Rafael Nadal je moral pošteno garati za 19. grand slam. Priznal je, da je bil to eden najbolj čustvenih večerov v njegovi bogati karieri. Foto: Reuters

Vse je kazalo na rutinsko zmago 33-letnega Nadala, ki je povedel z 2:0 v nizih, v tretjem pa je že imel brejk prednosti. 23-letni Rus je v izgubljenem položaju prikazal najboljšo igro. Servis je stekel, začel je dobivati dolge izmenjave z osnovne črte in presenetljivo je izenačil na 2:2 v nizih. Prikazal je življenjsko predstavo, v odločilnem nizu je bil zelo blizu prvemu grand slamu v karieri. Po zaostanku z 2:5 je dobil dve igri in imel na servis Nadala priložnost za izenačenje na 5:5. Rafa je stisnil zobe in dobil zadnje tri točke.

81-letni Rod Laver je podelil pokala. Legendarni Avstralec je v letih 1962 in 1969 osvojil vse štiri grand slame v enem letu. V moderni teniški dobi tega podviga ni ponovil še nihče. Foto: Reuters

Rafa ni mogel skriti solz ob pregledu vseh uspehov
Nadal je bil na igriščih Flushing Meadowsa najboljši tudi v letih 2010, 2013 in 2017. Na grand slamih v letošnji sezoni je bil izjemen. Na pariškem pesku je osvojil rekordni 12. naslov, v Melbournu je izgubil finale proti Đokoviću, v Wimbledonu pa je bil v polfinalu boljši Federer. V New Yorku je do finala pometel s tekmeci, le v osmini finala proti Marinu Čiliću je izgubil drugi niz. Največ dela je imel v finalu. Ko so organizatorji na velikem zaslonu na stadionu Arthurja Asha zavrteli vseh njegovih 19 zaključnih točk na turnirjih velike četverice, ni mogel skriti solz.

Zdaj že diha Federerju za ovratnik
Nadal, Federer in Novak Đoković so osvojili 55 od zadnjih 67 turnirjev velike četverice, vključno z zadnjimi 12 (niz traja od New Yorka 2016, ko je pokal dvignil Stan Wawrinka). Na večni lestvici še vedno vodi 38-letni Federer z 20 grand slami, Nadal jih ima 19, Novak Đoković pa 16.

Medvedjev odigral sanjsko poletje
23-letni Rus je na ameriški turneji v življenjski formi. Zmagal je v Cincinnatiju in igral v finalu Washingtona (izgubil je proti Nicku Kyrgiosu) in Montreala, njegovo razmerje zmag in porazov je 20:3. Po Maratu Safinu leta 2000 je Medvedjev postal prvi Rus, ki se mu je uspelo prebiti v finale v New Yorku. Pred 19 leti je Safin v treh nizih ugnal Peta Samprasa.

Medvedjev se je zavedal, da je imel veliko priložnost, da postane prvi tenisač, ki bi se v finalu Odprtega prvenstva ZDA vrnil po zaostanku z 0:2 v nizih. Foto: Reuters

Nadal po slabšem štartu hitro ujel pravi ritem
Že uvodna igra je nakazala, da je Nadal razigran. Zadel je izjemen forhend mimo mreže za 30/0, nato je sicer izgubil tri točke zapored, a vseeno zadržal začetni udarec. V tretji igri je Rus prišel do brejka, potem ko je Španec poslal forhend v mrežo. Medvedjevu ni uspelo ohraniti prednosti, Nadal je takoj izenačil na 2:2 in imel v osmi igri pri 15/40 še dve priložnosti za odvzem servisa. Rus se je rešil z natančnim volejem. V 12. igri se je Medvedjev znova znašel v težavah. Prvo zaključno žogo za prvi niz mu je uspelo rešiti, nato pa je poslal žogo v mrežo po sijajnem lobu Španca. V prvem nizu sploh ni prikazal najboljše igre, a ga je vseeno dobil po uri in treh minutah.

Rafa je obležal na tleh po zaključni točki. Močno se je potil in takoj po koncu obračuna so ga tudi zagrabili krči. Foto: Reuters

V četrti igri drugega niza je Rusu po 0/40 uspelo izenačiti na 2:2, v šesti igri pa je izgubil servis in Nadal je zanesljivo obdržal prednost. Dobil je vse ključne daljše izmenjave, forhend je deloval brezhibno.

Medvedjev blestel v tretjem in četrtem nizu
V peti igri tretjega niza je Medvedjev pri 30/30 poslal forhend prek osnovne črte, nato pa še bekhend v mrežo in Nadal si je priigral odločilni brejk prednosti. V šesti igri se je Španec vrnil po 15/40, a je v dolgi izmenjavi poslal volej v avt in nato še zgrešil bekhend. Medvedjev je presenetljivo izenačil na 3:3. V deveti igri je imel Nadal dve priložnosti za vodstvo s 5:4, kar bi pomenilo, da bi serviral za zmago. Medvedjev se je rešil in v 12. igri zablestel. Dobil je tri dolge izmenjave, posebej forhend paralela za 0/40 je bila dih jemajoča. Niz je zaključil z bekhend paralelo in po dveh urah in 53 minutah mu je uspelo znižati na 1:2.

