Slovenski košarkarji so se razveselili največjega uspeha na evropskih prvenstvih. Foto: EPA
Jaka Lakovič in Nikola Vujčić
Če smo Slovencem na prejšnjih tekmah očitali slabo izvajanje prostih metov, je bilo tokrat drugače. Jaka Lakovič je zadel 15 od 18 poskusov. Foto: EPA
Dalibor Bagarić in Marko Milič
Dalibor Bagarić je nepravilno zaustavil Marka Miliča. Foto: EPA
Jaka Lakovič je takole pobegnil Nikoli Vujčiću. Foto: EPA

Aleksander Čapin, džoker s klopi, je s trojkami vlekel v trenutkih, ko je Slovenija zaostajala (v prvi četrtini tudi za 10 točk), Jaka Lakovič pa je v zadnjih dobrih dveh minutah dosegel 13 točk, vse v prostih metih. Standardni prispevek sta dala tudi Erazem Lorbek in Primož Brezec.

Prestižni sosedski dvoboj sta morala nasprotnika odigrati dan po četrtfinalnem porazu, ki je večje rane očitno prizadel Hrvatom. Zaradi poškodbe sta manjkala standardna člana prve peterke Zoran Planinić in Mario Kasuna.

V prvi četrtini so kockasti sicer resno zagrozili, ko pa so Slovenci odločneje zagrizli v obrambi, se je tehtnica prevesila na našo stran.

Pet minut in pol pred koncem je trojka Boštjana Nachbarja prinesla najvišjo prednost 67:55. Vroče je postalo le v zadnji minuti, ko je sodnik pri izidu 81:74 dosodil namerno osebno napako Nachbarju. Matej Mamić je zgrešil oba prosta meta, saj bi lahko sicer Hrvati - po trojki Roka Leni Ukiča, ki je sledila - prišli le na minus dve.

Zadnjo tekmo bo Slovenija odigrala v nedeljo, ko bo z Litvo igrala za 5. mesto. To bo le tekma "za še lepši vtis" po zgodovinski uvrstitvi na svetovno prvenstvo 2006 in hkrati tudi na evropsko prvenstvo 2007, saj Slovencem ne bo treba igrati kvalifikacij. Dodajmo, da je na novinarski konferenci odstopil hrvaški selektor Neven Spahija.

Za mesta od 5 do 8:
SLOVENIJA
- Hrvaška 89:80 (19:27, 21:16, 18:8, 31:29)

Milič         1    Žižić       2

Semafor: 5:2, 5:6, 7:12, 11:17, 15:18, 15:23, 17:27, 25:27, 31:33, 38:33, 38:39, 40:45, 50:45, 54:47, 58:49, 62:55, 67:55, 68:60, 77:70, 81:77, 87:77.

Film tekme Slovenija - Hrvaška
Prva četrtina (19:27)
Začetna postava, v kateri so bili presenetljivo Čapin, Maravič in Lorbek, ni našla pravega ritma. Niti menjave niso pomagale. Igra nikakor ni stekla. Obramba si je privoščila kar 27 točk!

Druga četrtina (21:16)
Čapin s trojko (našo prvo) napove slovensko ofenzivo. Po nizu 8:0 je izid 25:27. Čapinova tretja trojka prinese vodstvo 34:33. Najvišja prednost: 38:33. V nadaljevanju Slovenci spet manj zbrani in Hrvaška ima ob odmoru prednost. Selektor Aleš Pipan meni, da sodniki sodijo v prid nasprotniku.

Tretja četrtina (18:8)
Nov juriš spet napove Čapinova trojka. Po delnem izidu 10:0 (Lorbek 5 točk) Slovenija povede 50:45 in kljub nizu zgrešenih trojk vztrajno veča prednost do 58:49.

Zadnja četrtina (31:29)
Ob odlični obrambi in skoku sta bili ključni ameriška trojka Nachbarja za 67:55 in Bečirovičeva za 71:60. Ob koncu je varno prednost s prostimi meti držal natančni Jaka Lakovič.