Foto:
Foto:
Kobe Bryant
Kobe Bryant: igralec, ki lahko premaga še tako žilavo obrambo. V zadnjih letih se je pri LA Lakersih povsem navadil tudi vloge vodje moštva in mentorja. Foto: Reuters
Pau Gasol
Pau Gasol bo podobno kot Bryant pri Američanih ključen košarkar pri Španiji, ki se je na letošnje igre podala z novim trenerjem. Uspešnega Pepuja Hernandeza je zamenjal Aito Garcia Reneses. Foto: Reuters
Manu Ginobili
Manu Ginobili bo znova vodil Argentince. Toda kako visoko? Foto: EPA

To bo sklepna "odprava" triletnega programa, s katerim se želijo ZDA vrniti na sam vrh. Zato sta menedžer Jerry Colangelo in selektor Mike Krzyzewski »dolgoročno« sestavila reprezentanco in od izbranih zvezdnikov zahtevala triletno obvezo. Kljub temu na prvi preizkušnji niso bili uspešni. Na svetovnem prvenstvu leta 2006 so osvojili le bron.

Medalje na OI v Atenah 2004:
(M):
1. Argentina, 2. Italija, 3. ZDA;
(Ž): 1. ZDA, 2. Avstralija, 3. Rusija

Toda "potresov" v svetovni košarki z Američani v glavnih vlogah po njihovem ošabnem nastopu na olimpijskih igrah v Sydneyju 2000, ko so zadnjič osvojili zlato na velikih tekmovanjih, je bilo še kar nekaj. Svetovno prvenstvo pred domačimi gledalci v Indianapolisu 2002 – šesto mesto, olimpijske igre 2004 – tretje mesto …

Res najboljša košarka na planetu?
Letos naj bi bilo drugače, razočaranj je bilo dovolj. V ZDA so priprave na Peking poimenovali "vrnitev na vrh". "To poletje bomo igrali izbrano košarko. Igrali bomo najboljšo košarko, kar jih je kdo videl na tem planetu. Smo pripravljeni. Imamo talent, in kar je najpomembnejše: drug drugemu smo zavezani, da to naredimo," napoveduje selektor Krzyzewski.

Zvezdnike vodita Bryant in James
Za uresničitev zgornjih besed ima odlične argumente: zares vrhunsko zasedbo vodita MVP zadnje sezone Lige NBA Kobe Bryant in prvi strelec LeBron James, ki skupaj z Dwyanom Wadom in Carmelom Anthonyjem reprezentančni dres nosi že od OI 2004. Krzyzewski ima na voljo izredno hitro ekipo s tremi organizatorji igre (Deron Williams, Chris Paul, Jason Kidd), z izvrstnim ostrostrelcem (Michael Redd), specialistom za obrambne naloge (Tayshaun Prince) in le enim pravim centrom (Dwight Howard).

Glavna obramba in bliskoviti napadi
Kako gladko bo vse skupaj teklo, je seveda drugo vprašanje. Na ekshibicijskih tekmah so Američani tudi proti tako uglednemu nasprotniku, kot je Litva (120:84), zmagovali z visoko dvoštevilčno razliko. A to predvsem zaradi agresivne obrambe in bliskovito izvedenih protinapadov. Od izdelanih akcij so v napadu pokazali bore malo.

Evropski prvaki Rusi, ki so klonili z 89:68, so se jim dobro upirali z nenehnimi menjavami in s klicanjem minut odmora. Tako so ustavili ameriški ritem in hiter prenos žoge, sami pa postavili obrambo.

Najuspešnejše države v zgodovini poletnih iger (zlato-srebro-bron):
1. ZDA (12-1-2)
2. Sovjetska zveza (2-4-3)
3. Jugoslavija (1-4-1)
4. Argentina (1-0-0)

Španija, Grčija, Argentina …
Seveda pa ima svet poleg Rusov in Litovcev, trikratnih nosilcev olimpijskega brona, še dovolj orožij. Omenimo lahko še najmanj svetovne prvake Špance, olimpijske prvake Argentince in vselej ambiciozne Grke. Z njimi bi se na Kitajskem lahko merili tudi Slovenci. A to je že druga (preveč poznana) zgodba …

Ž. K.