Dončić je imel šov v zadnji četrtini. Tekmo si je ogledalo veliko slovenskih navijačev, ki bodo v Teksasu ostali vse do srede, ko je na sporedu srečanje z Miamijem. Foto: Reuters

Najboljši strelec tekme v American Airlines Centru Damian Lillard (30 točk, 6/11 za tri) je nanizal 16 zaporednih točk v tretji četrtini in deset minut pred koncem je bil Portland blizu zmage po košu Rodneyja Hooda (81:96). Naslednji koš iz igre so gostje dosegli šele 34 sekund pred koncem. Dallas je končal srečanje z delnim izidom 21:5. V zadnji akciji na tekmi je Lillard zgrešil met za zmago.

Dončić igral celotno zadnjo četrtino
Dončić je bil na parketu 38 minut, igral je celotno zadnjo četrtino. Približal se je dvojnemu dvojčku (28 točk, 9 skokov in 6 podaj). Najboljši slovenski športnik preteklega leta je zrežiral preobrat, ko so Mavericksi nanizali 14 zaporednih točk.

Začel je s prodorom, nato pa je zadel še dve trojki. Dve minuti in pol pred zadnjim piskom sirene je poskrbel za prvo vodstvo Dallasa od konca prve četrtine (99:97). Lillard je izenačil z dvema prostima metoma, vendar je Dončić takoj odgovoril s polaganjem. Po prekršku Maurica Harklessa je dodal še prosti met za 102:99 minuto in pol pred koncem.

Zadnja dva meta iz težkega položaja je Ljubljančan zgrešil, a je Portland dosegel le še dve točki, CJ McCollum je 34 sekund pred koncem postavil končni izid. Trener gostov Terry Stotts presenetljivo ni vzel minute odmora za zadnji napad, ko so imeli gostje devet sekund za uigrano akcijo. Lillard je prišel do meta po prodoru, a ni bil natančen.

Dallas ima po zaslugi Dončića tudi v novi podobi še vedno možnosti za preboj med osmerico na Zahodu. Foto: Reuters

Prvi polčas začel z zabijanjem, končal s trojko
Začetna peterka Dallasa je po številnih menjavah popolnoma premešana. Poleg Dončića so začeli Jalen Brunson, Tim Hardaway Jr., Dorian Finney Smith in Maxi Kleber. Dončić je že po minuti igre silovito zabil, potem ko je z leve strani švignil mimo Jusufa Nurkića. V uvodni četrtini se nobena ekipa ni uspela odlepiti in po 12 minutah so imeli gostitelji minimalno prednost (25:24).

Ponavadi se ne odločim, da bi Luka igral celotno zadnjo četrtino. Ko smo se vrnili po zaostanku 15 točk, je bil pravi trenutek. Samo z njim smo imeli možnost za zmago.

Rick Carlisle

V prvih petih minutah druge četrtine je Dallas dosegel le točko in Blazersi so z delnim izidom 14:1 prevzeli nadzor nad srečanje (26:39). Dončić je pol minute pred odmorom s trojko po koraku nazaj malce znižal zaostanek. Portland je imel po prvem polčasu deset točk naskoka (47:57).

Simultanka Lillarda v tretji četrtini
Harrdaway se je razigral v tretji četrtini in gostitelji so uspeli izenačiti na 67:67. Zakjuček tretjega dela igre je minil v simultanki Lillarda, ki je nanizal 16 zaporednih točk v zadnjih treh minutah in pol. Zadel je štiri trojke in Portland si je priigral lepo prednost (78:92). Hood je na začetku zadnje četrtine še povišal prednost gostov (81:96), nato pa so Blazersi popolnoma popustili in Dallas je prišel do 26. zmage v sezoni.

Damian Lillard je blestel v tretji četrtini, ko je dosegel kar 21 točk, v ključnih trenutkih pa je edini točki dosegel s prostih metov. Foto: Reuters

Stotts: Nepravilne odločitve v ključnih trenutkih
"Zgrešili smo nekaj odprtih metrov, izgubili smo nekaj žog in sprejeli kopico nepravilnih odločitev v ključnih trenutkih tekme. Igralci Dallasa si zaslužijo pohvale, v zadnji četrtini so igrali z veliko energije," je pojasnil trener gostov Stotts.

