Mikaela Shiffrin je s številko 13 dosegla novo zmago za svetovni pokal. Z dvema uspehoma v Bolgariji je utrdila skupno vodstvo, čeprav je Petra Vlhova tudi v hitrih disciplinah prikazala zelo konkurenčne vožnje. Foto: AP

Med 47 nastopajočimi na progi Marca Giradellija je bila znova samo ena Slovenka Ilka Štuhec. Po 18. in 19. mestu na obeh smukih, ki sta bila precej bolj superveleslalomska kot čisto smukaška, je imela 29-letna Mariborčanka nizka pričakovanja.

Ilka Štuhec. Foto: EPA

Nova skromna vožnja Štuhčeve
S številko 8 je Štuhčeva v nasprotju s smuki veliko izgubila že v zgornjem delu in do cilja 1730 m dolge proge s 40 vratci se je zaostanek samo še povečeval. V cilju je Ilka Štuhec za takrat vodilno Marto Bassino zaostala 2,38 sekunde in prevzela zadnje mesto, tekmo pa končala na 20. mestu. Iz Bolgarije svetovna smukaška prvakinja odhaja z 18., 19. in 20. mestom.

Bleda predstava Ilke Štuhec v Banskem
Izjava Ilke Štuhec po superveleslalomu v Banskem

Na polovici sezone utrdila vodstvo
Po sobotni trojni zmagi Italijank na drugem smuku se je na vrh vrnila petkova zmagovalka – Mikaela Shiffrin. S hitro vožnjo brez napak je za 29 stotink prehitela Marto Bassino, čas Američanke pa je bil nato nedosegljiv za vse preostale smučarke. 24-letnica iz Vaila je dosegla 66. zmago v svetovnem pokalu, sicer šele četrto superveleslalomsko. Z uspehom v gorovju Pirin je Shiffrinova tudi prevzela vodstvo v seštevku discipline.

V treh dneh tekmovanj v Banskem je Shiffrinova osvojila kar 250 točk in ima po polovici izpeljanih ženskih tekem, 21 od 40, na vrhu razpredelnice 1225 točk. Italijanka Federica Brignone, ki je danes odstopila, na drugem mestu zaostaja 370 točk, danes šesta Slovakinja Petra Vlhova na tretjem mestu pa 395 točk.

Zmagovalni oder zaokrožila Lara Gut
Marta Bassino je v Banskem prvič stopila na zmagovalni oder v hitrih disciplinah: v soboto v smuku, v nedeljo še v superveleslalomu. Tretje mesto je izid zime za Švicarko Laro Gut-Behrami, ki se ji je končno posrečila vožnja brez večjih napak. Nazadnje je švicarska smučarska zvezdnica na odru stala natanko pred letom dni, ko je bila tretja v Garmischu.

Niz odstopov Italijank
Še najbližje po vmesnih časih ji je bila Federica Brignone, že druga in tretja v Banskem, a si je v spodnjem delu privoščila napako in zdrsnila. Skupaj so odstopile kar tri Italijanke, s čimer niso ponovile petkovega in sobotnega smukaškega uspeha, ko so zbrale kar šest uvrstitev v prvo peterico – v soboto so zasedle prav vsa tri mesta na zmagovalnem odru.

Ženska karavana se bo po Banskem preselila na olimpijsko progo nad Sočijem v Rozo Hutor, kjer bosta 1. in 2. februarja na sporedu smuk in superveleslalom.