LeBron James je dosegel odločilni koš pol minute pred koncem. Lakersi so bili zelo motivirani, saj so v Bostonu doživeli najhujši poraz sezone. Celticsi so 20. januarja ugnali večne tekmece s 139:107. Foto: AP

Tekma v Staples Centru je bila ob zelo nenavadni uri (ob 12.30 po lokalnem času v Kaliforniji). V dvorani so bile tudi številne legende, ki so spisale nepozabne zgodbe največjega rivalstva Lige NBA vseh časov.

Russell zablestel v dresu Kobeja
Največji med njimi Bill Russell je imel oblečen dres Lakersov s številko 24 v spomin na Kobeja Bryanta, ki je umrl v helikopterski nesreči pred štirimi tedni. Izjemna gesta legendarnega centra Celticsov, ki je navijačem Lakersov povzročal nočne more. Lakersi imajo 16 šampionskih praporjev pod stropom dvorane na ulici Figueroa, v TD Gardnu pa visi kar 17 praporjev.

Zvezdnik Kemba Walker je sedel na klopi v obleki, saj ima otečeno levo koleno in mora počivati. Poškodba ni resna, zdravniki pa so priporočili, da tudi na naslednjih tekmah še ne stopi na parket.

Predstavo kariere je uprizoril Jayson Tatum. 21-letnik je dosegel kar 41 točk. Celotna prva peterka Bostona je bila dvoštevilčna. Pri Lakersih je blestel dinamični duet LeBron James-Anthony Davis. Novi kralj Staples Centra je prispeval 29 točk, 9 podaj in 8 skokov, dosegel pa je odločilni koš za 111:110. Davis je zbral 32 točk in 13 skokov.

Po treh četrtinah izid izenačen
Jezerniki so začeli odločno in že po štirih minutah so si priigrali devet točk naskoka po trojki Jamesa (12:3). Po 12 minutah so vodili z 28:19. V drugi četrtini se je razigral Tatum, ki je prispeval 18 točk. Celticsi so ujeli priključek (56:54).

Daniel Theis in Marcus Smart sta odprla drugi polčas s trojkama. Sredi tretje četrtine si je Boston priigral sedem točk naskoka (72:79). Davis je zrežiral vrnitev Lakersov in po 36 minutah je bil izid poravnan (87:87).

James unovčil dolgo prekinitev in dosegel spektakularen koš
Nobena ekipa se ni uspela odlepiti in na vrsti je bila napeta končnica. Tri minute pred koncem je sijajni Tatum izenačil na 105:105. Davis je zadel trojko z leve strani, a je odgovoril Jaylen Brown z desnega kota minuto in 17 sekund pred koncem (108:110). James je zgrešil drugi prosti met, a se je Marcus Smart zadnji dotaknil žoge. Sodniki so nekaj minut pregledovali posnetek 37 sekund pred koncem. Trener Frank Vogel je narisal akcijo za Jamesa, ki je zadel izjemen koš z desne strani prek iztegnjene roke Browna. Poteza tekme za vodstvo Jezernikov s 111:110.

Jayson Tatum je z 41 točkami izenačil rekord kariere. 21-letnik je zabesletl na veliki sceni in Boston lahko okoli njega zgradi močno ekipo. Foto: AP

Dve napaki Tatuma v končnici
Boston je seveda stavil na Tatuma, ki mu je žoga 37 sekund pred koncem ušla v avt. Trener Brad Stevens je izgubil živce, saj je želel osebno napako, Kentavious Caldwell-Pope je malce odrinil Tatuma, ki je zletel prek stranske črte. Prejel je tehnično napako, vendar Davis ni zadel prostega meta. Gostje so morali narediti osebno napako nad Davisom, ki je nato zadel dva prosta meta za 113:110.

Ostalo je le še 12 sekund in Stevens je vzel zadnjo minuto odmora. Lakersi so seveda takoj naredili osebno napako in Grant Williams je znižal na 113:112. Davis je nato 6,7 sekunde pred koncem zgrešil drugi prosti met. Celticsi so začeli zadnjo akcijo izpod svojega koša, žogo so spravili do Tatuma, ki je odrinil Caldwell-Popa v obraz, nato pa zgrešil met ob sireni. Sodniki so vrnili osem desetink na uro in James je le še vrgel žogo proti košu Bostona ob pisku sirene. Veliko veselje v Staples Centru, saj je vsaka zmaga nad večnimi tekmeci še posebej sladka.

James: Jabbar mi je v soboto dejal, da moramo zmagati
"Tatum nas je skoraj ubil. V zadnji akciji na tekmi smo ga skušali podvojiti. Trener Vogel je predvidel akcijo zame po tisti daljši prekinitvi in uspelo mi je zadeti prek Browna. Zelo sem bil samozavesten. V soboto sem srečal Kareema Abdul-Jabbarja na treningu. Povedal mi je, da moramo zmagati, saj je to največje rivalstvo vseh časov. Njemu ta zmaga še posebej veliko pomeni in zares smo se potrudili. Najbolj sem bil vesel, ko sem videl Billa Russella v dresu Kobeja. Prelepo popoldne v Los Angelesu," je bil navdušen 35-letni James.

Lakersi, ki so zadnji naslov prvaka osvojili pred desetimi leti prav proti Celticsom (4:3 v zmagah; MVP finala je bil Kobe Bryant), so nanizali pet zmag zapored in so na vrhu Zahoda s 43 zmagami in 12 porazi.

Prvaki že do odmora povozili Indiano
Toronto je v izjemni formi v zadnjem mesecu in pol. Raptorsi so povozili Indiano s 127:81 za 17. zmago na zadnjih 18 tekmah. Že ob odmoru so bili Pacersi v izgubljenem položaju (63:32).

V torek v Toronto prihaja Milwaukee. To bo prva izmed treh tekem najboljših ekip Vzhoda v naslednjih petih tednih.