Mavricksi so sredi zelo zahtevnega razporeda tekem, saj jih že v ponedeljek čaka gostovanje v Houstonu.

Sixersi nadigrali Lakerse
Philadelphia je odpravila LA Lakarse s 143:120. Joel Embiid je bil neustavljiv, prispeval je 37 točk in 14 skokov. Tudi Tobias Harris se je hitro vklopil v ekipo po prihodu iz Clippersov, dosegel je 22 točk. Kyle Kuzma je blestel v uvodni četrtini, ko je nanizal kar 23 točk in Jezerniki so imeli po 12 minutah točko naskoka (39:40). Sixersi so z delnim izidom 19:6 končali prvi polčas in odšli na odmor z devetimi točkami prednosti (76:67)

V drugem polčasu so gostitelji le še poviševali prednost, obramba Lakersov je bila zelo slaba. LeBron James se je približal trojnemu dvojčku (18 točk, 10 skokov in 9 podaj), vendar je bila klop gostov slaba. Tekmo si je ogledal tudi predsednik upravnega odbora Magic Johnson, ki ni bil zadovoljen s predstavo. Navijači Philadelphie so vzklikali "Kobe je boljši!" vsakič, ko je James zgrešil met.

V Wellsu Fargo Centru so se srečali Magic Johnson, Allen Iverson, lastnik zmagovalcev Super Bowla New England Patriotsov Robert Kraft in solastnik Sixersov Michael Rubin. Foto: Reuters

Magic ostal brez Davisa, pot do končnice bo trnova
"Seveda smo želeli pripeljati Davisa in naši načrti ostajajo enaki tudi poleti. Veliko vrhunskih košarkarjev bo prostih in vsekakor želimo dobiti enega izmed njih. Zdaj gremo naprej, v četrtek so fantje v Bostonu prikazali imenitno predstavo. Naš cilj je seveda končnica. Vsi bomo delali za isti cilj, " je poudaril Johnson, ki bi si želel v svoji ekipi imeti tudi Bena Simmonsa.

Lakersi so na skromnem desetem mestu na Zahodu (28 zmag in 28 porazov).

Cousins s prostima metoma rešil prvake
Presenetljivo napeta tekma je bil tudi v Oracle Areni, kjer je Golden State premagal Miami s 120:118. Prvaki so povedli s 6:5, potem pa skoraj pet minut niso dosegli niti točke. Vročica je nanizala 19 točk in imela po prvi četrtini še 10 točk naskoka (24:34).

Bojevniki so nato prišli do preobrata, a so znova popustili. Josh Richardson (37 točk) je z zabijanjem poskrbel za vodstvo gostov 51 sekund pred koncem (115:118). Kevin Durant (39 točk) je s trojko izenačil, odločil pa je DeMarcus Cousins s prostimi metoma pet sekund pred koncem. V zadnjem napadu je Dion Waiters zgrešil trojko, Ben Adebayo pa odbite žoge ni uspel potisniti skozi obroč.

Nedeljske tekme:
DALLAS - PORTLAND 102:101
Dončić 28 (9/20 iz igre, 4/10 za tri, prosti meti 6/8), 9 skokov in 6 podaj) v 38 minutah, Hardaway Jr. 24, Powell 13, Finney Smith 11 in 6 skokov, Kleber 9, Burke 8, Brunson 5, Nowitzki 3, Harris 1; Lillard 30 (10/23 iz igre, 6/11 za tri), Nurkić 18 (9/11 iz igre) in 10 skokov, McCollum 14, Layman 9, Hood 8, Collins 7, Harkless 5, Se. Curry 4, Aminu, Leonard in Turner po 2.

PHILADELPHIA - LA LAKERS 143:120
Embiid 37 (12/16 iz igre) in 14 skokov, Harris 22 (3/5 za tri), Redick 21; Kuzma 39 (14/21 iz igre, 5/8 za tri), McGee 21 (10/15 iz igre) in 13 skokov, Ingram 19, James 18 (8/16 za tri), 10