V Zavodu Bunker je v sodelovanju z estonskim gledališčem Kanuti Gildi Saal nastala koprodukcijska predstava Fun Fact (Zanimivo dejstvo), ki izhaja iz vprašanja, kakšne posledice sprožijo različne nesreče in kaj se zgodi s spominom, tudi kolektivnim. Predstavo v obliki kviza z občinstvom bodo premierno izvedli danes v Stari mestni elektrarni. Premiera je že razprodana, sledita še ponovitvi v soboto in nedeljo, nedeljska uprizoritev pa bo – v čast "veselega dne kulture" – brezplačna.

"Fun Fact je predstava o spominu – kako se spomin spreminja in tudi pozabi," je o projektu povedala Katarina Stegnar. "Ugotovili smo, da mora biti dogodek zelo močen, da postane in ostane spomin. In vse posebnosti, tragedije posameznih smrti postanejo zgodbe, če so dovolj zanimive. Če ne, so le življenjske banalnosti." Foto: Ivian Kan Mujezinović

Po koncu: Ker boste verjetno še polni adrenalina, ne boste mogli zaspati. Po glavi vam bodo rojila neodgovorjena vprašanja, a poskušajte se umiriti. V življenju vedno obstajajo tudi stvari, ki jih ne vemo, in niste sami krivi, da vaša ekipa ni našla odgovora. Ne moremo vedeti vsega. Morda je tako še bolje. Poskusite s tehniko spanja, ki jo uporablja David Bowie. Zaprite oči in se pretvarjajte, da ste nekdo drug. Nekdo, ki ve dovolj.

iz gledališkega lista

Predstavo so zasnovali slovenski kolektiv Beton Ltd., ki ga sestavljajo igralci oziroma performerji Katarina Stegnar, Primož Bezjak in Branko Jordan, ter estonski gledališčniki Mart Kangro, Eero Epner in Juhan Ulfsak. Izhajali so iz ideje, da bi obiskovalcem ponudili avtentično gledališko izkušnjo, da bi zgradili nekakšno začasno skupnost, kot nastane ob obisku teatra.

Katastrofe konstituirajo narodno zavest?
Vsebinsko so začeli pri vprašanju, kaj združuje ljudi oziroma konstituira določen narod. Kot so ugotovili, se to zgodi ob različnih negativnih dogodkih, kot so vojna, katastrofe in nesreče. Ti dogodki morajo biti močni, da se vpišejo v spomin, v primeru Slovenije denimo letalska nesreča na Korziki leta 1981 in v primeru Estonije brodolom trajekta v Baltskem morju leta 1994.

Kot je na novinarski konferenci povedala igralka Katarina Stegnar, sta jim bila omenjena dogodka v navdih, v navdih pa jim je bila tudi knjiga ameriške avtorice Rebecce Solnit A Paradise Built in Hell: Extraordinary Communities That Arise in Disaster (Raj, ustvarjen v peklu: izjemne skupnosti, ki se rodijo v nesreči), ki je izšla leta 2009.

Uprizoritev je obenem predstava o spominu, o tem, kako se ta izgublja, in o tem, kako tragični dogodki postanejo "zanimiva dejstva" v zgodovini. Format so našli v obliki kviza z občinstvom. Kot je povedal Kangro, so bile v Estoniji nekdaj priljubljene igre spomina, kviz pa se jim je zdel primerna oblika, da v sodobnem gledališču ustvarijo nekaj novega – nekaj, kar nastopajoče postavi v različna razmerja z občinstvom.

Foto: Kanuti Gildi Saal
Foto: Kanuti Gildi Saal

Slovensko-estonsko sodelovanje
Estonsko trojico – Kangro je plesalec, performer in režiser, Epner dramaturg, umetnostni zgodovinar in novinar ter Ulfsak igralec in gledališki režiser – so člani Betona Ltd. spoznali na festivalu Mladi levi, kjer so s svojima predstavama gostovali v letih 2019 in 2021. Kot je povedal Bezjak, se jim je zdela zanimiva njihova estetika, tudi humor, ki preveva njihova dela, v tem pa so prepoznali potencial za sodelovanje.

Predstavo bodo uprizorili v angleškem jeziku ob glasbi in zvokih, za katere je poskrbel Jure Vlahovič. Kostumografijo podpisuje Olja Grubič, oblikovanje svetlobe Andrej Petrovčič, izdelavo scenskih elementov pa Martin Podrzavnik.

Estonska premiera bo 22. januarja 2024 v omenjenem gledališču v Talinu.