Zlata Kansasova kombinacija: Andy Reid in Patrick Mahomes. Foto: Reuters

Kansas je s tem potrdil primat kot ena najbolj konstantnih in kakovostnih ekip v zadnjem obdobju. Chiefsi so namreč petkrat zapored igrali v konferenčnem finalu, v tem obdobju pa so zdaj še drugič osvojili Lombardijev pokal, ki pripada najboljši ekipi v Ligi NFL. Super Bowl so sicer osvojili tretjič (še v sezonah 1969 in 2019).

Mahomes je v drugem polčasu zaigral kot prerojen. Foto: Reuters

Mahomes prekinil črni niz MVP-jev
Podajalec Patrick Mahomes se je spet izkazal za zlati talisman ekipe. Odigral je povprečni prvi polčas, ob koncu katerega je utrpel udarec v prej poškodovani gleženj. A v drugem polčasu se je vrnil kot prerojen in svojo ekipo popeljal do naslova. Za njim je sanjski teden, saj je v četrtek prejel nagrado MVP in s tem postal šele sedmi igralec, ki je v isti sezoni osvojil oba naslova. Pred njim je to uspelo le velikanom te igre, to so bili po vrsti: Bart Starr (1966), Terry Bradshaw (1978), Joe Montana (1989), Emmitt Smith (1993), Steve Young (1994) in Kurt Warner (1999). V tem tisočletju je vseh devet prejemnikov te nagrade, ki so se prebili na Super Bowl, izgubilo na zadnji stopnički. Črni urok MVP-jev je tako prekinil prav Mahomes.

Hurts je razočaran zapustil Arizono. Foto: Reuters

Odlično igral tudi Hurts
Prvi zvezdnik Kansasa je bil izbran tudi za MVP-ja Super Bowla. Na odru je bil kratek: "Rekel sem vam, da me poškodba ne bo ovirala. Spodbujamo se in želimo zmagovati in zdaj smo prvaki." Na drugi strani je blestel tudi zvezdnik Philadelphie Jalen Hurts, ki dosegel štiri zadetke (kar tri v vlogi tekača), a to je bilo vseeno premalo, da bi Eaglesi drugič dobili Super Bowl (edinega so v sezoni 2017).

Film Super Bowla

Prvi napad je pripadel Philadelphii, ki je žogo uspešno premikala po igrišču. Hurtsu je najprej uspel tek za 10 jardov, nato je z dobrima podajama našel Dallasa Goederta in DeVonto Smitha, po teku Bostona Scotta pa je žoga prišla le dva jarda od končne cone. V naslednji akciji se je Kenneth Gainwell že znašel v končni coni, zeleni so se veselili zadetka, ki pa je bil po pregledu posnetka razveljavljen, saj se je z roko prej dotaknil tal. V novem poskusu je Philadelphia potrebovala le nekaj centimetrov, ki jih je s tekom Hurtsa tudi dobila.

Travis Kelce je v prvem napadu Kansasa ujel dve žogi in poskrbel za hitro izenačenje na 7:7. Foto: Reuters

Hiter odgovor Chiefsov
Tudi Kansas City se je s prvim napadom veselil zadetka, dosegel pa ga je še hitreje kot tekmeci. Tekaču Isiahu Pachecu so uspeli trije solidni teki, Mahomes pa je dvakrat natančno podal svoji najljubši tarči Travisu Kelceju, ki je ujel podaji za 20 in 18 jardov, po slednji je izenačil na 7:7. Philadelphii v naslednjem napadu ni uspelo pridobiti nobenega prvega poskusa. Na drugi strani je Kansas spet prišel v napadalno polovico, a je Harrison Butker zapravil prosti strel, dolg 42 jardov. Žoga je zadela vratnico in se nato odbila v "napačno" smer.

Hurts najprej poslal bombo, nato pa izgubil žogo
Prvaki Konference NFC so tudi drugo četrtino začeli eksplozivno, saj so drugi zadetek ta večer dosegli po le osmih sekundah. Hurts je namreč takoj v prvi akciji s 45 jardov našel A. J. Browna, ki je mojstrsko ujel žogo in povišal na 14:7. Kot da bi hiter zadetek spodrezal rdeče, saj so v naslednjem napadu ostali brez prvega poskusa. Žogo je spet dobila Philadelphia in prišla do sredine igrišča, ko je Hurts izgubil žogo, pobral jo je obrambni igralec Nick Bolton, z njo pretekel 36 jardov in izenačil na 14:14.

Hurts je povišal na 21:14. Foto: Reuters

Tveganje se je obrestovalo: dva četrta poskusa
Napaka Eaglesov očitno ni zmedla, saj so se v naslednjem napadu spet veselili zadetka. Pri tem so precej tvegali, saj so kar dvakrat imeli četrti poskus. Najprej 44 jardov od končne cone, ko so potrebovali pet jardov, Hurts je ušel obrambi in pridobil kar 28 jardov. Drugič pa so bili osem jardov od končne cone, potrebovali pa so dva. Obramba rdečih je trznila, Philadelphia je dobila nov prvi poskus, Hurts pa se je popolnoma neoviran sprehodil v končno cono za vodstvo z 21:14.

