore so za to, da se jih osvaja." A brez prvega igralca Paula Pogbaja, ki je pordečel, bo to res pravi podvig.

Mbappe pozval k podpori Lyonu proti Barci
"Zaslužili smo si zmago, čudovito je bilo, a gre šele za prvi polčas,"
je bila zmagoslavna misel trenerja Parižanov Thomasa Tuchla, ki je v nadaljevanju taktično nadigral Solskjearja in poskrbel komaj za drugo zmago PSG-ja na 11 soočenjih z angleškimi klubi. Pomanjkanje uspeha proti elitnim nasprotnikom je na svoj način poudaril tudi Mbappe in pozval rojake: "Potrebujemo vso podporo, potrebuje jo že Lyon naslednji teden (proti Barceloni). Francoski (klubski) nogomet mora napredovati, kolikor je mogoče. Ne sme nas biti več strah, saj smo dobri."

Nicolo Zaniolo je lani poleti prišel k Romi kot del posla za prestop Radje Nainggolana v Inter. V Milanu je Toskanec preživel le leto dni, članskega debija pa ni dočakal. Kot mladoletnik je Zaniolo nase opozoril v dresu domačega drugoligaša Virtusa Entelle in zlasti v dresu reprezentance do 19 let, za katero je na 18 tekmah prispeval 6 golov in 4 podaje. Foto: Reuters

Izbruh novega Tottija?
Ravno zvezdniški dosežki Mbappeja so iztočnica za skok v Rim, kjer slavijo novega imperatorja. Nicolo Zaniolo je po preboju v Serii A poskrbel še za prvi širši odmev po Evropi. 19-letni Toskanec je na podaji Edina Džeka zabil dva gola in poskrbel za zmago Rome nad Portom z 2:1, pri čemer je postal po Mariu Balotelliju drugi najmlajši italijanski strelec v zgodovini Lige prvakov.

Zaniolo je tudi sploh prvi najstnik po Mbappeju in pomladi 2017, ki je tresel mreže v izločilnih bojih Lige prvakov. "Slavje pod Curvo Sud je bilo neverjetno čustveno. Upam, da bom za Romo v prihodnje zabil še veliko pomembnih golov," se je smejalo Zaniolu, ki ga v večnem mestu neizogibno že primerjajo z velikim Francescom Tottijem.

Iz sredine takoj za napadalca
Po poklicu je Zaniolo čisti vezist, ki se osebno najbolje počuti povsem na sredini igrišča, pri čemer pokriva teren od enega do drugega kazenskega prostora. A ob kadrovskih težavah Rome v napadu ga je trener Eusebio di Francesco preselil bližje vratom in tako je tudi prišel prvi zvezdnati trenutek. Dan po božiču na tekmi s Sassuolom je dosegel nepozabni krstni gol in od takrat je kot napadalni vezist za obema napadalcema stalni član udarne postave Rome, pri čemer je v prvenstvu prispeval 3 gole in 2 podaji v 6 krogih.

A dvoboj Porto ‒ Roma je zaradi poznega gola Adriana Lopeza popolnoma odprt, kar podpira tudi statistika. Po izidu 2:1 na uvodni tekmi je v izločilnih bojih napredovalo 90 zmagovalcev prve tekme in 89 poražencev prve tekme.