Najboljši strelec Lige NBA Luka Dončić je dosegel drugi zaporedni trojni dvojček. Dallas je ena najboljših ekip v napadu, obramba pa je zelo slaba in v zadnjem mesecu in pol rednega dela bo treba še precej stvari popraviti. Foto: AP

Celticsi imajo v vitrini 17 lovorik Larryja O'Briena, a v zadnjih 38 letih so osvojili le eno (2008). Sestavili so izjemno ekipo, imajo udarno prvo peterko in trener Joe Mazzulla je lahko navdušen nad potekom sezone. S 47 zmagami in le 12 porazi so zanesljivo na prvem mestu Vzhoda.

Jayson Tatum je zlahka dosegal točke proti izjemno slabi obrambi Mavericksov. Foto: AP

Celticsi dobili vse četrtine
Jayson Tatum, ki je eden izmed vročih kandidatov za MVP-ja rednega dela, je dosegel 32 točk. Zadel je pet trojk iz devetih poskusov. Jaylen Brown je prispeval 25 točk, Kristaps Porzingis pa je proti nekdanjim soigralcem zbral 24 točk. Kar sedem košarkarjev Bostona je preseglo 10 točk.

Gostitelji so dobili vse četrtine, zadnjo pa kar s 36:20. Zbrali so več skokov (47:42) in podaj (32:20). Odlično so metali za tri točke (21/43) in zadeli vseh 13 prostih metov.

Slaba obramba in 25 zgrešenih trojk Dallasa
Obramba Mavericksov je bila znova izjemno slaba, v napadu pa Dončić ni imel veliko razigranih soigralcev. Kyrie Irving je imel zelo slab strelski večer (19 točk, 9/23 iz igre, 1/7 za tri), P. J. Washington je dosegel 19 točk, Dereck Lively pa 15 z zabijanji ali polaganji. Dallas je zelo slabo metal izza črte (9/34).

Grafiko zagotavlja sofascore.com
Kristaps Porzingis je 13 od 24 točk dosegel že v uvodni četrtini, ko je zadel tri trojke. Foto: AP

16 točk Dončića v uvodni četrtini
19.156 gledalcev se je zbralo v TD Gardnu, vzdušje je bilo imenitno že ob predstavitvi igralcev. Dončić si je že po petih minutah nabral dve osebni napaki, zato je že sredi uvodne četrtine odšel na klop. Počival je le tri minute in pol. V prvi četrtini je dosegel 16 točk, Boston pa je imel šest točk naskoka (38:32).

Porzingis je sredi druge četrtine zadel že četrto trojko, Celticsi so povedli s 60:48. Mavericksom je s 23 točkami Dončića do odmora uspelo znižati (66:59).

Mavericksi so se približali na dve točki zaostanka
Washington, ki je prišel v Dallas ob koncu prestopnega roka iz Charlotta, je na začetku tretje četrtine zadel tri trojke in Dallas se je nevarno približal (79:77). Brown in Tatum sta takoj odgovorila z metoma izza črte (87:79) in Kidd je moral vzeti minuto odmora. Celticsi so tretjo četrtino zaključili z delnim izidom 15:0. Prednost je narasla na 12 točk (102:90).

Boston s serijo trojk močno povišal prednost
Zadnjo četrtino so gostitelji začeli udarno. Žoga je hitro krožila in Mavericksi so bili vseskozi v težavah. Brown, Derrick White in Payton Pritchard so zadeli za tri točke in sedem minut pred koncem so bili Mavericksi v izgubljenem položaju (117:96). Kidd je pustil nosilce igre na parketu, a prednost Bostona je le še naraščala. Ko je Al Horford zadel trojko štiri minute pred koncem za 127:103, se je trener Dallasa le odločil, da v igro pošlje rezerviste.

Payton Pritchard je dosegel 10 točk v 16 minutah. Foto: AP

Tatum zadovoljen z napredkom v letošnji sezoni
"Zelo smo napredovali v tej sezoni. Imamo veliko različnih igralcev, ki lahko dosegajo točke. Včasih sem v vlogi podajalca, pa potem v naslednji četrtini prevzamem glavno vlogo v napadu," je povedal Tatum, ki je 22-krat v letošnji sezoni presegel 30 točk.

Dončić: Celticsi nimajo slabih točk
"Težko je premagati Boston, če je 21-krat natančen za tri točke. Imajo veliko nevarnih strelcev z razdalje in težko jih je ustaviti. To je ekipa, ki nima slabih točk. Mislim, da smo igrali tri četrtine zelo dobro proti najboljši ekipi lige. Porzingis je velika okrepitev za Boston. Pozdravila sva se in povedal mi je, da je zelo srečen v Bostonu," je na novinarski konferenci poudaril Dončić.