Medvedjev je v finalu mastersa v Montrealu osvojil le tri igre proti Nadalu. Tokrat je bil na pragu velike zmage. V odločilnem nizu je imel tri priložnosti za 2:0, a jih ni unovčil. Foto: Reuters

Gledalci na stadionu Arthurja Asha so bili vse bolj glasni. Medvedjev je zalet prenesel tudi v četrti niz. V drugi igri si je priigral priložnost za brejk, vendar se je Nadal rešil z izjemno bekhend paralelo, nato pa je z asom izenačil na 1:1. V peti igri je imel Španec dve priložnosti za odvzem servisa, vendar mu ni uspelo. Medvedjev je odlično serviral, v četrtem nizu je zadel štiri ase in 15 "winnerjev". V deseti igri je Nadal po 40/15 popustil in izgubil štiri točke zapored. Medvedjev je z odlično bekhend paralelo zadel na črto in po treh urah in 47 minutah je bil na sporedu odločilni niz.

Železni živci Nadala v odločilnih trenutkih
Dramatični obračun se je nadaljeval v drugi igri petega niza. Nadalu se je uspelo rešiti po 15/40, prejel je tudi drugo opozorilo zaradi predolgega obotavljanja pri servisu in s tem je izgubil prvi servis. Tudi tretjo priložnost mu je uspelo rešiti. Po tretji igri je Rus potreboval pomoč fizioterapevta, ki mu je masiral stegensko mišico. V peti igri je Medvedjev zapravil prednost s 40/0. Prvo priložnost za brejk je rešil z asom, nato pa je slabo skrajšal žogo in Nadal je povedel s 3:2.

Španec je zanesljivo ohranil servis za 4:2 in v sedmi igri nanizal štiri točke zapored za vodstvo s 5:2. V osmi igri je serviral za zmago, vendar je Medvedjev iztisnil iz sebe zadnje atome moči, uspelo mu je znižati in v deveti igri je na svoj servis rešil dve zaključni žogi. V deseti igri je imel Rus pri 30/40 celo priložnost za 5:5. Nadal je v ključnem trenutku našel pravi servis, odlično je skrajšal žogo in unovčil tretjo zaključno žogo, ko je Medvedjev poslal forhend prek osnovne črte.

Alpska smučarka Lindsey Vonn, ki je spomladi končala kariero, je prav tako uživala v sijajnem finalu. Foto: Reuters

Eden najbolj čustvenih večerov v bogati karieri
"To je bil eden izmed najbolj čustvenih večerov moje kariere. Energija na stadionu je bila neverjetna. Najtežje je bilo imeti živce pod nadzorom. Finale sem imel pod nadzorom, vendar je Medvedjev dokazal, da ni zastonj imel sanjskega poletja. Pri 23 letih je četrti igralec sveta in videli smo, da si to zasluži. Res se je boril in spremenil potek dvoboja. Prepričan sem, da bo osvojil grand slam v prihodnosti," je v zmagovitem govoru povedal Nadal, ki je prejel pokal iz rok legendarnega Roda Laverja. Za zmago je prejel ček v vrednosti 3.850.000 ameriških dolarjev.

Rus je imel pripravljen govor za poraz po treh nizih
"Ko sem gledal veliki zaslon in vse te zmage Nadala, sem pomislil, kaj bi pa predvajali, če bi jaz zmagal. Imel sem že pripravljen govor za poraz v treh nizih, a so me gledalci dvignili, saj so hoteli videti več kakovostnega tenisa. Začel sem se boriti kot lev in uspelo mi je izsiliti peti niz. Na žalost mi ni uspelo zmagati," je v svojem slogu poudaril Medvedjev, ki se je zavihtel že na četrto mesto na lestvici ATP.

Tudi Michael Douglas in Catherine Zeta Jones sta si ogledala moški finale. Foto: Reuters

Najprej je razjezil gledalce, a jih hitro dobil na svojo stran
"Sredi turnirja sem provociral gledalce, zdaj se jim moram zahvaliti. Zaradi njih sem v finalu. Tega večera ne bom nikoli pozabil. Naredil sem nekaj napak, a hitro sem se spremenil," je še dodal Medvedjev, ki je z nekaj neprimernimi gestami (odvrgel je brisačo, ki mu jo je prinesel pobiralec žog in nato še razbil lopar) razjezil gledalce že v 3. krogu proti Felicianu Lopezu na stadionu Louisa Armstronga, kjer je nato prejel glasne žvižge že pred obračunom osmine finala z Dominikom Köpferjem. Gledalci so glasno navijali za Nemca. Imel je težave s krči in tudi s stegensko mišico v četrtfinalu proti Stanu Wawrinki, ko je zmagal po štirih nizih. V polfinalu je prikazal najboljšo predstavo, ko je nadigral Grigorja Dimitrova s 7:6, 6:4 in 6:3.

Mertensova in Sabalenka najboljši med dvojicami
Elise Mertens in Arina Sabalenka sta zmagovalki v konkurenci ženskih dvojic. V finalu sta četrti nosilki premagali osmopostavljeni Viktorijo Azarenko in Ashleigh Barty s 7:5 in 7:5. Mertensova in Sabalenka sta prvič igrali v finalu turnirja za grand slam v konkurenci ženskih dvojic in se takoj veselili turnirske zmage.