Najboljša strelca Slovenije sta bila Luka Dončić s 23 točkami in Mike Tobey, ki jih je zbral 12. Foto: www.alesfevzer.com

Reprezentanci sta se nazadnje srečali na olimpijskih igrah v Tokiu, kjer je bila v četrtfinalu boljša Slovenija z gladkih 94:70. Danes je zmaga zanesljivo pripadla Nemcem.

Aleksander sekulić ne more biti zadovoljen s predstavo svojih varovancev proti Nemčiji. Foto: www.alesfevzer.com

Najboljši strelec Slovencev, ki so bili brezidejni v napadu, je bil Luka Dončić s 23 točkami, vknjižil je še šest skokov in pet podaj. Zvezdnik Dallasa je v tretji četrtini zdrsnil in se prijel za desni gleženj, zato je za kratek čas moral na klop. Kljub njegovi vrnitvi pa Slovencem ni uspelo priti do preobrata, Nemci so bili preprosto boljši, in to v vseh statističnih elementih. V oči bodeta predvsem slaba slovenska obramba in še slabši skok (56:27). Nemci so bili odlični pri podajah (24:13), svoje soigralce je razigraval prvi strelec nemške izbrane vrste Dennis Schröder, ki je desetim podajam dodal še 17 točk. Nemci so zadeli 13 trojk, od tega jih je štiri zadel Andreas Obst.

Franz Wagner je bil s 16 točkami drugi strelec Nemcev. Foto: EPA

Prva četrtina: 11 točk Dončića
Selektor Slovenije Aleksandar Sekulić je najprej na parket poslal Alekseja Nikolića, Mika Tobeyja, Jako Blažiča, Vlatka Čančarja in Dončića. Ta je zadel prvi na tekmi, in sicer trojko (0:3). Dončić je zadel tudi drugo slovensko trojko za +6 (2:8). Najboljši slovenski igralec je s podajo lepo zaposlil Tobeyja, ki je zabil za +7 (6:13). Johannes Voigtmann in Andreas Obst sta zadela dve zaporedni nemški trojki za znižanje zaostanka (12:14). Pri metu za tri točke je bil Obst znova natančen (15:14), a je Dončić zadel za novo slovensko vodstvo (15:16). Ekipi sta se izmenjavali v minimalnem vodstvu, prvo četrtino pa je Slovenija sklenila s tremi točkami prednosti (17:20). Dončić je dosegel 11 točk.

Druga četrtina: Nemci odlični v skoku v napadu
Uvod druge četrtine je bil strelsko skromen na slovenski strani. V štirih minutah je za Slovenijo zadel samo Zoran Dragić, na drugi strani so Nemci s sedmimi točkami prevzeli vodstvo (24:22). Žiga Samar je poskrbel za drugi slovenski koš v tem delu igre (24:24). Nemci so odgovorili s serijo 5:0 (29:24) in si s skokom v napadu priigrali več priložnosti, ki so jih tudi izkoristili, vodstvo so povišali na +9 (33:24). Po minuti odmora, ki jo je vzel Sekulić, je Tobey zabil, Klemen Prepelič pa polagal za znižanje zaostanka (33:28). Čančar je s trojko postavil izid polčasa (33:31).

Tretja četrtina: Prvi koš Gorana Dragića
Nick Weiler-Babb je prispeval prve tri točke za Nemce v tretji četrtini (36:31). Vodstvo so povišali na +7 (40:33). Nikolić je po podaji Dončića zadel trojko (40:36). A Nemci so bili še naprej učinkoviti v napadu, vodstvo so podvojili (44:36) in Sekulić je moral posredovati z minuto odmora. Ta ni zadostovala, saj so Nemci po košu Jonasa Wohlfartha-Bottermanna prvič povedli z dvomestno prednostjo (46:36). Dennis Schröder je izigral slovensko obrambo, polagal je za +12 (48:36). Slabe slovenske minute in dobre nemške so se nadaljevale, Nemci so vodili že za 15 točk (55:40). Niels Giffey je zadel za +16 (57:41). Dončić je s trojko prekinil nemški nalet (59:44). Giffey je do konca tretje četrtine zabil, Goran Dragić pa je zadel sploh prvič na tekmi ob koncu tretje četrtine (61:46).