Kidd: Proti Bostonu si ne smeš privoščiti kriznih minut
"Dolgo smo bili blizu. Proti Bostonu si ne smeš privoščiti kriznih minut. V zadnji četrtini so hitro ušli, tudi v obrambi smo popustili. Kaznovali so nas s serijo trojk. Mislim, da imamo dovolj talentirano ekipo, ki se lahko meri tudi z najboljšimi v Ligi NBA. Nismo dovolj konstantni, preveč nihanj je v igri," je na novinarski konferenci povedal trener Dallasa Kidd.

"Ko smo se približali, ni bilo nobene panike pri Bostonu. Imajo vsaj pet odličnih strelcev, posamezniki niso v ospredju, žoga hitro kroži in znajo poiskati prostega strelca," je dodal Kidd, ki je zaskrbljen, ker je tekma proti Philadelphii že v nedeljo ob 12.00 po krajevnem času (ob 19.00 po slovenskem času).

Ostrostrelec Malik Monk je bil junak napetega večera v Target Centru. Foto: AP

Monk zagotovil Sacramentu zmago v podaljšku v Target Centru
Minnesota, ki vodi na Zahodu, je v Target Centru izgubila proti Sacramentu s 120:124 po podaljšku. Malik Monk je 35 od 39 točk dosegel v drugem polčasu in podaljšku, ko je zadel dve ključni trojki.

Jaden McDaniels je bil najboljši strelec Volkov. Anthony Edwards je v prvem polčasu dosegel 11 točk, v nadaljevanju pa ni več igral in to se je zelo poznalo.

Andetokumbo nasul 46 točk v Chicagu
Chicago je izgubil proti Milwaukeeju s 97:113. Janis Andetokumbo je dominiral v United Centru s 46 točkami in 16 skoki. To je bila peta zaporedna zmaga Bucksov, ki so se utrdili na drugem mestu Vzhoda. Trener Doc Rivers ima končno pozitivno bilanco (8 zmag in 7 porazov), potem ko je zamenjal Adriana Griffina.

Na začetku zadnje četrtine so se Biki približali na 76:84, nato pa je Milwaukee z delnim izidom 17:0 potrdil zmago.

Tekme 1. marca:
BOSTON – DALLAS
138:110 (38:32, 28:27, 36:31, 36:20)
Tatum 32 (10/19 iz igre, 5/9 za tri) in 8 skokov, Brown 25 (11/20 iz igre, 2/5 za tri), Porzingis 24 (8/14 iz igre, 4/8 za tri), White 13 (3/6 za tri), Horford 12, Holiday 11 (3/3 za tri), Pritchard 10, Tillman 6, Brissett 3, Springer 2; Dončić 37 (14/25 iz igre, 3/9 za tri, prosti meti 6/8), 12 skokov in 11 podaj v 37 minutah, Irving 19 (9/23 iz igre, 1/7 za tri), Washington 17 (3/9 za tri), Lively 15 (7/7 iz igre), Hardaway 10 (2/4 za tri), Exum 4, Hardy, Green in Prosper po 2, Kleber in Jones jr. po 1.

DETROIT – CLEVELAND 100:110
Cunningham 21 (6/19 iz igre, 2/8 za tri) in 10 podaj, Ivey 18, Stewart 16 (4/7 za tri) in 9 skokov; Garland 29 (8/12 za tri), Mobley 22 in 17 skokov, Strus 14, Mitchell ni igral.

PHILADELPHIA – CHARLOTTE 121:114
Maxey 33 (11/29 iz igre, 5/10 za tri), Harris 31 (13/19 iz igre, 5/8 za tri) in 12 skokov, Lowry 15 (3/6 za tri) in 10 podaj, Hield 13; Bridges 27 (5/7 za tri) in 11 skokov, Richards 19 (8/9 iz igre), Bertans 14 (4/10 za tri).

TORONTO – GOLDEN STATE 105:120
Barrett 23 (9/16 iz igre), Olynyk 16 in 10 skokov, Quickley 12 (3/11 za tri) in 11 podaj; Curry 25 (9/22 iz igre, 7/15 za tri), Kuminga 24, Moody 17, Thompson 14 (5/13 iz igre, 4/9 za tri), Paul 13 (3/6 za tri).

MEMPHIS - PORTLAND 92:122
LaRavia 21 (3/7 za tri), Stevens 19, GG Jackson 11; Walker (10 skokov) in Banton (3/5 za tri) po 19, Reath 18.

MINNESOTA – SACRAMENTO * 120:124
McDaniels 26 (5/7 za tri), Towns 19 (7/17 iz igre), Reid 18, Gobert 16 in 16 skokov; Monk 39 (16/29 iz igre, 5/8 za tri), Sabonis 21 (7/14 iz igre), 15 skokov in 8 podaj, K. Murray 17, Fox ni igral.