Aidan White: Kako pandemija vpliva na medije?

White, tudi aktivist za pravice novinarjev in ustanovitelj mreže etičnega novinarstva, se je s Tanjo Starič pogovarjal o tem, kako pandemija novega koronavirusa vpliva na medije.

Svetovna pandemija spreminja naš način življenja, navade, gospodarstvo, družbo. Kako ti težki časi vplivajo na položaj in obstoj medijev?
V tem obdobju močno potrebujemo dobro in odgovorno novinarstvo. Med pandemijo, državno krizo ali v izrednih razmerah v državi potrebujemo dva glavna vira informacij. Prvi vir je odgovorna vlada, torej odgovorni politiki, drugi vir pa mora biti neodvisen. To so novinarji, mediji, ki morajo ljudem posredovati pomembne novice, ki jih potrebujejo, da se zavarujejo. Ena izmed težav je, da zdaj nimamo tako odgovorne vlade in političnega vodstva, kot bi ju morali imeti. To pa vsem otežuje življenja, še posebej pa novinarjem, ki opozarjajo na napake in poročajo, kaj se dogaja.

Včeraj je naš premier napisal pismo, ki je objavljeno tudi na spletni strani vlade, z naslovom Vojna z mediji. Glavno sporočilo pisma je, da je zmaga – v tem primeru vlade – v vojni z mediji mogoča. Kaj menite o političnem programu, v katerem novinarji veljajo za sovražnike, odnos med politiko in novinarstvom pa je opisan kot vojna?
To žal ni pravi čas, da bi netili prepire z novinarji in mediji. Zdaj bi morali sklepati zavezništva, saj bi moral vlado in medije zdaj povezovati javni interes. V našem interesu je, da poskrbimo za varnost ljudi, da ljudi pomirimo in ustavimo paniko v družbi. Po Evropi in po vsem svetu zdaj umira na tisoče ljudi, zato hočejo ljudje vedeti, kako naj se zavarujejo. Nočejo v strahu iskati novih sovražnikov in se ukvarjati s političnimi vprašanji, ki lahko počakajo na konec koronavirusne krize. Za vlado, ki zdaj neti prepire z mediji, ne bi rekel, da le zapravlja čas. Mislim, da ljudem dela medvedjo uslugo. Vlada bi morala graditi zavezništva in se povezovati z družbo. S pomočjo medijev in njihovega delovanja v dobri veri bi morali ljudem pomagati, da bi dobili zanesljive informacije. Zato sem zelo razočaran. Slovenija je država, ki sem jo imel v preteklosti vedno za zgledno jugovzhodno evropsko državo, ki ji je uspelo vzpostaviti demokracijo. Vlada pa s takim ravnanjem spodkopava ugled, ki ga je Slovenija gradila dolga leta.

Sorodna novica Logar: Gre za osebno pismo evropskemu komisarju; DeSUS in SMC se distancirata

Mediji in novinarji so vse pogosteje žrtve žalitev in besednih napadov, celo groženj s smrtjo. Kaj menite o tem? Moramo na grožnje na spletu jemati resno?
Vse grožnje moramo jemati resno. To je zelo pomembno. Novinarji imajo dovolj težav že z opravljanjem svojega dela, če tvegajo okužbo z virusom. Tako kot vsi drugi ljudje tudi novinarji skušajo priti do informacij, potem pa jih posredujejo ljudem. Zdaj res ni pravi čas, da bi jim to preprečevali in žalili ali poniževali novinarje in njihovo delo. Zato je velika tragedija in škoda, da imamo v ZDA predsednika, ki brez zadržkov žali novinarje in medije izrablja za svoja zelo osebna domišljava sporočila, kar nikakor ne pripomore k varnosti ljudi. Vsako grožnjo moramo jemati resno. Tudi zato menim, da bi se morali politični voditelji, politične ustanove, vlade oglasiti, obsojati in opozarjati na grožnje novinarjem in vsem tistim, ki ljudem omogočajo, da dobijo zanesljive informacije.

Janez Janša in Vojna z mediji