Ob prvi vremenski luknji gre dalje, je sporočil. Foto: BoBo
Ob prvi vremenski luknji gre dalje, je sporočil. Foto: BoBo

Kot je na uradni spletni strani projekta Green Light World Flight - North Pole danes zapisal Lenarčič, se je severno proti Svalbardu zgradilo območje nizkega zračnega pritiska, ki se skoraj nikamor ne premakne. Debel sloj oblakov, sneg in dež, ki zmrzuje, so najbolj neugodna kombinacija za tako majhno letalo, ki nima prav nobenega "zdravila" proti zaledenitvam, je pojasnil.

Pipistrelovo letalo Virus SW čaka na polet na zaprašeni ploščadi, kjer veter raznaša prah, ki se je nabral pozimi. Trenutno je vreme proti Svalbardu precej slabo, in kot kaže, bo tako ostalo še nekaj dni. "Ampak, ob prvi vremenski luknji, gremo dalje!" je tistim, ki spremljajo njegov podvig, sporočil letalec in fotograf.

Lenarčič je že pred ponedeljkovim vzletom z brniškega letališča povedal, da bo njegovo odpravo v največji meri krojilo vreme. Tako je bil primoran že za petek načrtovani začetek poti prestaviti na ponedeljek, ko je nekaj minut po 6. uri zjutraj vendarle lahko varno vzletel, čeprav se je fronta z juga pomikala hitreje, kot so napovedali, in sta bila nedeljska noč ter ponedeljkovo jutro deževna z nekaj nevihtami.

Ob preletu Avstrije se je moral z letalom dvigniti višje, da se je umaknil fronti, ki se je pomikala v Alpe. Nad Nemčijo se je spustil nižje in tako preprečil, da bi se ujel v ledene pogoje. Vreme se je poslabšalo tudi na Švedskem, kjer so se temperature spustile na okoli nič stopinj Celzija in so se pojavile snežne plohe. Zato se je umaknil na obalo, da bi preprečil nastajanje ledu na letalu. Kljub močnemu vetru in turbulenci je v Tromsu uspešno pristal in že prvi dan izkoristil za srečanje s hčerko, ki v Tromsu študira medicino.