Codi Miller-McIntyre je v prvem polčasu zbral devet točk, vse v prvi četrtini. Foto: www.alesfevzer.com

Če Ljubljančani v uvodnih petih krogih Evropskega pokala niso niti enkrat okusili slasti zmage, so zdaj na zadnjih dveh tekmah ugnali vodilni ekipi v skupini C. Najprej so na gostovanju v Carigradu premagali Darušafako, tokrat je v Stožicah padel še Unics iz Kazana. Skupni imenovalec uspeha zeleno-belih na obeh tekmah: izdatno izboljšana igra v obrambi.

Mikael Hopkins je bil z 20 točkami najučinkovitejši posameznik Cedevite Olimpije, več kot polovico (11) jih je dosegel v tretji četrtini. Foto: www.alesfevzer.com

Zmaji so tokrat dobili uvodne tri četrtine, v zadnji so se gostje iz Kazana počasi, a vztrajno vračali, vendar so se gostitelji reševali z zadetimi prostimi meti. V zaključku tekme so varovanci Slavena Rimca ostali zbrani, niso delali veliko napak, odločilne točke je s trojko prispeval Jaka Blažič, zmago je 43 sekund pred koncem potrdil Maik Zirbes.

Miller-McIntyre neustavljiv v prvi četrtini
Ljubljančani so v prvi četrtini Rusom pokazali, da v Stožicah ne bodo lahek zalogaj. Blestel je predvsem Codi Miller-McIntyre, ki je ves čas vlekel voz svoje ekipe, dvakrat je zarezal skozi osrčje ruske obrambe in s polaganjem dosegel lahek koš, poskrbel je za prvo vodstvo zeleno-belih na tekmi (12:10), ki ga do konca četrtine niso izpustili iz rok. Edini minus prve četrtine sta bili osebni napaki, ki ju je storil prav Miller-McIntyre.

Strelski mrk Unicsa za +17 Cedevite Olimpije
Prav zaradi tega je 25-letni Američan drugi del prvega polčasa začel na klopi, kar pa se v igri Olimpije ni pretirano poznalo. Breme so na svoja ramena kolektivno prevzeli soigralci, po trojki Filipa Krušlina so zmaji prvič povedli s +10 (32:22), že v naslednjem napadu je po lepi samostojni akciji s polaganjem Mikael Hopkins trenerja Unicsa Dimitriosa Priftisa prisilil v minuto odmora. Ta Rusom ni pomagala, nikakor niso našli odgovora na odlično obrambo domače ekipe, ki je s košem Andrije Stipanovića pobegnila že na +17 (39:22). Šele po šestih minutah in 20 sekundah je novi točki za goste s prostima metoma dosegel Raymar Morgan. Sledilo je krajše obdobje nezbranosti ljubljanskih košarkarjev, do odmora se je moštvo iz Tatarstana pobralo, zaostanek je stopilo na deset točk (41:31).

Ko ni šlo, je žogo dobil Hopkins
Ljubljančani so se na začetku drugega polčasa mučili. Pravzaprav so vse stavili na mete za tri točke, ki nikakor niso uspeli. Na njihovo srečo je dvominutni strelski mrk prekinil Hopkins, ki je bil iz minute v minuto bolj razigran, dosegel je polovico Olimpijinih točk v tretji četrtini (11 od 22). Dobri dve minuti pred koncem četrtine in po trojki Ryana Boatrighta se je nad sojenjem sodnikov razbesnel gostujoči trener Priftis, ki si je za izbruh prislužil tehnični napaki in izključitev. Boatright je zadel prosta meta za 62:48, Rimčevi varovanci so v zadnjo četrtino vstopili s prednostjo 12 točk (63:51).

Sorodna novica Vsak dvoboj v Evropskem pokalu zadnji vlak v drugi del

Do zmage s prostimi meti
Rusi so zadnjo četrtino odprli silovito, razigral se je Jamaar Smith, ki je zadel tri zaporedne trojke (65:62). Zmaji so trčili ob obrambni zid, ki jim ga ni uspelo predreti, a ob tem se jim je ponudila priložnost za nabiranje točk s prostimi meti. Edo Murić, Blažič, Miller-McIntyre in Boatright so jih zadeli 10 od 11, Blažič je dobre tri minute pred koncem vendarle zadel še trojko za +12 (78:66). Vendar to ni bilo dovolj za miren zaključek, Smith je še naprej Olimpijini obrambi povzročal ogromno preglavic, po alley-oopu Alexa Tyusta jim je uspelo zaostanek stopiti na šest točk (78:72), a to je bilo tudi vse. Za morebitno vrnitev ali preobrat jim je zmanjkalo časa.

Cedevita Olimpija prvič v sezoni zmagala trikrat zapored

Evropski pokal, 7. krog

Trener Unicsa Dmitros Priftis med minuto odmora. Strateg, ki klub iz Kazana vodi od leta 2017, je bil tri minute in deset sekund pred koncem tretje četrtine izključen, potem ko se je razbesnel nad sojenjem sodniške trojke. Foto: www.alesfevzer.com