Po polomu z Ekvatorialno Gvinejo so jih že pokopali, a zdaj so
Po polomu z Ekvatorialno Gvinejo so jih že pokopali, a zdaj so "sloni" izločili favorizirane branilce naslova. Foto: Reuters

Franck Kessié je najprej z bele točke poskrbel za izenačenje v 86. minuti, s čimer so gostitelji izsilili podaljšek proti branilcem naslova. V dodatne pol ure igre v Yamoussoukru ni bilo odločitve, tako da so o četrtfinalistu odločali streli iz enajstmetrovk.

Med desetimi strelci je kot edini 11-m zapravil Moussa Niakhaté, ki je stresel levo vratnico. Pri Senegalu je bil zadnji izvajalec Sadio Mané, ki je izenačil na 4:4 v "loteriji", nato je Kessié suvereno še enkrat zadel s strelom pod prečko in popeljal Slonokoščeno obalo v četrtfinale.

Senegal je sicer povedel že v 4. minuti, ko je po podaji Manéja iz obrata silovito zadel Habib Diallo. Zatem so sloni zaman napadali vse do 84. minute, ko so sodniki po ogledu videoposnetka prepoznali, da je vratar Edouard Mendy res naredil prekršek nad Nicolasom Pépéjem za najstrožjo kazen, ki je Slonokoščeni obali omogočila izenačenje, podaljšek in na koncu možnost za zmago po 11-m.

Franck Kessié je izenačil v zadnjih minutah rednega dela, nato pa kot peti strelec potrdil napredovanje domače reprezentance v četrtfinale. Foto: Reuters

Čudežni preobrat po polomu

Sloni so bili po dveh porazih v skupinskem delu na robu izpada, polom proti Ekvatorialni Gvineji (0:4) je sprožil val kritik in zgražanja v državi, ki je za gostiteljstvo 34. afriškega prvenstva narodov porabila na stotine milijonov evrov. A zahvaljujoč razpletom v ostalih skupinah, je Slonokoščena obala napredovala v izločilne boje domačega turnirja kot ena izmed najboljših tretjeuvrščenih reprezentanc.

Na prvi ponedeljkovi tekmi so Zelenortski otoki izločili novinca Mavretanijo z zadetkom v 88. minuti, ko je bil z enajstmetrovke natančen Ryan Mendes.

Teboho Mokoena je v sodnikovem dodatku potrdil zmago Južne Afrike. Foto: Reuters

Veliko razočaranje za Maroko

V torek so za presenečenje v veliki sopari v San Pedru poskrbeli Južnoafričani, ki so z 2:0 izločili polfinaliste zadnjega svetovnega prvenstva v Katarju Maročane.

Južna Afrika je povedla v 57. minuti, ko je zadel Evidence Makgopa. Maroko je imel v 84. minuti priložnost za izenačenje, a je Achraf Hakimi v 84. minuti po igranju z roko z 11-metrovke stresel samo prečko. Zmago bafane bafane pa je v 95. minuti s prostega strela potrdil Teboho Mokoena.

Maroko, ki je pogrešal poškodovanega Hakima Ziyecha, je bil edinkrat afriški prvak leta 1976, Južna Afrika pa leta 1996.