Mahomes prejel boleč udarec
Kansas je imel dobri dve minuti, da bi izenačil, a je hitro končal napad. Še več, v zadnji akciji je Mahomes prejel udarec v gleženj, ki ga je imel v letošnji končnici že poškodovanega, tako da je komaj odšepal z igrišča. Philadelphia je na voljo dobila 82 sekund, ki jih je izkoristila, saj je Jake Elliott v zadnji sekundi postavil izid polčasa (24:14), zadel je prosti strel, dolg 35 jardov. Philadelphia je polčas torej dobila z 10 točkami razlike, Hurts pa je blestel, saj je zbral kar 246 jardov (183 po zraku in 63 po tleh), dosegel pa je vse tri zadetke. Na drugi strani pa je Mahomes polčas končal s 100 jardi (89 + 11), enim zadetkom in enim bolečim gležnjem. Razlika v prvih poskusih je bila kar 17:6.

Isiah Pacheco je dosegel prve točke v drugem polčasu. Foto: Reuters

Pacheco Chiefse hitro vrnil v igro
Drugi polčas se je začel z napadom Kansasa, na čelo katerega se je vrnil Mahomes. Chiefsi so se bolj zanašali na tek (pri sedmih od desetih akcij so se odločili za tak način napada), s čimer so uspešno prekorakali celotno igrišče. V končno cono se je z enega jarda prebil Pacheco in znižal na 24:21. Mahomes je lahko tekel relativno normalno, v eni akciji se je tudi sam odločil za tek, a je bil pri tem previden.

Bolton skoraj ukradel še eno žogo
Philadelphia je prvi napad v drugem polčasu začela slabo, saj je Miles Sanders izgubil žogo, spet se je do nje dokopal Bolton in jo odnesel v končno cono, Chiefsi so se za hip veselili prvega vodstva, a sodniki so po pregledu določili, da je Sanders že imel posest žoge. Eaglesi so novo priložnost spet izkoristili, saj so dosegli nove točke, Elliott je tokrat zadel s 33 jardov za vodstvo s 27:21.

Kadarius Toney je neoviran ujel podajo za prvo vodstvo Kansasa v večeru. Foto: Reuters

Dva zaporedna zadetka Chiefsov
Kansas je zadnjo četrtino začel udarno, Mahomes je začel igrati vse bolje. V naslednjem napadu se je vse bolj zanašal na JuJuja Smitha Schusterja (v tem napadu je ujel tri žoge za 35 jardov), zadnjo podajo pa je poslal Kadariusu Toneyju, ki je 12 minut pred koncem Kansas popeljal v sploh prvo vodstvo v večeru (28:27). Philadelphia je v naslednjem napadu ostala brez prvega poskusa, nato pa še slabo predala žogo, saj jo je ujel Toney in jo prenesel skoraj čez celo igrišče, ustavljen je bil šele pet jardov pred ciljem. Chiefsi so izjemno priložnost zgrabili z obema rokama, saj je Mahomes v končno cono poslal še Skyya Moora (35:27).

Hurts izsilil izenačenje
Philadelphia se je kljub slabemu nizu pobrala, saj je potrebovala le nekaj minut za naslednji zadetek. Hurts je še tretjič v večeru v vlogi tekača dosegel zadetek (izenačen rekord na Super Bowlih), Eaglesi pa so potrebovali še tvegano akcijo za dve točki, s skrajnimi močmi se je v končno cono prebil prav Hurts in dobrih pet minut pred koncem izenačil na 35:35.

Sorodna novica Mahomes drugič v karieri najkoristnejši v ligi NFL

Niso želeli zadetka, ampak porabiti čas
Kansas je žogo prejel 5:15 pred koncem, pred njim pa je bilo 75 jardov. Rdeči so se napada lotili metodično in počasi. Najdaljša akcija je uspela prav Mahomsu, ki mu je uspel tek za 26 jardov, s tem pa je žogo premaknil 17 jardov do raja. Ključna akcija se je zgodila takoj po avtomatičnem premoru dveh minut pred koncem tekme. Mahomes je v tretjem poskusu iskal Smitha Schusterja, ki žoge ni ujel, a so sodniki piskali prekršek. Kansas je s tem dobil nov prvi poskus. Jerick McKinnon je nato sam zbežal proti cilju, a ni želel doseči zadetka, ustavil se je jard pred ciljem, s katerim so Chiefsi začeli porabljati čas. Tako so osem sekund pred koncem zadeli prosti strel in zapečatili razplet tekme.

Himno je zapel Chris Stapleton, poseben nastop ob polčasu pa je imela Rihanna.