Za spremembo ustave morata glasovati dve tretjini vseh poslancev. Foto: BoBo
Za spremembo ustave morata glasovati dve tretjini vseh poslancev. Foto: BoBo

"Med strankami je bilo težko doseči kompromis glede ustavnih sprememb referendumske ureditve in če se bo ta podrl, ni nobene možnosti, da pride do kakršne koli spremembe," je opozoril Virant.

O predlogu sprememb referendumske ureditve so parlamentarne stranke 28. maja sicer že dosegle načelen dogovor, vendar je novi predsednik SD-ja Igor Lukšič na sobotnem kongresu stranke dejal, da ima glede predlogov ustavnih sprememb drugačna stališča, kot jih je imel Borut Pahor, saj se zavzema za višji kvorum, čeprav se je stranka prvotno zavzela za okoli 25-odstotnega. Ob tem Lukšič omenja tudi možnost t. i. zavrnitvenega referenduma. Po njegovih besedah je vse to še odprto, zato pričakuje, da bodo o tem razpravljali v stranki in razmislili tudi drugi partnerji.

Veber: Glede kvoruma še dodatna usklajevanja
Vodja poslanske skupine stranke Janko Veber je pojasnil, da je Lukšiča še dodatno seznanil s tem, da predlog za spremembo referendumske ureditve ustavni komisiji DZ-ja še ni bil predložen, da pa so stranke o tem dosegle načelno soglasje. Glede določitve kvoruma bodo po Vebrovih ocenah očitno potrebna dodatna usklajevanja, k čemur želijo znova pritegniti tudi ustavne pravnike. Na vprašanje, ali bodo še podpirali predlog, v katerega so načelno že privolili, ali pa je pričakovati drugačno stališče SD, je Veber odgovoril, da to nalogo prepuščajo predsedniku stranke.

Kljub načelnemu dogovoru večine vodij strank mora sicer predlog za ustavno spremembo referendumske ureditve še skozi strankarska sita. Organi strank bodo večinoma o tem odločali sredi junija, spremembe pa bi lahko bile sprejete jeseni.

Predlog bo pripravljen v dveh tednih
Virant je danes še dejal, da bo predlog, ki je bil usklajen s strankami, pripravljen v prihodnjih dveh tednih, zatem pa ga bodo v proceduro vložili vodje poslanskih skupin. Če bo strokovna skupina, ki jo bo imenovala ustavna komisija DZ-ja, opravila svoje delo pred parlamentarnimi počitnicami, bi lahko DZ še pred počitnicami sprejel tudi sklep o začetku postopka za ustavno spremembo, je pojasnil.