Foto: Reuters
Foto: Reuters

Predsednika sta tudi poudarila skupne strateške interese in sodelovanje med državama.

Ši je v današnjem telefonskem pogovoru ruskemu kolegu dejal, da bi morali obe državi nasprotovati vmešavanju zunanjih sil.

Kot je še dejal Ši, bi morali "tesno strateško sodelovati, braniti suverenost, varnost in razvojne interese njunih držav ter odločno nasprotovati vmešavanju zunanjih sil v notranje zadeve".

Podobno sporočilo po pogovorih obeh voditeljev, ki da sta zavrnila ameriško vmešavanje, je prišlo tudi iz Kremlja. "Voditelja se zavedata, da ZDA praktično izvajajo politiko dvojne zajezitve: tako Rusije kot Kitajske," je povedal svetovalec ruskega predsednika Jurij Ušakov.

Putin in Ši sta v enournem prijateljskem pogovoru tudi potrdila, da Moskva in Peking podpirata drug drugega pri ključnih vprašanjih, ki zadevajo njune interese, je dodal.

Voditelja sta govorila še o razmerah v azijsko-pacifiški regiji, pri čemer je ruski predsednik znova potrdil svoje načelno stališče do tajvanskega vprašanja, ki je podpora politiki ene Kitajske.

"Vezi med Kitajsko in Rusijo še nikdar na tako visoki ravni"

Kot so še zapisali v sporočilu Kremlja, je Putin Šiju dejal, da so vezi med Kitajsko in Rusijo na visoki ravni, kot še nikoli do zdaj. Ši pa je ocenil, da so pred kitajsko-ruskimi odnosi nove priložnosti za razvoj.

Njun pogovor je bil sicer uradno namenjen izmenjavi voščil ob kitajskem lunarnem novem letu, ki se začne v soboto in bo letos v znamenju zmaja.

Ši in Putin sta že leta v dobrih odnosih, njuno politično zavezništvo pa je postalo še posebej pomembno po ruski invaziji v Ukrajini 24. februarja 2022, pri čemer je Peking gospodarsko in diplomatsko podprl Moskvo, ki se spoprijema z zahodnimi sankcijami.

Kitajska tudi kritizira ZDA zaradi njenega vpliva v azijsko-pacifiškem območju in podpore Tajvanu. Moskva pa verjame, da Washington uporablja Ukrajino z namenom uničenja Rusije.