Četrta četrtina: Schröder vodil Nemce k zmagi
Goran Dragić je zadel prvi slovenski koš v zadnji četrtini (61:48). Nemci so še naprej ohranjali prednost (64:48), Johannes Voigtmann pa je zadel osmo nemško trojko (67:50). Dončić je atraktivno zabil v nadaljevanju (67:54). Edo Murić je dosegel prvo svojo trojko (69:57), nato je zadel dva prosta meta (71:59). Pri Nemcih je bil učinkovit Schröder, ki je polagal in zadel še prosti met, ko je bila nad njim storjena osebna napaka (74:59). Trojko je zadel tudi Franz Wagner (77:61). Pri Slovencih je bil pri metu za tri točke uspešen Prepelič (77:64). Schröder je zadel dve zaporedni trojki za + 17 Nemčije (83:64). Voigtmann je zadel še eno trojko (86:69).

Sekulić: Ena slabših tekem
Aleksander Sekulić, selektor Slovenije: "Težak poraz, sploh na zadnji tekmi pred evropskim prvenstvom. Veliko ni delovalo, sploh energija. Predvsem bode v oči skok, saj so imeli Nemci skoraj še enkrat več skokov od nas. Kar obupali smo, medtem ko so Nemci igrali zelo fizično, na meji osebne napake, mi pa se nismo odzvali. Bolj smo se pogovarjali s sodniki kot ukvarjali z našo igro, kar nas je na koncu tudi stalo. Preprosto je bila ta tekma ena slabših, moramo potegniti črto in se nekaj naučiti. Na vsaki tekmi moramo dati maksimum ne glede na nasprotnika."

Goran Dragić, kapetan Slovenije: "Čestitke Nemčiji. Bili so bolj fizični in odlično so igrali. Imeli so veliko točk iz drugega napada. Odlično so skakali v napadu, mi pa smo zbrali le štiri skoke. Preveč smo se pogovarjali s sodniki. Tekma je bila fizična, a to ni izgovor. Ni bila naša tekma. Iz tega poraza se lahko nekaj naučimo, to se ne sme več zgoditi."

Gordon Herbert je lahko zadovoljen s predstavo svojih varovancev. Foto: EPA

Nadaljuje se boj za SP
Slovenija ima po osmih nastopih v kvalifikacijah za prvenstvo, ki bo prihodnje poletje v Aziji, pet zmag. Za uvrstitev na SP na preostalih štirih tekmah drugega dela kvalifikacij potrebuje še vsaj dve zmagi.

Generalka pred EuroBasketom ni uspela
Za Sekulića je kvalifikacijska tekma v Münchnu predstavljala zadnji test pred začetkom EP-ja, ki ga Slovenija začenja v četrtek ob 17.15 s tekmo proti Litvi. Po današnji tekmi bo Sekulić določil dvanajsterico igralcev, ki bodo zastopali barve Slovenije na evropskem prvenstvu v Nemčiji.

Tekma z gostitelji EP-ja je imela tako še posebno težo, hkrati pa se bosta Nemčija in Slovenija čez 10 dni še enkrat soočili v skupinskem delu evropskega prvenstva v Kölnu.

Najslabša predstava slovenskih košarkarjev v zadnjih dveh letih

KVALIFIKACIJE ZA SP 2023, skupina J:

NEMČIJA – SLOVENIJA
90:71 (17:20, 16:11, 28:15, 29:25)
Schröder 17 (4/9 za dve, 2/6 za tri) in 10 podaj, F. Wagner 16, Obst 13 (4/7 za tri), Voigtmann 11 in 14 skokov, Thiemann 8, Giffey 7, Sengfelder 6, Weiler-Babb, Lo in Wolfarth-Bottermann po 4; Dončić 23 (4/9 za dve, 3/7 za tri), 6 skokov in 5 podaj, Tobey 12 (6/8 za dve), G. Dragić 9 (4/9 za dve, 0/3 za tri), Murić 7, Nikolić 6, Prepelič 5, Čančar 3, Blažič, Samar in Z. Dragić po 2.

68:76 (21:23, 15:24, 18:10, 14:19)
Kotsar 14, Kriisa 13; Salin 20 (5/10 za tri), Markkanen 18.

IZRAEL - ŠVEDSKA
83:95 (23:24, 15:28, 22:18, 23:25)
Madar 27, Avdija in Sorkin po 13; Borg 20, Pantzar 18, Birgander 16.