Kitajci so se v prvem polčasu dobro upirali Američanom. Foto: Reuters
Konstantinos Tsartsaris se je takole boril s Paujem Gasolom. Foto: Reuters
Lina Kleiza
Veselje Linasa Kleize po zmagovitem košu proti Argentini. Foto: EPA
Košarkarska poslastica Litvi

Svetovni prvaki so levji delež k prvi zmagi v Pekingu naredili v tretji četrtini. Po delnem nizu 13:0 in prostih metih prvega španskega zvezdnika Pauja Gasola je bilo 50:31.

Grki se niso več resneje približali. Najboljši strelec pri zmagovalcih je bil Rudy Fernandez s 16 točkami. Prvi zmagi sta dosegli tudi Rusija in Nemčija.

Litovcem zmago prinesel Kleiza
Litva je v poslastici skupine A v izenačenem obračunu ugnala Argentino (79:75). Slednja je zaostajala že za 12 točk v zadnji četrtini (65:53), a izenačila po košu Luisa Scolaja na 75. Zmagovito trojko je dve sekundi pred koncem zadel Linas Kleiza.

Ming takoj navdušil navijače
ZDA, ki so se v Atenah krepko opekli in po treh porazih osvojili bron, so za začetek Kitajce premagali s 101:70. Natančen kitajski met za tri točke je Američanom v prvem polčasu delal velike težave. Jao Ming je že ob prvem metu navdušil navijače in zadel izza črte, da bo kraljeval pod košem, je pokazal z atraktivno blokado Kobeju Bryantu. Izid je bil zadnjič izenačen pri 29:29, nato so izkušeni NBA-zvezdniki le začeli večati prednost.

Hrvati zaustavili Boguta, met za tri 75 %
Hrvaška je olimpijski turnir začela s prepričljivo zmago proti Avstraliji. Varovanci Jasmina Repeše so že ob polčasu vodili za 16. Najučinkovitejša sta bila Nikša Prkačin in Marko Banić s po 16 točkami. NBA zvezdnik Andrew Bogut, ki ima hrvaške korenine, jih je dosegel le 10. Hrvaška je trojke metala kar 12/16.