Na gostovanju na zahodu Floride je Pittsburgh po uvodni tretjini zaostajal z 0:2, a nato se je razbrani Tristan Jarry, ki je do konca tekme zbral kar 39 obramb. Dobro delo vratarja so izkoristili soigralci, ki so najprej v 2. tretjini izenačili, nato pa je v 43. minuti za 3:2 s svojim prvim golom sezone poskrbel veteran Jeff Carter.

Ob silovitem pritisku Tampa Baya na gostujoča vrata je dobro minuto pred koncem domača vrata zapustil Andrej Vasilevski, Strele pa so krenile v napad, a so nespretno poslale plošček v napadalno tretjino po sredini. Vratar Pittsburgha je sprejel plošček in ga še v isti potezi takoj poslal oziroma ustrelil na drugo stran ... Vsi pogledi so sledili letečemu paku, ki je poletel v gol Tampe za končnih 4:2.

Veselje soigralcev ob golu vratarja Jarryja, ki je z 39 obrambami sploh omogočil zmagoviti preobrat Pittsburgha. Foto: Reuters

Popoln scenarij za gol vratarja

Tristan Jarry je tako poskrbel za 17. gol vratarjev v zgodovini Ligi NHL, s čimer je postal komaj 14. vratar, ki se je vpisal med strelce, za nameček pa tudi prvi čuvaj mreže Pingvinov z doseženim golom. 28-letnik iz Britanske Kolumbije je pričakovano postal osrednja zvezda tekme.

"To je bil popoln scenarij. Pak so vrgli naravnost na mrežo in ni mi ga bilo treba zaustaviti. Preprosto sem ga ustrelil v trenutku in na koncu je poletel v gol. Ne zgodi se prav pogosto in malo je takšnih vratarjev, ki jim je uspelo zadeti. Vsekakor nekaj izredno zanimivega," se je smejalo Jarryju, ki je tretje leto prvi vratar Pingvinov.

Prvi gol vratarja šele leta 1979

25. februarja letos je za Boston gol dosegel Linus Ullmark ob zmagi nad Vancouvrom s 3:1. V zgodovini ima največ kar tri gole Martin Brodeur, ikona New Jerseyja, dvakrat pa je v končnicah za Philadelphio zadel Ron Hextall. Prvi vratar s priznanim golom je šele leta 1979 postal Billy Smith (NY Islanders), ki se je zadnji dotaknil ploščka pri Otočanih, nakar so si Colorado Rockies sami zabili gol. Pittsburgh je sicer v Ligi NHL vse od razširitve s 6 na 12 klubov leta 1967.

Jarry je vse od izbora (44. leta 2013) v sistemu Pittsburgha. Debitiral je leta 2017, zadnji dve sezoni pa je postal prvi vratar. V karieri je predtem že enkrat dosegel gol, ko je leta 2018 branil v AHL-u za podružnično ekipo Wilkes-BArre/Scranton. Foto: Reuters