Slikanica je v slovenskem izvirniku izšla v zbirki Aleph založbe Lud Literatura. Foto: Lud Literatura
Slikanica je v slovenskem izvirniku izšla v zbirki Aleph založbe Lud Literatura. Foto: Lud Literatura

Z nagrado Peter Pan ovenčajo najboljšo otroško ali mladinsko knjigo manj znanega avtorja ali iz okolja in kulture, ki sta manj poznana švedskim bralcem. Leta 2013 v slovenskem izvirniku izdana slikanica Dežela bomb, dežela trav je v švedščini izšla lani pri založbi Vombat in v prevodu Dolores Meden, sicer pa jo je mogoče brati tudi v španščini, katalonščini, italijanščini, arabščini in korejščini.

Spopad s tabuji v otroških zgodbah
V utemeljitvi nominacije beremo, da sta trava in zelenje močni podobi življenja in rasti, medtem ko bombe in orožje predstavljajo nasprotno stran, uničenje in propad. V slikanici Dežela bomb, dežela trav je ta delitev podporni motiv. Slikanica tematizira sodobna težka vprašanja vojne in želje po uničenju ter samouničenju na način, ki načenja vrsto tabujev v otroških zgodbah. Odpira vprašanja, ki so dandanes pomemben del odraščanja v družbi. Upodablja stvari, ki so žal prepoznane, a o katerih se redko govori. Besedilo in slika se medsebojno krepita in z navidezno preprostostjo prinašata bogato vsebino.

Na črno-belih ilustracijah je vse v znamenju orožja in popolnega uničenja, sanje so narisane v veselih poletnih barvah. Foto: Lud Literatura
Na črno-belih ilustracijah je vse v znamenju orožja in popolnega uničenja, sanje so narisane v veselih poletnih barvah. Foto: Lud Literatura

Pomenskost črno-belih ter barvnih ilustracij
Na črno-belih ilustracijah je v slikanici vse v znamenju orožja in popolnega uničenja. Starši vzgajajo svoje otroke v duhu uničenja in se veselijo mladostnikovega napredka pri ubijanju sovražnika, otrok pa se nikoli ne dolgočasi ob svojih vojnih igrah. Ko pa gredo otroci spat, se pojavi tesnoba. Do njih prihaja veter iz dežele z druge strani gozda in s seboj prinaša nepoznane slike. Sanje so narisane v veselih poletnih barvah in prikazujejo otroke, ki se igrajo v zeleni travi cvetočih travnikov, se kopajo v potokih, obkroženi z metulji in s pticami.

Ima ta zakaj tudi svoj zato?
Otroci odidejo v drugo deželo, da bi uničili otroke v sanjski deželi trav. Pohod bo daljši, kot so mislili. Ko pa prispejo tja, postanejo srečnejši in bolj sproščeni. Zdaj so otroci upodobljeni v bujnih barvnih tonih. Nikoli se ne vrnejo v Deželo bomb in besedilo se konča z na videz odprtim vprašanjem, zakaj. "Zastrašujoča, a upanja polna slikanica predstavlja utopijo, ki jo potrebujejo tako mladi kot stari. Upanje, ki je pomembno v času, ko so se ideali, ki smo jih zagovarjali, porušili in se pogosto izkrivili v nasprotje, ko smo jih preizkusili v resničnem življenju. V resnici bi bilo lahko na zemlji vse drugače. Sanje nam lahko dajo moč," so še zapisali v utemeljitvi.

Nagrado Peter Pan je švedska sekcija IBBY-ja ustanovila leta 2000 v sodelovanju z göteborškim knjižnim sejmom.