Carlos Delfino je v zadnji četrtini prikazal nekaj vrhunskih potez. Foto: Reuters
Šarunas Jasikevičius
Šarunas Jasikevičius je 23 točk dosegel v samo 24 minutah. Foto: Reuters
Carmelo Anthony in Andrew Bogut
Vrhunci tekme Španija - Hrvaška
Argentincem derbi četrtfinala

Ti so, tako kot Španija in Litva, v četrtfinalu upravičili vlogo favoritov in prepričljivo opravili svoje delo.

Delfino in Ginobili grška rablja
Argentinci so zadnji obračun dneva proti Grkom pričakovano odločili v zadnjih minutah. Carlos Delfino (23) je v zadnji četrtini dosegel kar 15 točk, prinesel Južnoameričanom tudi najvišje vodstvo na tekmi (62:55), nato pa štafetno palico predal prvemu zvezdniku Manuju Ginobiliju.

Zgrešena trojka Manuja ni bila usodna
Krilni igralec San Antonia je dosegel zadnjih sedem argentinskih točk, Grki pa so priključek zadržali s trojkama Dimitriosa Diamantidisa in srečno pol minute pred koncem Panagiotisa Vasilopoulosa, ki je že postavil končni izid. Ginobili in Vasileios Spanoulis (tri sekunde pred koncem) sta namreč nato zgrešila poskus za tri točke.

Argentinci so dosegli kar šest trojk več (14:8) od nasprotnikov.

Pot do zmage tlakovana že v prvi četrtini
Španci
niso dovolili ponovitve lanskega evropskega prvenstva, ko so jih Hrvati v predtekmovanju v Sevilli ugnali s 85:84. Svetovni prvaki so začeli silovito in že po petih minutah vodili z 10:1. Varovanci Jasmina Repeše so se najbolj približali na začetku druge četrtine, ko so razliko znižali na - 6, vendar je Jose Manuel Calderon takoj odgovoril s trojko. Španska prednost se je v tretji četrtini vseskozi vrtela okoli 10 točk, srečanje pa je bilo dokončno odločeno z delnim izidom 12:0 na začetku zadnje četrtine. Z 20 točkami in 10 skoki je bil prvi igralec tekme Pau Gasol.

Jasikevičius rešetal kitajski koš
Litovci so se s Kitajci mučili do sredine druge četrtine, nato pa so se odlepili na krilih izjemnega Šarunasa Jasikevičiusa, ki je bil s 23 točkami (trojke 5/6) tudi najboljši strelec tekme. Prednost 11 točk je do konca tretje četrtine narasla na 17, tako da je bila zadnja četrtina le še ekshibicija. Litovci so imeli 66-odstoten met za dve točki, trojke pa so metali 13/31 (42 %). Pri Kitajcih je bil z 19 točkami najučinkovitejši Ming Jao, na katerem so ves čas "viseli" dva do trije litovski košarkarji.

Po tekmi je s položaja odstopil litovski trener na kitajski klopi Jonas Kazlauskas. Kitajske košarkarje je vodil zadnja štiri leta.

Dober odpor Avstralcev
Avstralci so se v prvem polčasu presenetljivo dobro upirali Američanom. Kljub zgodnjemu vodstvu ZDA (15:6), so "kenguruji" ujeli priključek in celo izenačili na 21. "Dream Team" je prišel do občutljivejše prednosti šele ob koncu druge četrtine, ko sta vajeti v svoje roke prevzela Kobe Bryant (25) in LeBron James (16). Deron Williams je s sireno zadel trojko za 55:43. V nadaljevanju smo gledali igro mačke z mišjo. NBA-zvezdniki so tretjo četrtino odprli z delnim izidom 14:0 in razliko do konca samo še povečevali. Še posebej bode v oči premoč v skoku. V prvem polčasu so ga Američani dobili s 30:14, na koncu pa s 57:28.