Ivan Perišić, Handanovićev soigralec pri Interju, je kronal hrabro predstavo hrvaške reprezentance, ki zdaj čaka nasprotnika v osmini finala. Foto: Reuters

Dokazali smo, kaj lahko naredimo proti najboljši reprezentanci na svetu. Potrpežljivo smo čakali svoje priložnosti in si zaslužili zmago. Vidi se, da smo močna in borbena reprezentanca, metali smo se na glavo!

Ivan Rakitić
Nikola Kalinić
Nikola Kalinić je dosegel že šesti zadetek na zadnjih sedmih reprezentančnih tekmah, potem ko je unovčil podajo Perišića z leve strani. Foto: Reuters
Hrvaški navijači niso povzročali neredov. Foto: EPA

Junak obračuna v Bordeauxu je bil tudi Danijel Subašić, ki je ubranil enajstmetrovko Sergiu Ramosu. Hrvaška je tako osvojila prvo mesto v predtekmovalni skupini D, Španija pa drugo. Morda bodo branilci naslova še obžalovali, ker so drugi polčas odigrala precej ležerno, saj jih v osmini finala v ponedeljek čaka vedno neugodna Italija, kar bo ponovitev finala z EP-ja 2012.

Moratov tretji gol na EP-ju 2016
Začetek tekme ni kazal na tak razplet. Španci so se v sedmi minuti sprehodili pred hrvaški gol, akcijo je začel Sergio Busquets, po nekaj hitrih podajah (zadnjo je prispeval Cesc Fabregas) pa jo je učinkovito končal Alvaro Morata, kar je bil njegov tretji gol na letošnjem prvenstvu.

Kalinić se je odlično znašel pred golom
Hrvaška se je hitro pobrala. Po veliki napaki Davida De Gee je Ivan Rakitić v 12. minuti zatresel prečko. Španija je imela pričakovano večjo posest žoge (57:43), v podajah je bilo v prvem polčasu kar 326:157, a tik pred odmorom je Hrvaška vendarle izenačila. Perišić je podal z levega krila, Nikola Kalinić pa se je odlično znašel in z zunanjim delom stopala dosegel že šesti zadetek na zadnjih sedmih reprezentančnih tekmah.

Subašić ubranil 11-metrovko
V drugem polčasu nizozemski sodnik Bjorn Kuipers ni dosodil enajstmetrovke po domnevnem prekršku nad Markom Pjaco, je pa zapiskal v 72. minuti, čeprav Šime Vrsaljka ni nepravilno oviral Davida Silve. Z bele točke je streljal Sergio Ramos, vratar Subašić pa se je izkazal z obrambo. Ko je kazalo, da se bosta ekipi zadovoljili z remijem, je po protinapadu Perišić šokiral Španijo (ta poraza na EP-jih ni poznala že od leta 2004) za eno največjih zmag v zgodovini hrvaške nogometne reprezentance.

Šlo je tudi brez Modrića
V hrvaški reprezentanci je zaradi poškodbe manjkal ideolog igre Luka Modrić (v prvih minutah se je zdelo, da bodo Hrvatje brez njega obsojeni na neuspeh), prav tako na igrišče ni prišel napadalec Mario Mandžukić, so pa priložnost od prve minute dobili nadarjeni Tin Jedvaj, Marko Rog in Marko Pjaca. Selektor Ante Čačić se je tako odločil za postavo, ki najbrž niti na treningu ni igrala skupaj, medtem ko so Španci začeli v bolj kot ne najmočnejši enajsterici. Oči so bile zaradi izgredov na tekmi Hrvaška - Češka uprte tudi na tribune. Tokrat kljub nekaterim grožnjam ni bilo neredov.