Foto: Reuters
Foto: Reuters

V Sloveniji so doslej potrdili 35 primerov okužb z virusom opičjih koz. Prvi primer opičjih koz v Sloveniji so pri moškem, ki je pripotoval s Kanarskih otokov, potrdili 24. maja. Dan pozneje so potrdili drugi primer okužbe, tudi takrat pri osebi, ki je pripotovala iz Španije.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pripravili navodila za okužene z virusom opičjih koz, ki se zdravijo v domači oskrbi. Slednji naj ostanejo doma, omejijo stike in upoštevajo priporočila za preprečevanje širjenja bolezni v obdobju, ki ga določi zdravnik in načeloma traja, dokler ne odpadejo kraste. Navodila so pripravili tudi za tesne stike okuženih.

Opičje koze so se v začetku maja začele po svetu širiti iz zahodnoafriških in srednjeafriških držav, kjer je bolezen endemična. Večino novih primerov okužb so zaznali v Zahodni Evropi. Po zadnjih podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so doslej v 78 državah potrdili skupno več kot 18.000 primerov okužb in pet smrti.

WHO: Grožnja svetovnemu zdravju

WHO je 23. julija izbruh opičjih koz razglasila za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju. V sredo je nato zaradi vse pogostejših primerov okužb z opičjimi kozami v številnih državah prvič podala konkretna priporočila za spolno vedenje. Med drugim priporoča zmanjšanje števila spolnih partnerjev, razmislek o spolnih odnosih z novimi partnerji in izmenjavo kontaktov.

Na isti dan je evropska komisarka za zdravje Stella Kiriakides članice EU-ja pozvala, naj zavzamejo odločnejši in bolj usklajen pristop do izbruha okužb z opičjimi kozami. Pri tem je opozorila, da je EU postala epicenter odkritih primerov okužb.

Kaj bo cepivo prispelo v Slovenijo?

STA je na ministrstvo za zdravje naslovil vprašanje, kako komentira poziv komisarke, odgovor še čaka. Prav tako čaka na podatke, koliko odmerkov cepiva proti opičjim kozam bo prejela Slovenija in kdaj.

Kiriakides je namreč v sredini junija napovedala, da bo EU kupila skoraj 110.000 odmerkov cepiva proti opičjim kozam. 18. julija je EU naročila še 54.530 dodatnih odmerkov. Gre sicer za cepivo proizvajalca Bavarian Nordic, ki je bilo na ravni EU-ja takrat odobreno zgolj za cepljenje proti črnim kozam, a ščiti tudi proti sorodnim opičjim kozam.

Evropska agencija za zdravila je pred tednom dni predlagala odobritev uporabe cepiva omenjenega proizvajalca tudi za omejevanje okužb proti opičjim kozam.